Home » Lajmet e fundit nga Podujeva

Etiketë: Lajmet e fundit nga Podujeva

Katër mënyra për ta luftuar stresin

Për shumicën e njerëzve, stresi është bërë pjesë e përditshmërisë tyre.

Qoftë nga stili dinamik i jetesës, nga obligimet e ndryshme apo çfarëdo arsye kenë, shumica e njerëzve nuk mund ta shmangin stresin kohëve sotme, transmeton Telegrafi.

Duke marrë parasysh këtë, poshtë ju sjellim disa mënyra se si mund ta luftoni stresin.

Identifikojeni shkaktarin

Nëse jeni duke pasur problem me muskuj tensionura, lodhje tepërt, dhimbje kokës apo migrenë, atëherë me shumë mundësi stresi mund jetë pas tyre! A është puna, lidhja e dashurisë apo diçka tjetër? Problemet mund ndahen tri kategori: ato me zgjidhje praktike; ato përmirësohen me kohën; dhe ato nuk i keni kontroll. Mësohuni përqendroheni parën dhe injoroni tjerat.

Lëvizeni trupin

Stërvitjet nuk jua shërojnë stresin, por ju ndihmojnë ta qartësoni kokën dhe ju bëjnë ndiheni sikurse jeni duke e marrë kontrollin. Provoni diçka re: joga mund jetë relaksuese, por nuk ka gjë emocionuese sesa goditja e një thesi boksit. Mos e trajtoni stresin duke konsumuar alkool, duke pirë duhan apo duke i dyfishuar espresot i pini – këto nuk janë zgjidhje, por vetëm jua keqësojnë gjendjen mendore dhe fizike.

Flisni me dikë

Nëse jeni lloji i personit është i hapur për këshilla, atëherë gjeni një shok/shoqe me cilin mund bisedoni. Ndonjëherë nuk mund ta shihni vetë zgjidhjen e një problemi pa ju ndihmuar dikush.

Hani shëndetshëm dhe pini ujë

Ka disa dëshmi sugjerojnë se ajo çfarë hani ndikon disponimin tuaj dhe gjithsecili e din se efektet e mira picës zgjasin po aq shumë sa zgjatë edhe vetë pica. Ushqimet e pashëndetshme ju bëjnë lodhur dhe paaftë për t’u ballafaquar me stresin, prandaj mundohuni t’i përmbaheni dietave kanë sasi larta fibrave, janë pasura me karbohidrate, pemë dhe perime. Gjithashtu mundohuni t’i shmangni sasitë e larta yndyrës, kafeinës dhe sheqerit.

 

Reklama

450€ një pallto në Kosovë, qytetari mendon se i tregoi çmimin e qirasë së lokalit!

Kosovë pagat nuk janë larta, por shpesh herë çuditemi nga çmimet shumë ngritura rrobave.

Madje përpos kësaj, disa nga çmimet i bëjnë njerëzit hamendësojnë se për çfarë kërkuan saktësisht ndonjë dyqan apo faqe internet ku mund porositni për rroba.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2F450e-nje-pallto-ne-kosove-qytetari-mendon-se-i-tregoi-cmimin-e-qirase-se-lokalit%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline 450€ një pallto në Kosovë, qytetari mendon se i tregoi çmimin e qirasë së lokalit!

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2F450e-nje-pallto-ne-kosove-qytetari-mendon-se-i-tregoi-cmimin-e-qirase-se-lokalit%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline 450€ një pallto në Kosovë, qytetari mendon se i tregoi çmimin e qirasë së lokalit!

Kësisoj një qytetarë cilit i pëlqye një pallto u habit me çmimin e saj prej, 450 euro, transmeton Indeksonline.

momentin kur ai mori përgjigjen, bëri edhe një pyetje si për shaka se mos ndoshta po tregonte qiranë e gjithë lokalit./Indeksonline/

Gjashtë fëmijë vdesin nga shpërthimi i papritur i një virusi

Gjashtë fëmijë kanë humbur jetën dhe 12 tjerë janë sëmurë pas një ‘shpërthimi rëndë’ një virusi potencialisht vdekjeprurës një institucion shëndetësor New Jersey.

Departamenti i Shëndetësisë i New Jersey konfirmoi se një total prej 18 fëmijësh me sistem imun komprometuar ishin infektuar me adenovirus Qendrën “Wanaque”.

Objekti strehon një shtëpi pleqsh, një qendër rehabilitimi dhe një njësi pediatrike.

Sipas një deklarate nga Departamenti i Shëndetësisë, Qendra Wanaque ‘është udhëzuar mos pranojë asnjë pacient ri derisa shpërthimi përfundojë”.

Adenoviruset janë një grup virusesh infektojnë linjat e syve, mushkërive, zorrëve, traktit urinar dhe sistemit nervor.

Ata janë shkaku i disa infeksioneve përfshirë infeksionet e zakonshme ftohjes, traktit frymëmarrjes, syve skuqur, diarre, bronkiolit dhe pneumoni.

Adenoviruset janë përgjegjës për rreth 10 për qind infeksioneve lidhura me ethet mesin e fëmijëve SHBA, dhe shumica e fëmijëve do kenë paktën një lloj infeksioni deri moshën 10 vjeçare.

Për shkak se ato janë shumë ngjitëse, adenoviruset janë zakonshme mes vendeve me grupe mëdha fëmijësh, duke përfshirë spitalet, shkollat, kampet dhe qendrat e kujdesit ditor.

 

Meterologët befasojnë me parashikimin e motit, ngriten temperaturat përsëri |Tabela

Meteorologët parashikojnë se mërkurën mbrëma do mbajë mot i ftohtë dhe reshje kalimtare shiu, ndërsa fundjavë do jetë ngrohtë.

Temperaturat e ajrit, enjten do zbresin pak nën vlera mesatare, por fundjavë sërish do shënojnë rritje ndjeshme mbi këto vlera. Minimalet do luhaten nga 0C deri 7C, e maksimalet do zbresin nga 18C 13C, e fundjavë parashihet rriten deri 20C.

Parashikimi i detajuar i motit:

23.10.2018 – Depërtimi i shpejtë i një fronti ftohtë nga mesi i javës, saktësisht mbrëmjen e ditës mërkurë, do sjell mot ftohtë, me reshje dobëta shiu dhe rënie temperaturave. vise malore mund priten edhe reshje dëbore. Pas kalimit këtij fronti, mbi rajon do shtrihen fusha anticiklonike, pas, nga dita e premte do kushtëzojnë mot stabil, me intervale gjata me diell dhe rritje temperaturave mbi vlera mesatare.

24.10 – Paradite pjesërisht vranët. Gjatë ditës vransirat do shtohen, e mbrëmje ftohtë, me reshje dobëta shiu. vise malore mbi 1500m mundësi për borë.

25.10 – Mot i ftohtë, kryesisht me diell. mëngjes vende-vende priten edhe ngrica.

26.10 – Mot kryesisht me diell. Gjatë ditës ngrohtë.

27.10-28.10 – Mot i ngrohtë, pjesërisht i vranët.

44576907_1881906278523783_7427623825027629056_n Meterologët befasojnë me parashikimin e motit, ngriten temperaturat përsëri |Tabela

mërkurën do fryejë erë mesatarisht e fuqishme nga veriperëndimi 4-14m/s, e fundjavë nga jugperëndimi 5-11m/s.

Shtypja atmosferike do zbres vlera normale, mirëpo shumë shpejtë do shënojë rritje mbi këto vlera./Gazetametro.net

“Këtë vit vështirë se liberalizohen vizat”

Koordinatori i Gjermanisë për marrëdhëniet transatlantike, Peter Beyer, ka thënë se edhe viti 2018 do përfundojë pa liberalizim vizash për Kosovën.

Deputeti gjerman nga CDU, theksoi se Berlini nuk vendos çështjen e dritës jeshile për lëvizjen e lirë qytetarëve Kosovës.

”Berlini nuk vendos për liberalizimin e vizave. Procesin e njihni. Komisioni i Parlamentit Europian ka votuar, 95% e kushteve janë plotësuar”.

Do isha shumë i kujdesshëm dhënien e datave, do isha shumë optimist këtë vit ndodh liberalizimi i vizave. Por gati se është e pamundur ketë dritë gjelbër. Secili mendon se këtë vit mund ketë liberalizim, e ka gabim”, tha ai për Info Magazine Klan Kosovës.

Deri tani nuk është përcaktuar asnjë datë asnjë shtet. Nuk janë deklaruar ende askush”.

Është një proces i cili është vazhdim dhe nuk duhet jepet afat”.

Nuk është se gjithë jemi një mendimi, por kjo është e mira sepse ne japim hapësirë për diskutuar”.

 

Tre persona të lënduar nga një aksident komunikacioni

Tre persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti ka ndodhur sot rreth orës 18:00 rrugën Mitrovicë-Prishtinë, përkatësisht tek fshati Kçiç.

Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Mitrovicës Avni Zahiti.Sipas tij aksident janë përfshirë tri automjete, ndërsa policia është duke zhvilluar hetime për ndriçimin e plotë shkakut aksidentit.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=147&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Ftre-persona-te-lenduar-nga-nje-aksident-ne-mitrovice%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Tre persona të lënduar nga një aksident komunikacioni

 

lënduarit kanë pësuar lëndime lehta dhe pas trajtimit mjekësor janë liruar shtëpi”, ka thënë Zahiti.

Kompania përgjegjëse: Ky është numri i biletave që do të shiten online për ndeshjen, Kosovë – Azerbajxhan

ndeshjen e fundit zhvilluar ”Fadil Vokrri”, Kosova mirëpriti Maltën kuadër Ligës Kombeve.

Por, disa ditë para ndeshjes, kur biletat dolën shitje, u shkaktua një tollovi e madhe e përshkruar me incidente pikat e shitjes – sidomos kryeqytet.

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=148&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fkompania-pergjegjese-ky-eshte-numri-i-biletave-qe-do-te-shiten-online-per-ndeshjen-kosove-azerbajxhan%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Kompania përgjegjëse: Ky është numri i biletave që do të shiten online për ndeshjen, Kosovë – Azerbajxhan

 

Dhe për t’i evituar këto tollovi e radhë gjata qytetarëve para pikave shitëse, është përfolur për shitjen e biletave sistemin online.

Kompania ka menaxhim shitjen e biletave është ”Alt 4”, dhe e njejta kompani po e shqyrton mundësinë e sistemit online, shkruan IndeksOnline.

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=148&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fkompania-pergjegjese-ky-eshte-numri-i-biletave-qe-do-te-shiten-online-per-ndeshjen-kosove-azerbajxhan%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Kompania përgjegjëse: Ky është numri i biletave që do të shiten online për ndeshjen, Kosovë – Azerbajxhan

Këtë e ka bërë ditur zyrtarja për media e kompanisë fjalë, Orgesa Arifi, e cila sqaroi procedurat e këtij sistemi.

Arifi ka pohuar se po planifikohet shiten biletat këtë mënyrë, por se fillimisht do jetë vetëm si fazë testuese.

”Jemi duke punuar aspektin shitja e biletave bëhet online, por fillimisht do jetë vetëm një fazë testuese për ta parë si mund ta menaxhojmë”, tha Arifi.

Kohëve fundit, ka pasur keqpërdorime shumta me shitjen e biletave, cilat i gjenim ”tregun e zi” me çmime marramendëse nga persona papërgjegjshëm.

Por, Arifi bashku me kompaninë e saj e kanë hartuar edhe planin për evitimin e këtyre keqpërdorimeve.

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=148&loc=https%3A%2F%2Findeksonline.net%2Fkompania-pergjegjese-ky-eshte-numri-i-biletave-qe-do-te-shiten-online-per-ndeshjen-kosove-azerbajxhan%2F&referer=https%3A%2F%2Findeksonline Kompania përgjegjëse: Ky është numri i biletave që do të shiten online për ndeshjen, Kosovë – Azerbajxhan

”Risi kësaj radhe është një person mund blejë vetëm 5 bileta për t’i evituar keqpërdorimet”.

Për fund, ajo zbuloi edhe numrin e saktë biletave do shiten online: ”Pra, do shiten vetëm 1000 bileta online, pasi jo gjithë kanë mundësi blejnë këtë mënyrë”./IndeksOnline/

Zyrtari punon taksi Prishtinë – Podujevë me veturë të shtetit |FOTO

Qytetarët për çdo ditë udhëtojnë nga Prishtina për Podujevë, mund ta kenë mundësinë udhëtojnë me veturë shtetit.

Krejt kjo pasi një zyrtar e ka shfrytëzuar veturën e shtetit për fituar si taksist, shkruan gazetametro.net.

5z Zyrtari punon taksi Prishtinë – Podujevë me veturë të shtetit |FOTO

Një qytetar ndodhet vendin e ngjarjes tek Xhamia e Llapit, ka thënë se kishte refuzuar hypte këtë veturë.

“Personi i luste njerëzit hipnin. Unë nuk hypa edhe pse kishte vend. Ata hypën ishin njerëz ishin duke pritur”, ka thënë ai për Metron.

5z Zyrtari punon taksi Prishtinë – Podujevë me veturë të shtetit |FOTO

Ndërkohë, Metro mëson se kjo veturë i përket një prej institucioneve shtetërore pavarura, mirëpo akoma nuk është evidentuar saktësisht për kënd bëhet fjalë./gazetametro.net

Presidenti i Austrisë ‘shah-mat’ Dacicit

Presidenti i Austrisë, Aleksandër Van der Bellen, ka zhvilluar një takim me presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta.

Ndër tjerash, presidenti austriak ka folur edhe për liberalizimin e vizave për kosovarët.

Van der Bellen ka bërë me dije se liberalizimi i vizave për kosovarët duhet ndodh brenda këtij viti.

Presidenti i Austrisë tha se do ishte mirë heqja e vizave bëhet fund këtij viti, kohën kur kryesimi i Austrisë BE përfundon.

Kjo duket jetë edhe përgjigje ndaj pretendimeve Ministri Jashtëm serb, Ivica Dacic, i cili kishte thënë se Austria është kundër liberalizimit vizave për Kosovën. /gazetametro.net

Policia ende në kërkim të tre grabitësve të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Kosovës është kërkim tyre cilët mund jenë bashkëpunëtorë grupit i cili u shkatërrua Trudë gjatë javës kaluar.

shpallurit kërkim, konsiderohen me rrezikshmëri lartë dhe aktualisht gjenden arrati përpjekje për t’iu shmangur arrestit policor.

Andaj për ta ndihmuar lokalizimin e vendndodhjes tyre si dhe për ta mundësuar kapjen e tyre policia kërkon bashkëpunimin e gjithë qytetarëve çdokush ka informacion për ta, t’ia kaloj ato policisë përmes linjave emergjente 192 ose çfarëdo forme tjetër./Indeksonline/

1-52 Policia ende në kërkim të tre grabitësve të rrezikshëm (FOTO)

1-52 Policia ende në kërkim të tre grabitësve të rrezikshëm (FOTO)

1-52 Policia ende në kërkim të tre grabitësve të rrezikshëm (FOTO)