Home » Lajmet e fundit nga Kumanova

Etiketë: Lajmet e fundit nga Kumanova

Zëdhënësi i BESËS: Doli në shesh drejtësia për 27 prillin, kuadrot lojale të Gruevskit sulmuan BESËN dhe Himnin Shqiptar

 

Drejtësia vonon, por nuk harron.
Sot doli shesh drejtësia për 27 prillin.
Lëvizja Besa ishte subjekti u satanizua tepërmi lidhur me këtë ngjarje. Por, sot u vërtetua se bëhet fjalë për “spiunazh brenda llojit”.
Sot shihet qartë se cak i atakut medial asaj kohe ishte Himni Shqiptar, i intonuar për herë parë nga një deputet Parlamentin e Maqedonisë dhe jo terroristët e sulmuan Kuvendin e Maqedonisë.
Sot u vërtetua se fushatën kundër Lëvizjes Besa dhe kundër Himnit Shqiptar e kanë orkestruar ata ia kishin zbuluar Gruevskit dhe VMRO-DPMNE-së planin për formimin e shumicës re parlamentare.
Me një fjalë, sot u vërtetua se gjitha shpifjet ndaj Lëvizjes Besa kanë qenë koordinuara nga kuadrot lojale Gruevskit e kanë inskenuar 27 prillin.
Drejtësia vonon, por nuk harron.’’, ka shkruar zëdhënësi i Lëvizjes BESA, Orhan Murtezani.

Reklama

Ibush Jusufi i BESËS: Mos të hapim plagë të vjetra, Qemal Sejfulla ishte anti-shqiptari që luftoi edhe kundër figura shqiptare të NDSH-së

 

Pjesë nga fjalimi i këshilltarit Lëvizjes BESA qytetin e Shkupit, Ibush Jusufi

Qemal Sejfullah vetëm komunistët dhe askënd tjetër. Secili nuk është komunist, për është armik. Fjala bie, këto dokumente ai e paraqet si problem madh shqiptarët mbajnë plisa bardhë, sepse sipas tij, kjo qenka kundër pushtetit Jugosllavisë. Ndërsa për turqit thotë se “turko-mëdhenjtë përpiqen me gjitha fuqitë e tyre, masat sa tepër t’i orientojnë kah Turqia”. Ai për shprehjen e identitetit kombëtar shqiptarëve dhe turqve flet hapur se është kundër: “Duhet luftojmë kundër dukurisë për turqizimin apo shqiptarizimin, sepse kjo do ishte asimilim i dhunshëm.” një vend tjetër thotë: “Sa i përket pakicës shqiptare vërtetë ata shqiptaro-mëdhenj mendojnë për bashkimin me Shqipërinë. Madje, kanë arritur përmes “Flakës Vëllazërimit” fusin disa shifra se si Shkup jetojnë rreth 300.000 shqiptarë. Pra, atij i pengonte Shkupi kishte shumë shqiptarë. Ai është hapur kundër figurave shqiptare NDSH-së dhe organizatës turke “Juxhel”. .

…Nisur nga kjo, kolegë nderuar, ju ftoj jemi kujdesshëm dhe mos hapim plagë vjetra. vend edhe ajo rrugë e mban emrin e këtij antishqiptari, antiturku dhe antimuslimani riemërohet me ndonjë emër ndonjë figure e nderon Shkupin, vendosja e përmendores tij Çair do ishte irritim dhe provokim për banorët e kësaj komune dhe ofendim për Shkupi tonë.
Prandaj, ju lutem ta heqim këtë opsion dhe mos e votojmë. E nëse na duhet ndonjë figurë shqiptare ose turke për atë pjesë qytetit, kemi plot emra njohur arsimit, kulturës e jetës shpirtërore mirëpranohen dhe e nderojnë Qytetin.
Rrjedhimisht, vota ime është kundër. Pres edhe kolegët e tjerë shqiptarë dhe turq mbështesin, ndërsa do doja edhe kolegët e shumicës dhe tjerët jenë anën e interesave qytetarëve Shkupit.

Orhan Murtezani reagon për regjistirmin e popullsisë: Identiteti gjuhësor jo gjithmonë e mbulon edhe identitetin etnik

Për ne, identiteti gjuhësor jo gjithmonë e mbulon edhe identitetin etnik. Ka plot njerëz për arsye ndryshme flasin një ose disa gjuhë por kanë vetëm një përkatësi etnike. Prandaj, mendoj identiteti gjuhësor jo gjithnjë e mbulon edhe atë etnik. Fjala bie Amerikë, njerëzit flasin anglisht por nuk e mbajnë veten për anglezë- tha Orhan Mutezani, zëdhënës i Lëvizjes BESA.

Drejtori i Agjencisë së Barnave nga Lëvizja BESA, Qail Ibrahimi, i ftuar special në ceremoninë e shënimit të Ditës Botërore të Diabetit

 

Drejtori i Agjencisë Barnave nga Lëvizja BESA, Qail Ibrahimi, sot ka qenë i ftuari special ceremoninë e shënimit Ditës Botërore Diabetit. Drejtori nga radhët e Lëvizjes BESA, Qail Ibrahimi, ka folur lidhje me rolin e Agjencisë Barnave sigurimin e barnave për kategorinë e qytetarëve cilët vuajnë nga sëmundja e diabetit.

 

qail-1-4-300x269 Drejtori i Agjencisë së Barnave nga Lëvizja BESA, Qail Ibrahimi, i ftuar special në ceremoninë e shënimit të Ditës Botërore të Diabetit

Artan Grubi: BDI nuk ka lidhje me arratisjen e Gruevskit

Deputeti i BDI-së Artan Grubi, sot konferencë për shtyp tha se BDI dhe funksionarët e tyre nuk kanë pasur lidhje me arratisjen e Gruevskit Hungari.

Ai këto pohime i quajti shpifje dhe tha se dikush duhet mbajë përgjegjësi për ikjen e ish-kryeministrit, njofton Telegrafi Maqedoni.

“BDI dhe asnjë funksionar i saj nuk ka lidhje me procesin gjyqësor ndaj Gruevskit dhe aq pak lidhje me ikjen e tij Hungari. Pohimet se kemi lidhje me arratisjen e Gruevskit janë shpifje rënda, dalin nga një mendje e sëmurë”, tha mes tjerash Grubi.

lidhje me informacionet e djeshme cilat u publikuan Gjykatën Penale seancën për ngjarjet e 27 prillit, se një person nga BDI ka informuar Gruevskin për zgjedhjen e Talat Xhaferit për kryetar Kuvendi, ai tha se ai nuk beson se ai person mund jetë deputet dhe shtoi se informacionin se Talat Xhaferi do zgjedhjet kryetar e ka njoftuar edhe kryeministri Zoran Zaev konferencë.

Ndërsa sa i përket procesit regjistrimit popullsisë, ai tha se ai është edhe politik dhe kërkoi reformohet Enti Shtetëror për Statistika, ndërsa pas ketë regjistrim popullsisë./Telegrafi/

Edhe Vesel Memedi i dyshuar si informator i Gruevskit

 

Zbardhen seancë gjyqësore komunikimet e deputetëve VMRO-DPMNE-së me ish kreun e Kuvendit Trajko Veljanovski natën e përgjakshme 27 prillit vitin e kaluar. Ditën kritike Veljanovski është njoftuar nga ish kryeministri Nikolla Gruevski se do shpallet Talat Xhaferi për kryetar. Gruevski informacionin e ka siguruar nga një njëri i BDI-së, sms nuk dihet nëse është deputet ose jo.

Gruevski i shkruan Veljanovskit.

“Informacioni nga BDI, nga njeriu ka ardhur nga mbledhja me Talatin. Sot pasdite rreth orës 17 me iniciativë LSD-së do bëhet zgjedhja e Talatit për kryetar Kuvendit”.

orën 17:48, Veljanovski i shkruan shefit sigurimit, Goran Gjoshevski. Ai kërkon ruhet vendi i tij dhe mos lejohen deputetët e shumicës zënë ulësen e tij.

Komunikimi mes Veljanovskit dhe Gjoshevski

TV: “Qëndroni gjendje gatishmërie”.

GGJ: “ gjithë e dinin, përfshi MPB-në”.

orën 18:39 minuta deputeti Ilija Dimovski shkëmben disa porosi sms me Veljanovskin.

Komunikimi i Veljanovskit me Dimovskin

E zgjodhën Talatin”.
“Shih deputetët vijnë para kabinetit nëse je aty”.

Për një momentin, Veljanovski i shkruan ish ministrit Shëndetësisë, Nikolla Todorov dhe kërkon nga ai qytetarët mblidhen. pas i shkruan deputetit Dimovskit dhe i tregon se populli po futet brenda Kuvend. Një ditë pas Veljanovski zhvillon një bisedë me deputetin Kërsto Mukoski i cili kishte hapur dyert bashkë kolegun e tij Sasho Vasilevski. Veljanovski i tregon Mukoskit se veprimi i tij nuk vërehet mirë kamerat e sigurisë.

Komunikimi mes Veljanovskit dhe Mukoskit
tregoi njeriu se nga dyert pothuajse asgjë nuk shihet. Ka një kamerë por është nga larg dhe shfaqet terr”.
“Puna me mua është mjaftë serioze”.

Disa ditë pas, Veljanovski ka tentuar përmes Xhevat Ademit dhe Artan Grubit ndikojë tek ish ministri i Brendshëm, Agim Nuhiu shefin e tij sigurimit, Goran Gjoshevskin ta lënë lirë. komunikimet e mëhershme u shpalosen si dëshmi siguruara nga telefoni i ish kreut Kuvendit Veljanovski vërehet se deputetë caktuar VMRO-së dhe struktura udhëheqëse parti dhe funksione shtetërore kanë kontrolluar protestën “Për Maqedoni përbashkët”, duke i caktuar itinerar dhe program dhe duke i përzgjedhur njerëzit do ta udhëheqin protestën. Përveç nga telefoni i Veljanovskit, indikacione për dëshmi reja procedurë pritet dalin edhe nga nënkryetari aktual i Kuvendit, Vesel Memedi cilit 27 nëntor 2017 pas një bastisje shtëpinë e tij urdhër gjykatësit procedurës paraprake policia i kishte konfiskuar telefonin celular.

Fjalimi i plotë i këshilltarit të Lëvizjes BESA në Këshillin e Shkupit, Ibush Jusufi

Fjalimi im ne seance ne Qytetin e Shkupit :
lidhje me pikën e kemi shqyrtim , dua jap kontributin tim lidhje mundësinë grupin e personaliteteve spikatura vihet edhe Qemal Sejfullah dhe atij t’i ngrihet përmendore. Mendoj se duhet jemi kujdesshëm , duke i rregulluar vetullat, mos i nxjerrim sytë.
Unë dua t’ju them se Qemal Sejfullah nuk është ndonjë figurë e nderon as Shkupin, as shqiptarët, por as turqit Shkup. Ai është një figurë kontroverse, ish sistemi komunist na e kishte imponuar, por sotkur jemi pluralizëm, kur janë hapur arkivat – del se ai ka mjaft probleme mund trajtohet si i tillë.

nderuar kolegë, ai ka qenë pari antiperëndimor. një dokument datës 15 korrik 1945, gjendet librin librin “Problemi shqiptarët RP(S) Maqedonisë 1944-1974” nga Qerim Lita, Sejfullah flet hapur kundër shqiptarëve mund kenë lidhje me Anglinë dhe, si rëndom atë kohë, shfaq admirim për rusët. Ja, për shembull, një citat nga fjalimi i mbajtur 31 gusht, 1946: “Sot, përmes parullave ndryshme përpiqen mbi bazën shoviniste, fetare etj., kryejnë ndikim te shtresat e ndryshme nga pakicat, me qëllim krijojnë përçarje e ta cenojnë vëllazërim bashkimin e popujve tanë. Kjo, instancë fundit për çlirimin e pakicës shqiptare, përkatësisht atë turke nga robëria sllave, siç dëshirojnë ata thonë, por përkundrazi për qëllim kanë dobësimin e pozitës RFPJ-së, si vendi përparimtar /pas Bashkimit Sovjetik/ botë nga njëra anë dhe përforcimin e pozitës imperializmit ndërkombëtar /pozitën e reaksionit brendshëm e jashtëm/, nga ana tjetër.” Prandaj lejoni t’ju pyes: sot, kur jemi rrugës NATO-s dhe BE-së, a duhet vendosim atavizma te BRSS-së apo gjejmë figura na bashkojnë me Perëndimin?
dokumentet janë botuar pesë vëllimet e Qerim Litës del qartë se Qemal Sejfullahut i pengojnë edhe shqiptarët e duan kombin dhe interesin e tyre kombëtar, por edhe turqit. Ai i do vetëm komunistët dhe askënd tjetër. Secili nuk është komunist, për është armik. Fjala bie, këto dokumente ai e paraqet si problem madh shqiptarët mbajnë plisa bardhë, sepse sipas tij, kjo qenka kundër pushtetit Jugosllavisë. Ndërsa për turqit thotë se “turko-mëdhenjtë përpiqen me gjitha fuqitë e tyre, masat sa tepër t’i orientojnë kah Turqia”. Ai për shprehjen e identitetit kombëtar shqiptarëve dhe turqve flet hapur se është kundër: “Duhet luftojmë kundër dukurisë për turqizimin apo shqiptarizimin, sepse kjo do ishte asimilim i dhunshëm.” një vend tjetër thotë: “Sa i përket pakicës shqiptare vërtetë ata shqiptaro-mëdhenj mendojnë për bashkimin me Shqipërinë. Madje, kanë arritur përmes “Flakës Vëllazërimit” fusin disa shifra se si Shkup jetojnë rreth 300.000 shqiptarë. Pra, atij i pengonte Shkupi kishte shumë shqiptarë. Ai është hapur kundër figurave shqiptare NDSH-së dhe organizatës turke “Juxhel”.
Qemal Sejfullah ka qenë veçanërisht kundër hoxhallarëve dhe kundër legjendës dhe emblemës hoxhallarëve asaj kohe, Ataullah efendi Kurishit, cilin ai e quan armik popullit, ndërsa për Bashkësinë Islame thotë se: “Udhëheqja e saj-Ulema Mexhlisi është bërë qendër kundër pushtetit popullor dhe Frontit Popullor.”
Bile, ai shkon tej kundër mësim-besimit islam dhe kërkon mënyra ndalet kjo metodë e edukimit tradicional fetar. Ai thotë: “Meqenëse ne nuk mund t’u kundërvihemi zyrtarisht për krijimin e atyre mejtepeve, duhet potencohet zyrtarisht se ne nuk jemi kundër kësaj, mirëpo sibian-mejtepet dhe medresetë duhet t’i përmbushin disa kritere, cilat janë paraparë rregulloren tonë Ministrinë e Arsimit”, për vazhduar seDuhet vendoset
një censurë e madhe për t’u bërë hoxhë. ndërpritet e drejta e ulemave vetë ata shpallin imamë nëpër rrethe.”
Ndërkaq për Ataullah Hoxhën ai një mbledhje mbajtur 13 maj 1946 ai shprehet mënyrën egër se Ataullah Hoxha organizon hoxhallarë , emër fesë, luftojnë kundër komunizmit dhe pushtetit komunist jugosllav, duke shpifur gjëra paqenë për Ataullah efendinë.
Kur krejt kësaj ia shtojmë edhe faktin se bashkëshortja e tij, Qefser Sejfullah, ka qenë ndër ekzekutoret e masakrës Bllacës 1944, fotografia na bëhet e plotë.
Nisur nga kjo, kolegë nderuar, ju ftoj jemi kujdesshëm dhe mos hapim plagë vjetra. vend edhe ajo rrugë e mban emrin e këtij antishqiptari, antiturku dhe antimuslimani riemërohet me ndonjë emër ndonjë figure e nderon Shkupin, vendosja e përmendores tij Çair do ishte irritim dhe provokim për banorët e kësaj komune dhe ofendim për Shkupi tonë.
Prandaj, ju lutem ta heqim këtë opsion dhe mos e votojmë. E nëse na duhet ndonjë figurë shqiptare ose turke për atë pjesë qytetit, kemi plot emra njohur arsimit, kulturës e jetës shpirtërore mirëpranohen dhe e nderojnë Qytetin.
Rrjedhimisht, vota ime është kundër. Pres edhe kolegët e tjerë shqiptarë dhe turq mbështesin, ndërsa do doja edhe kolegët e shumicës dhe tjerët jenë anën e interesave qytetarëve Shkupit.

Shkup, 14.11.2018

Sela: “Alija” të tregojë kush ishin funksionarët e BDI-së lojalë ndaj Gruevskit më 27 prill

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, viktima kryesore e 27 prillit, kërkon nga Ali Ahmeti publikisht tregojë se kush janë funksionarët e BDI-së lojalë ndaj Gruevskit 27 prill.

një deklaratë për Gazetën Lajm, Sela kërkon ata dalin para organeve drejtësisë bashkë me funksionarët e VMRO-DPMNE-së dyshuar për 27 prillin.

Sipas liderit ASH-së, tani vërtetohen edhe dyshimet se mes VMRO-së dhe BDI-së “diçka është zier” 27 prill.

“Shpesh jemi deklaruar ne për deklaratata kontradiktore figurave kryesore BDI-së lidhur me ndodhitë e 27 prillit. Vetë fakti Talati e ka ditë, bazohem te deklarata e tij, Agim Nuhiu s’kish ditur asgjë dhe Ali Ahmeti nuk ishte prezent Parlament, flet diçka është zier atë ditë. ‘Alija’ ishte ndier shumë i ofenduar pas deklaratës sime zgjedhjet lokale 2017-ës. Tani mendoj duhet dalë dhe deklarohet se kush janë këta shqiptarë lojalë ndaj Nikolla Gruevskit, kuadro lartë BDI-së kanë qenë pjesë e skenarit 27 prillit”, deklaroi Sela për Gazetën Lajm.

Rexhep Memedi i BESËS: BESA po angazhohet për zhvillim ekonomik në vend

 

“Kohezioni ndëretnik vend është njëra ndër elementet kyçe politikëbërjes Lëvizjes BESA”, tha deputeti i Lëvizjes BESA, Rexhep Memedi. Ai tej vazhdoi duke thënë se: “interesi i shqiptarëve është siguria shtetërore, barazia etnike, zhvillimi ekonomik i vendit dhe drejtësia”, përfundoi deputeti i BESËS, Rexhep Memedi, emisionin “ Otvoreno Studio”, Alfa TV.

Rexhep Memedi i BESËS: Kohezioni ndëretnik në vend është njëra ndër elementet kyçe të politikëbërjes së Lëvizjes BESA

 

 

“Kohezioni ndëretnik vend është njëra ndër elementet kyçe politikëbërjes Lëvizjes BESA”, tha deputeti i Lëvizjes BESA, Rexhep Memedi. Ai tej vazhdoi duke thënë se: “interesi i shqiptarëve është siguria shtetërore, barazia etnike, zhvillimi ekonomik i vendit dhe drejtësia”, përfundoi deputeti i BESËS, Rexhep Memedi, emisionin “ Otvoreno Studio”, Alfa TV.