Home » Malisheva

Etiketë: Malisheva

Komiteti për Familje të Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë të Luftës së UÇK-së si dhe Martirë të Luftës, ka një kërkesë për Kuvendit Komunal

komiteti-per-familje-te-deshmorve Komiteti për Familje të Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë të Luftës së UÇK-së si dhe Martirë të Luftës, ka një kërkesë për Kuvendit KomunalKomiteti për Familje Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë Luftës UÇK-së si dhe Martirë Luftës, nëpërmjet një kërkese dërguar Kuvendit Komunal, dhe Komitetit për Politikë dhe Financa, ka kërkuar Kuvendi marr vendim ndërpritet varrosja e veteranëve varrezat e dëshmorëve Kleçkë. Kjo kërkesë është mbështetur edhe nga Shoqata e familjeve dëshmorëve, nga shoqata e invalidëve luftës dhe shoqata e veteranëve UÇK-së.

Mp/ ka siguruar kopjen e kësaj kërkese e cila pritet trajtohet mbledhjen e radhës Kuvendit Komunal.

poshtë gjeni dokumentin fjalë:

komiteti-per-familje-te-deshmorve Komiteti për Familje të Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë të Luftës së UÇK-së si dhe Martirë të Luftës, ka një kërkesë për Kuvendit Komunal

komiteti-per-familje-te-deshmorve Komiteti për Familje të Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë të Luftës së UÇK-së si dhe Martirë të Luftës, ka një kërkesë për Kuvendit Komunal

Reklama

Komiteti për Familje të Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë të Luftës së UÇK-së si dhe Martirë të Luftës, ka një kërkesë për Kuvendit Komunal

komiteti-per-familje-te-deshmorve Komiteti për Familje të Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë të Luftës së UÇK-së si dhe Martirë të Luftës, ka një kërkesë për Kuvendit KomunalKomiteti për Familje Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë Luftës UÇK-së si dhe Martirë Luftës, nëpërmjet një kërkese dërguar Kuvendit Komunal, dhe Komitetit për Politikë dhe Financa, ka kërkuar Kuvendi marr vendim ndërpritet varrosja e veteranëve varrezat e dëshmorëve Kleçkë. Kjo kërkesë është mbështetur edhe nga Shoqata e familjeve dëshmorëve, nga shoqata e invalidëve luftës dhe shoqata e veteranëve UÇK-së.

Mp/ ka siguruar kopjen e kësaj kërkese e cila pritet trajtohet mbledhjen e radhës Kuvendit Komunal.

poshtë gjeni dokumentin fjalë:

komiteti-per-familje-te-deshmorve Komiteti për Familje të Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë të Luftës së UÇK-së si dhe Martirë të Luftës, ka një kërkesë për Kuvendit Komunal

komiteti-per-familje-te-deshmorve Komiteti për Familje të Dëshmorëve, Invalidë, Veteranë të Luftës së UÇK-së si dhe Martirë të Luftës, ka një kërkesë për Kuvendit Komunal

Të enjten me 27 shtator Avokati i Popullit mbanë takim me qytetarë në Malishevë

avukati-i-popullit Të enjten me 27 shtator Avokati i Popullit mbanë takim me qytetarë në Malishevë enjten me 27 shtator ora 14:00 sallën e Kuvendit Komunal Malishevë Institucioni i Avokati Popullit mbanë takim me qytetarë Malishevë. Avokati i Popullit është institucion pranon ankesat kanë bëjnë me shkeljen e drejtave njeriut, apo me keqpërdorimin e pushtetit ndaj individëve nga ana e institucioneve republikës. këtë rast është shumë e rëndësishme pjesëmarrja e qytetarëve këtë takim.

poshtë keni njoftimin e plotë për takimin fjalë:  

avukati-i-popullit Të enjten me 27 shtator Avokati i Popullit mbanë takim me qytetarë në Malishevë

Javë me mot të ftohtë, vende-vende edhe me ngrica

bora-1 Javë me mot të ftohtë, vende-vende edhe me ngricaFaqja “Prishtina Weather” Facebook ka paralajmëruar se mërkurën mund bie borë Kosovë. Temperaturat do bien nën 0 gradë duke sjell edhe ngricat e para.

Ky është njoftimi i plotë i “Prishtina Weather”:

 

bora-1 Javë me mot të ftohtë, vende-vende edhe me ngrica23.09.2018 – Parashikimet e ditëve fundit për mot ftohtë gjatë javës ardhshme, tashmë janë besueshme. Masa ftohta ajrore nga Atlantiku verior, paraprira nga një front i ftohtë, do depërtojnë shpejt edhe mbi rajonin tonë, ku gjatë ditës nesërme do sjellin vranësira, erëra me reshje dobëta shiu, dhe rënie theksuar temperaturave nën vlera mesatare. vise malore mbi 1000m, ato pjesë kur priten reshura edhe gjatë natës, paraqiten mundësi reshjet e shiut shndërrohen borë.

 

pas një anticiklon i fuqishëm nga Azoret, përgjatë Evropës perëndimore do shtrihet edhe mbi rajon, pritet sjellë mot stabil dhe kryesisht kthjellët, por masat e ftohta ajrore do mbeten, do vazhdojnë t’i mbajnë temperaturat e ulëta, e orët e mëngjesit vende-vende priten edhe ngrica.

24.09 – Paradite mot kryesisht me diell. Gjatë ditës me kalimin e frontit, vranësirat do shtohen dhe do fryejë erë e fuqishme verilindore. Vende-vende priten reshje dobëta shiu. mbrëmje ftohtë.
25.09 – Mot i ftohtë, pjesërisht i vranët. mbrëmje edhe ftohtë.
26.09-27.09 – Mot i ftohtë, kryesisht me diell. mëngjes vende-vende mundësi edhe për ngrica.
28.09 – Mot i mirë, kryesisht me diell.

Temperaturat e ajrit, do pësojnë rënie ndjeshme nën vlera mesatare. Minimalet do zbresin nga 12C, hënën, 0C deri +1C nga mesi i javës, ndërsa maksimalet nga 25C deri 15C. Era do fryejë mesatare dhe fuqishme nga verilindja 5-15m/s. Shtypja atmosferike do rritet lartë mbi vlera normale.

bora-1 Javë me mot të ftohtë, vende-vende edhe me ngrica

Serbia e ka dëmtuar Kosovën për 22 miliardë Euro gjatë luftës

foto-1-4 Serbia e ka dëmtuar Kosovën për 22 miliardë Euro gjatë luftësMbi 22 miliardë euro llogariten dëmet e luftës Serbia ka shkaktuar Kosovë para dhe gjatë luftës fundit (1990-1999), thonë zyrtarë qeverisë dhe analistë Prishtinë.

Por, kompensimi për dëmet e luftës deri tani nuk është diskutuar gjatë dialogut mes Kosovës dhe Serbisë është zhvilluar Bruksel, me lehtësimin e Bashkimit Evropian.

Aktualisht, Kosova dhe Serbia janë futur fazën finale dialogut, cilën është paralajmëruar edhe arritja e një marrëveshjeje finale do nënkuptonte normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve, ndërkaq sipas analistëve, agjendën e bisedimeve duhet patjetër diskutohet edhe për dëmet e luftës.

Edhe pse kjo çështje nuk është trajtuar bisedimet Bruksel, kjo temë ishte ngritur një herë procesin e negociatave Vjenës, janë mbajtur para shpalljes pavarësisë Kosovës. Por, kjo temë qe mbyllur menjëherë, pasi pala serbe një kërkesë tillë nuk e ka pranuar.

Muhamet Mustafa, nga Instituti “Riinvest”, ka qenë koordinator i ekipit për çështje ekonomike Grupin Negociator Vjenë.

Mustafa, tashme këshilltar i lartë këtë institut, thotë se është kërkuar kjo çështje trajtohet edhe bisedimet janë zhvilluar mes Kosovës dhe Serbisë Bruksel, procesin e dialogut ka filluar nga viti 2011.

Ai thotë se për normalizim marrëdhënieve mes dy vendeve, nevojitet Serbia kompensojë dëmet e luftës.

“Ekipi i ekspertëve kam udhëhequr unë atë kohë, ka bërë një vlerësim dëmeve luftës për sektorë ndryshëm, e vlera ka arritur mbi 22 miliardë euro. E tash natyrisht për t’u krijuar një pajtim, dhe për parë Serbia me vërtet dëshiron lë prapa vetës politikën e (Sllobodan) Millosheviqit, ajo duhet jetë e gatshme spastrojë llogaritë dhe dëmet ekonomike pronën private dhe dëmet tjera i ka shkaktuar Kosovës me qeverisjen e saj dhe luftën shfarosëse ka zhvilluar ndaj shqiptarëve”.

Unë personalisht mendoj se për një pastrim llogarive, për një pajtim, krahas kërkimit faljes për dëmet, ato dëme duhet zhdëmtohen”, thotë Mustafa.

Haki Shatri, këshilltar për ekonomi Qeverinë e Kosovës, i cili atë kohë ka qenë pjesë e ekipit Vjenës, thotë se faktori ndërkombëtar vazhdimisht ka hezituar kjo çështje trajtohet.

Por, Shatri thotë se kompensimi i dëmeve luftës gjithsesi duhet trajtohet kuadër bisedimeve po zhvillohen Bruksel.

“Mendoj se delegacioni i Kosovës agjendën e bisedimeve këtë fazë renditë edhe këtë çështje si pikë e veçantë bisedimeve me palën serbe,” tha Shatri.

Muhamet Mustafa shprehet se Republika e Kosovës nuk duhet heqë dorë nga shpagimi i dëmeve luftës. Ai konsideron se edhe pas përmbylljes se negociatave, Kosova duhet padisë Serbinë për dëmet e luftës.

“Natyrisht, Kosova duhet sheh edhe mundësitë tjera. Ndonëse, Kosova ende nuk është anëtare e Gjykatave Ndërkombëtare, për shkak pozitës se saj Organizatën e Kombeve Bashkuara, por nuk është se nuk ka ndonjë hapësirë. Mendoj se Kosova duhet trajtojë, duhet angazhojë ekipe ekspertësh për parë se si mënyrën mirë dhe vendin adekuat mund bëhet dhe ekzekutohet kjo padi,” tha Mustafa për Radion Evropa e Lirë.

Zyrtarë Qeverisë se Kosovë, ndërkaq herët patën deklaruar se padia do ngrihej kur Kosova do mund ta bënte këtë si vend anëtar i Organizatës Kombeve Bashkuara.

Tkurret toka bjqësore nga krijimi i zonave industriale dhe urbane

toka Tkurret toka bjqësore nga krijimi i zonave industriale dhe urbaneSipërfaqja e tokës bujqësore Kosovë nga viti vit po zvogëlohet. Tokat bujqësore janë shndërruar zona industriale, objekte afariste, komerciale dhe banesa kolektive.

nga paslufta, Kosovë hektarë shumtë tokave bujqësore, kryesisht rreth magjistraleve gjitha komunat e Kosovës, janë përdorur për qëllime jobujqësore.

Ndërrimi i destinimit nga toka bujqësore theksohet si një problem për siguruar prodhime bujqësore ardhmen.

dhënat zyrtare mungojnë se sa hektarë tokë bujqësore i është ndërruar desitinimi.

Por, sipas disa dhënave Ministrisë Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, vit rreth 500 hektarëve tokë bujqësore u ndërrohet destinimi. Kurse sipas dhënave Sindikatave Bujqve kjo shkon edhe shumë, dhe atë deri 1000 hektarë.

Idriz Gashi, shef i Divizionit për Tokën Bujqësore, funksionon kuadër Ministrisë Bujqësisë i tha Radios Evropa e Lirë se sa i përket ndërrimit destinimit tokave bujqësore, Ministria e Bujqësisë nuk ka dhëna sakta.

Sipas tij, komunat e Kosovës, cilat bazë Ligjit për bujqësi e kanë kompetencë, nuk i kanë sjell këto dhëna.

Por, Gashi bën ditur se dhënat e fundit për këtë janë nga një projekt i bërë vite me parë bashkëpunim me Komisionin Evropian.

“Bazuar një analizë argumentuar aspektin territorial dhe ligjor Ministria e Bujqësisë e ka realizuar me një projekt Komisionit Evropian, ku kanë qenë përfshirë edhe ekspertë ndërkombëtarë, vlerësohet se Kosovë brenda një viti, përafërsisht nga toka bujqësore destinime jobujqësore kalojnë rreth 500 hektarë mënyrë planifikuar dhe paplanifikuar”, thotë Gashi.

Sipas dhënave fundit regjistrimit bujqësisë, tokë bujqësore llogariten jenë 413,635 hektarë.

Nëse kjo sipërfaqe tokë bujqësore llogaritet për kokë banori, sipas Gashit është shumë e ulët dhe nën mesataren e standardit Organizatës Ushqimit dhe Bujqësisë OKB-së (FAO).

Sipas standardeve FAO-së, limiti i tokës bujqësore për kokë banori është rreth 17 ari për siguruara mirat materiale për një zhvillim qëndrueshëm njerizimit, derisa, përafërsisht ne kemi vetëm 15 ari tokë bujqësore për kokë banori dhe jemi nën limitin ekzistencial. Por, kjo nuk paraqet ndonjë rrezik për ardhmen, pasi 50 mijë hektarë tokë pyjore mund shndërrohen toka bujqësore”, thotë Gashi.

Ekspertë bujqësisë Kosovë vazhdimisht kanë tërhequr vërejtjen se ndërrimi i destinimit tokës bujqësore ardhmen do sjellë pasoja, mungesë sigurimit produkteve elementare bujqësore.

Këtë shqetësim e ngrehin edhe përfaqësues sindikatave bujqve.

Kryetari i Federatës Sindikale Bujqve, Tahir Tahiri, një bisedë për Radion Evropa e Lirë thotë se qysh nga paslufta ndërtimet shumta janë bërë tokat bujqësore.

“Konsiderohet se vit uzurpohen 800 deri 1000 hektarë tokë bujqësore. Kjo për bujqësinë dhe shtetin e Kosovës është dëm i madh do ketë pasoja mëdha edhe ardhmen. Kemi sipërfaqe vogla tokave bujqësore për kokë banori. Ne po varemi nga produktet bujqësore importuara, ky import ardhmen do rritet. Betonimi i tokave bujqësore po e zvogëlon mundësinë për siguruar produktet bujqësore, por zvogëlon edhe zhvillimin e bujqësisë”, thotë Tahiri.

Tokat bujqësore cilësore Kosovës, sipas Tahirit, janë betonuar dhe sipas tij, ajo tokë bujqësore cilën është ndërtuar nuk do mund kthehet tokë punueshme.

Ato toka janë mbrojtura me Ligjin për tokat bujqësore, por ato ligje nuk përfillen nga institucionet tona, fatkeqësisht. Kuvendet komunale lejojnë dhe lëshojnë leje për ndërtim objekteve ndryshme tokat bujqësore janë mbrojtura me ligj. Si sindikatë kemi reaguar tek institucionet kompetente ndërpritet kjo dukuri dhe lirohen tokat bujqësore janë uzurpuara, por deri tani asgjë nuk ka këtë drejtim”, thotë Tahiri.

Kosova nga viti 2005 ka fuqi Ligjin për tokën bujqësore, i cili ka për qëllim krijimin e bazës ligjore për shfrytëzimin, mbrojtjen dhe rregullimin e tokës bujqësore.

Sipas këtij ligji, pronari apo shfrytëzuesi i tokës bujqësore është i detyruar tokën bujqësore ta shfrytëzojë mënyrën, e cila u përshtatet vetive natyrore tokës, duke mos e zvogëluar vlerën e saj dhe duke përdorur masat agroteknike përkatëse.

Ky ligj parasheh edhe dënime për personat fizikë apo juridikë, cilët ndërrojnë destinimin e tokës bujqësore apo e shfrytëzojnë për qëllime jobujqësore.

Dënimi, sipas ligjit, parasheh një shumë prej 1.000 euro deri 10.000 eu

Tkurret toka bjqësore nga krijimi i zonave industriale dhe urbane

toka Tkurret toka bjqësore nga krijimi i zonave industriale dhe urbaneSipërfaqja e tokës bujqësore Kosovë nga viti vit po zvogëlohet. Tokat bujqësore janë shndërruar zona industriale, objekte afariste, komerciale dhe banesa kolektive.

nga paslufta, Kosovë hektarë shumtë tokave bujqësore, kryesisht rreth magjistraleve gjitha komunat e Kosovës, janë përdorur për qëllime jobujqësore.

Ndërrimi i destinimit nga toka bujqësore theksohet si një problem për siguruar prodhime bujqësore ardhmen.

dhënat zyrtare mungojnë se sa hektarë tokë bujqësore i është ndërruar desitinimi.

Por, sipas disa dhënave Ministrisë Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, vit rreth 500 hektarëve tokë bujqësore u ndërrohet destinimi. Kurse sipas dhënave Sindikatave Bujqve kjo shkon edhe shumë, dhe atë deri 1000 hektarë.

Idriz Gashi, shef i Divizionit për Tokën Bujqësore, funksionon kuadër Ministrisë Bujqësisë i tha Radios Evropa e Lirë se sa i përket ndërrimit destinimit tokave bujqësore, Ministria e Bujqësisë nuk ka dhëna sakta.

Sipas tij, komunat e Kosovës, cilat bazë Ligjit për bujqësi e kanë kompetencë, nuk i kanë sjell këto dhëna.

Por, Gashi bën ditur se dhënat e fundit për këtë janë nga një projekt i bërë vite me parë bashkëpunim me Komisionin Evropian.

“Bazuar një analizë argumentuar aspektin territorial dhe ligjor Ministria e Bujqësisë e ka realizuar me një projekt Komisionit Evropian, ku kanë qenë përfshirë edhe ekspertë ndërkombëtarë, vlerësohet se Kosovë brenda një viti, përafërsisht nga toka bujqësore destinime jobujqësore kalojnë rreth 500 hektarë mënyrë planifikuar dhe paplanifikuar”, thotë Gashi.

Sipas dhënave fundit regjistrimit bujqësisë, tokë bujqësore llogariten jenë 413,635 hektarë.

Nëse kjo sipërfaqe tokë bujqësore llogaritet për kokë banori, sipas Gashit është shumë e ulët dhe nën mesataren e standardit Organizatës Ushqimit dhe Bujqësisë OKB-së (FAO).

Sipas standardeve FAO-së, limiti i tokës bujqësore për kokë banori është rreth 17 ari për siguruara mirat materiale për një zhvillim qëndrueshëm njerizimit, derisa, përafërsisht ne kemi vetëm 15 ari tokë bujqësore për kokë banori dhe jemi nën limitin ekzistencial. Por, kjo nuk paraqet ndonjë rrezik për ardhmen, pasi 50 mijë hektarë tokë pyjore mund shndërrohen toka bujqësore”, thotë Gashi.

Ekspertë bujqësisë Kosovë vazhdimisht kanë tërhequr vërejtjen se ndërrimi i destinimit tokës bujqësore ardhmen do sjellë pasoja, mungesë sigurimit produkteve elementare bujqësore.

Këtë shqetësim e ngrehin edhe përfaqësues sindikatave bujqve.

Kryetari i Federatës Sindikale Bujqve, Tahir Tahiri, një bisedë për Radion Evropa e Lirë thotë se qysh nga paslufta ndërtimet shumta janë bërë tokat bujqësore.

“Konsiderohet se vit uzurpohen 800 deri 1000 hektarë tokë bujqësore. Kjo për bujqësinë dhe shtetin e Kosovës është dëm i madh do ketë pasoja mëdha edhe ardhmen. Kemi sipërfaqe vogla tokave bujqësore për kokë banori. Ne po varemi nga produktet bujqësore importuara, ky import ardhmen do rritet. Betonimi i tokave bujqësore po e zvogëlon mundësinë për siguruar produktet bujqësore, por zvogëlon edhe zhvillimin e bujqësisë”, thotë Tahiri.

Tokat bujqësore cilësore Kosovës, sipas Tahirit, janë betonuar dhe sipas tij, ajo tokë bujqësore cilën është ndërtuar nuk do mund kthehet tokë punueshme.

Ato toka janë mbrojtura me Ligjin për tokat bujqësore, por ato ligje nuk përfillen nga institucionet tona, fatkeqësisht. Kuvendet komunale lejojnë dhe lëshojnë leje për ndërtim objekteve ndryshme tokat bujqësore janë mbrojtura me ligj. Si sindikatë kemi reaguar tek institucionet kompetente ndërpritet kjo dukuri dhe lirohen tokat bujqësore janë uzurpuara, por deri tani asgjë nuk ka këtë drejtim”, thotë Tahiri.

Kosova nga viti 2005 ka fuqi Ligjin për tokën bujqësore, i cili ka për qëllim krijimin e bazës ligjore për shfrytëzimin, mbrojtjen dhe rregullimin e tokës bujqësore.

Sipas këtij ligji, pronari apo shfrytëzuesi i tokës bujqësore është i detyruar tokën bujqësore ta shfrytëzojë mënyrën, e cila u përshtatet vetive natyrore tokës, duke mos e zvogëluar vlerën e saj dhe duke përdorur masat agroteknike përkatëse.

Ky ligj parasheh edhe dënime për personat fizikë apo juridikë, cilët ndërrojnë destinimin e tokës bujqësore apo e shfrytëzojnë për qëllime jobujqësore.

Dënimi, sipas ligjit, parasheh një shumë prej 1.000 euro deri 10.000 eu

Këto pamje janë në lagjen Mirdita në Malishevë (Foto)

lagja-mirdita Këto pamje janë në lagjen Mirdita në Malishevë (Foto)Mungesa e kontenierve mbeturinave ka bërë njëra nga lagjet e qytezës Malishevës ngjaj me një deponimi ilegale mbeturinave. lagjen Mirdita ku ndodhet edhe çerdhja e fëmijëve dhe ku banojnë qindra banorët komunës Malishevës gjithnjë e e vështir po bëhet për tu jetuar, krejt kjo si pasojë e grumbullimit mbeturinave gjithandej.

Për një dukuri te shëmtuar si kjo është dijeni edhe komuna por deri me tani nuk ka ndërmarr asnjë veprim konkret për ta pastruar ambientin dhe për ti larguar mbeturinat nga ky vendbanim.

lagja-mirdita Këto pamje janë në lagjen Mirdita në Malishevë (Foto) lagja-mirdita Këto pamje janë në lagjen Mirdita në Malishevë (Foto)

Malishevë: Vetëvendosje vazhdon mobilizimin e saj për protestën e 29 shtatorit (Foto)

foto-1-3 Malishevë: Vetëvendosje vazhdon mobilizimin e saj për protestën e 29 shtatorit (Foto) kuadër tubimeve cilat po i organizon Lëvizja Vetëvendosje Malishevë për tu mobilizuar për pjesëmarrje protestën e 29 shtatorit, mbrëmë ata mbajtën një tubim mobilizues me banorët e fshatit Carrallukë. I pranishëm këtë tubim përveç figurave kryesisë qendrës ishte edhe Hydajet Hyseni i cili para pranishmëve ka diskutuar lidhur me rëndësinë e kësaj proteste.

Kjo është bërë e ditur përmes faqes zyrtare facebook VV-së:

CARRALLUKA I THOTË JO PAZAREVE ME SERBINË!

Qendra e Lëvizja VETËVENDOSJE! Malishevë ka vazhduar tubimet mobilizuese mbrojtje sovranitetit dhe kundër ndarjes Kosovës. 
Sonte në tubimin e radhës të mbajtur në fshatin Carrallukë ishin të pranishëm veprimtarët e palodhur të çështjes kombëtare, Hydajet Hyseni dhe Gani Krasniqi që së bashku me kryetarin e Qendrës Adem Berisha theksuan rëndësinë jetike të mobilizimit qytetarë kundër presidentit Thaçi i cili ka kohë që është bërë figura përçarëse dhe kontraverze skenën politike, e tani me politikat e tij dinake e mbrapshta po tenton ta rrënoj sovranitetin dhe integritetin e vendit.

Ndaj, si qytetarë aktiv dhe dashamirës këtij vendi na duhet ditët vijim organizohemi e mobilizohemi për ti bllokuar përfundimisht përpjekjet e rrezikshme këtij presidenti dhe me 29 shtator shesh është dita vendimtare kur populli do thotë fjalën përfundimtare mbrojtje republikës.

Shihemi me 29 shtator SHESHI!

foto-1-3 Malishevë: Vetëvendosje vazhdon mobilizimin e saj për protestën e 29 shtatorit (Foto) foto-1-3 Malishevë: Vetëvendosje vazhdon mobilizimin e saj për protestën e 29 shtatorit (Foto) foto-1-3 Malishevë: Vetëvendosje vazhdon mobilizimin e saj për protestën e 29 shtatorit (Foto)

Sefer Zulfaj nga Seniku reagon lidhur me manipulimin e listave të veteranëve, sqaron statusin e tij (Dokument)

foto-1-2 Sefer Zulfaj nga Seniku reagon lidhur me manipulimin e listave të veteranëve, sqaron statusin e tij (Dokument)Publikimi i listave veteranëve ka nxitur debat gjatë ditëve fundit, ka bërë shumë persona cilëve u është lakuar emri ato lista dhënë sqarime lidhur me këto parregullsi.

Reagimi i fundit është ai i Sefer ramadan Zulfaj, nga fshati Senik, i cili është veteran-pjesëtar i “Shtabit Civil-Ushtarak” dhe këtë detyrë ishte i angazhuar gjatë luftës për cilën gjë ka edhe statusin e veteranit pjesëtar. Ai ka sqaruar për opinionin publik se vendosja e emrit tij listën e “veteranëve rrem” listë kjo e publikuar ditë parë është një manipulim nga persona pa përgjegjshëm këtë e kanë bërë për motive ulëta.

poshtë keni reagimin e plotë z. Zulfaj:   

Reagim drejtuar mediave dhe Prokurorisë Shtetit

Duke i parë zhvillimet e fundit me publikimin e listave   veteranëve, si dhe duke parë amullin është krijuar tek qytetarët lidhur me  publikimin e “listës veteranëve mashtrues” e shoh si nevojshme dhe domosdoshme reagoj lidhje me emrin tim, Sefer Ramadan Zulfaj, çuditërisht mënyrë aksidentale apo qëllimshme dhe dashakeqe nga dikush është lakuar atë listë.

Duke hequr çfarëdo dyshimi për secilin qytetarë, shok e dashamirë i njoh dhe me njohin e kam obligim t’jua bëjë ditur se futja e emrit tim atë listë është një manipulim i bërë nga disa njerëz ligë kanë për qëllim njollosjen e personalitetit tim dhe familjes sime.

Unë personalisht nuk kam dhe as kam pasur ndonjëherë statusin e veteranit dhe as nuk gëzoj pagë veteranit. E vërteta e gjithë kësaj është se unë gjatë luftës fundit Kosovë kam shërbyer “SHTABIN CIVIL-USHTARAK“ për këtë angazhim besoj e dinë gjithë bashkëvendësit e fshatit tim. Duke qenë pjesëtar i “SHTABIN CIVIL-USHTARAK“ me vendimin e qeverisë për kategorizimin e personave kanë kontribuar luftë edhe unë kam shfrytëzuar atë drejtë dhe kam aplikuar organet kompetente për njohjen e kontributit tim si pjesëtar i “SHTABIN CIVIL-USHTARAK“ status ky i cili është njohur ashtu siç me takon dhe për cilin kam dëshmi dhe certifikatën “PJESTAR VETERAN“ lëshuar nga organi kompetent dhe jo asnjëherë si pjesëtar (veteran i UÇK-së).

Prandaj, është e papranueshme për mua dhe për familjen time ky manipulim është bërë me shpalljen e asaj liste cilën konsideroj se jo vetëm mua por edhe shumë qytetarëve tjerë devotshëm ju është bërë e padrejtë, duke u përpjekur t’ju njolloset angazhimi dhe dinjitetit i tyre.

Përfundimisht kërkoj nga Prokuroria e Shtetit dhe nga organet e drejtësisë menjëherë  pastrohen këto listat dhe krahas kësaj kërkohet falje publike ndaj meje dhe gjithë qytetarëve ndershëm janë njollosur pa fajin e tyre.

Sepse asnjëherë nuk do lejoj manipulohet me emrin tim. Nëse dikush e ka keqpërdor emrin tim për pagën e veteranit, apo për çfarëdo përfitimi tjetër ai do përballet individualisht me mua dhe me organet kompetent. Unë personalisht jam i hapur për prokurorin, ekziston edhe llogaria ime bankare nuk e kam marr as edhe 1 cent nga buxheti i shtetit i dedikuar për veteranet e UÇK-së. Andaj edhe kërkoj sqarim dhe pastrim emrit tim edhe shumë tjerëve nga këto lista sa mashtruese aq edhe gërditshme.

bashkangjitur keni edhe dokumentet argumentojnë gjithçka lidhur me këtë çështje:

Me respekt SEFER RAMADAN ZULFAJ nga Fshati Senik- Malishevë.

foto-1-2 Sefer Zulfaj nga Seniku reagon lidhur me manipulimin e listave të veteranëve, sqaron statusin e tij (Dokument)

foto-1-2 Sefer Zulfaj nga Seniku reagon lidhur me manipulimin e listave të veteranëve, sqaron statusin e tij (Dokument)
?
foto-1-2 Sefer Zulfaj nga Seniku reagon lidhur me manipulimin e listave të veteranëve, sqaron statusin e tij (Dokument)
?