Reklama

Home » Lajme nga Struga

Etiketë: Lajme nga Struga

Fshati pa rrugë dhe pa nuse

Koha Mushnik një fshat i Rrogozhinës duket sikur është ndalur. Vetëm 8 km larg autostradës Rrogozhinë-Kavajë, 20 familje jetojnë izolim plotë, pa ujë, pa kanalizime, kushte mbijetese.

22.05-KURIOZITETE-Mushniku....-2 Fshati pa rrugë dhe pa nuse
dalin për kërkuar punë qytet u duhet përshkojnë pari këmbë një rrugë vështirë prej 5 km. mbjellësh kushton shtrenjtë këtë fshat, sepse mjetet bujqësore kërkojnë shumë para për shkak rrugës. Edhe këtu Mushnik fajësojnë mjerimin për beqarinë. Asnjë nuse nuk vjen fshat, thonë ata, ndaj sot ka edhe 50-vjeçarë pa familje. Jeta bëhet edhe e vështirë kohë shiu, kur uji nga kodrat përreth mblidhet fshat, apo kur sëmurët duhet t’i transportojnë deri rrugën e makinës këmbë ose me mushka.

22.05-KURIOZITETE-Mushniku....-2 Fshati pa rrugë dhe pa nuse
Hera e fundit qe një zyrtar ka qenë këtë fshat, ishte gjatë fushatës fundit elektorale. atëherë Mushnik banorët kanë parë vetëm njëri-tjetrin.

Reklama

Nesër,dita më e nxehtë e verës

Shkupi, dhe duisa qytete te tjera janë qytetet janë përfshirë këtë fundjavë nga vala e nxehtit afrikan.

Këtë shtunë termometri ka arritur vlerën maksimale 34 gradë disa zona vendit.

Por parashikimet flasin temperaturat tejkalojnë vlerën e 37 gradëve përgjatë dielës, duke e bërë ditën nxehtë verës.

Dëmet e mëdha të yndyrave

Mjekët urologë Itali kanë marrë shqyrtim statistikat shëndetësore dhe ushqimore 36 mijë meshkujve moshës nga 40-99 vjeç, cilët janë ndjekur për 14 vjet.
Rezulton se ata kishin kolesterol lartë dhe konsumonin ushqime pasura me yndyra, kishin 25 % deri 037 % tepër rrezik prekeshin nga tumori prostatë. Mjekët urologë këshillojnë strategjia e nevojshme është korrektimi i dietës, duke reduktuar kështu nivelin e yndyrave dëmshme dhe përmirësimi i mënyrës ngrënit. Studimet e kryera janë publikuar revistat shkencore Prostate dhe Oncotarget.

Shqiptarët e han niseshtenë për djathë

Djathi me niseshte nuk është thjesht një mashtrim që na kushton para, por edhe shëndetin. Përqindja e lartë e niseshtesë në djathë, shkakton probleme serioze tek personat të cilët janë të prekur nga diabeti. Sipas mjekut Ramazan Buçi, niseshteja në organizmin e njeriut konvertohet në glukozë.

lg.php?bannerid=256&campaignid=100&zoneid=37&loc=https%3A%2F%2Fwww.shije.al%2Farticle%2F19190%2Fkonsumatori-shqiptar-e-ha-niseshtene-per-djathe.-diabetiket-rrezikojne-deri-ne-koma%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.google Shqiptarët e han niseshtenë për djathë

“Amidoni me futjen organizëm kalon disa faza. Zbërthehet maltozë, desktrozë dhe fund glukozë. Shtimi i amidonit ushqime mund shkaktojë çrregullim, rritje glukozës gjak, domëthënë hiperglicemi, e cila tek diabetikët mund shkaktojë një komplikacion shumë rëndësishëm është acidoza diabetike, është hiperglicemi, një rritje tej mase e glukozës organizëm. Dhe organizmi mungesë insulinës nuk e zbërthen dot dhe ndodh prodhohen trupa ketonikë dhe lëndë tjera dëmshme për organizmin e njeriut cilët shkaktojnë komën acido diabetike”, deklaroi mjeku Ramazan Buçi.

Çfarë është koma acidodianetike? 
Është çrregullim i metabolizimit glukozës. Shkakton dëmë rëndësishme qoftë se ndodh organizmin e diabetikëve.

tipit? 
Shkakton deri komë. Komë diabetike, e cila është gjendje terminale e organizmit dhe qoftë se ndërhyhet pacienti vdes.

Djathë me ose pa niseshte, këtë gjë duhet ta tregojë prodhuesi dhe tregari e servir për konsumatorin. Nëse tregtari nuk e bën një gjë tillë, është Autoriteti Kombëtarë i Ushqimit ai duhet ta deyrojë atë jetë i sinqertë me konsumatorin. Ndërkohë Top Channel tregoi çmimi nuk bën diferëncë cilësi, pasi çdo rast kosumatori shqiptarë niseshtenë e ha për djathë.

Marrë nga Top Channel

Kërkohet pastrimi i shtratit të Drinit të Zi

Shtrati i Drinit të Zi përgjatë rrjedhës së saj nuk është pastruar tërësisht prej kur janë ndërtuar dy hidrocentralet “Shpile” dhe “Glloboçicë”, apo më saktë para 60 viteve, paralajmërojnë aktivistët ekologjik. Sipas tyre, shteti urgjentisht duhet të merr një nismë të tillë pasi në disa vende gjendja është më se kritike, transmeton Alsat M.

Sipas Vait Ajros, ish drejtorit ndërmarrjes publike “Proakua” Strugë, kjo çështje është kompetencë kompanisë shtetërore ELEM, e cila menaxhon me resurset e ujit, përfshirë Drinin e Zi dhe hidrocentralet.

Sharm Bar & Sweets (Plazhi i Femrave) atraksioni veror i Strugës

 

Te gjitha ofrohen këtë mjedis relaksues, ku natyra shfaq bukurinë, dhe ku njeriu është miqesi me natyren, me një bukuri rrallë dhe peisazh mahnitës.

Sharm Bar & Sweets me pronar Azdren Memetin dhe Betim Veliun është gati t’i  presë turistët dhe struganët për sezonin veror ashtu dhe gjatë ditëve tjera stinëve, jashtê sezonit veror.

”  Sharm Bar & Sweets  ” i cili ka plazhin e këndshëm me ujë kristaltë, me rërë dhe guralecë vegjël, ku rrezet e diellit shezllonet e rezervuara me pijet dhe koktelet in momentit  do t’ju zbukurojnë ditët verore për mos e harruar kurrë.

gjitha ëmbëlsirat me shije tê veçantê i gjeni tek ”  Sharm Bar & Sweets  “.
Tek ky lokal gjendet tek plazhi i femrave Strugë, mund gjeni gjitha llojet e tortave ku edhe mund bëni porosinë tuaj për tortën dëshironi.
Ditët e bukura dhe pamjet magjepsesë, do tju ngelen gjatë mendje tek” Sharm Bar & Sweets “.

IMG-c78f86b3dacf7979b38b0b3c1941cc6e-V Sharm Bar & Sweets (Plazhi i Femrave) atraksioni veror i Strugës IMG-c78f86b3dacf7979b38b0b3c1941cc6e-V Sharm Bar & Sweets (Plazhi i Femrave) atraksioni veror i Strugës IMG-c78f86b3dacf7979b38b0b3c1941cc6e-V Sharm Bar & Sweets (Plazhi i Femrave) atraksioni veror i Strugës IMG-c78f86b3dacf7979b38b0b3c1941cc6e-V Sharm Bar & Sweets (Plazhi i Femrave) atraksioni veror i Strugës IMG-c78f86b3dacf7979b38b0b3c1941cc6e-V Sharm Bar & Sweets (Plazhi i Femrave) atraksioni veror i Strugës IMG-c78f86b3dacf7979b38b0b3c1941cc6e-V Sharm Bar & Sweets (Plazhi i Femrave) atraksioni veror i Strugës IMG-c78f86b3dacf7979b38b0b3c1941cc6e-V Sharm Bar & Sweets (Plazhi i Femrave) atraksioni veror i Strugës IMG-c78f86b3dacf7979b38b0b3c1941cc6e-V Sharm Bar & Sweets (Plazhi i Femrave) atraksioni veror i Strugës

Menduh Thaçi bëhet gati për Kongresin

Gjendja politike aktuale vend  dhe përgatitjet partiake për kongresin e rregullt fillim gushtit. Këto ishin pikat kryesore mbledhjes sotme  kryesisë qendrore  PDSH-së u mbajt  selinë partiake Tetovë.

Siç informoi sekretari i PDSH-së Azem Sadiki partia si pjesë e pushtetit tërësisht e përkrahë marrëveshjen e arritur me Greqinë rreth zgjidhjes problemit me emrin e shtetit.

“Përfundim partiak është se ne si PDSH tërësisht do angazhohemi për zbatimin e gjitha pikave marrëveshjes me Greqinë, si dhe për referendum suksesshëm  atë çështje. Vlerësojmë edhe se ftesa për anëtarësim NATO dhe fillimi i negociatave për anëtarësim  BE vitin e ardhshëm janë shumë rëndësishme edhe për ne si parti, por edhe për gjithë qytetarët e Maqedonisë”, tha Sadiki.

Ai paralajmëroi se sipas vendimit mbledhjes edhe njëherë do fillojnë përgatitjet për kongresin partiak, sepse, siç tha, kanë kaluar katër vjet nga kongresi i mbajtur i fundit i PDSH-së.

U dakorduam diku fillim gushtit zbatohen gjitha kuvendet e gjitha degëve PDSH-së për legjitimimin  e strukturave  deritanishme partiake ose ndryshimet eventuale  një pjese kuadrove për trupat dhe degët e PDSH-së. Pas përfundimit gjitha këtyre procedurave  brendshme partiake do ta caktojmë kongresin fillim muajit ardhshëm”, deklaroi Sadiki.

Godet Jennifer Lopez: Meshkujt janë të padobishëm deri në moshën 33 vjeç, ja pse…!

Këngëtarja super seksi është e bindur mënshkujt janë paadobishëm deri moshën 33 vjeçe.

Duke pasur parasysh gjithë meshkujtë ka pasur lidhje dhe ka qenë e martuar, këngëtarja mendon i di disa kritere për zgjedhjen e mashkullit perfekt.

Kështu pranoi merrte pjesë serinë e Sesionit Sëipe krijoi Tinder, dhe ndihmoi një vajzë me emrin Brooke për gjetur një burrë.

lg Godet Jennifer Lopez: Meshkujt janë të padobishëm deri në moshën 33 vjeç, ja pse…!

Përveç u këshillua gjejë një djalë i cili ka shkruajtur biografinë e tij se ai nuk mund jetë me një grua mban një “ketchup” frigorifer, Jennifer gjihtashtu ka mendon se nuk ia vlen flasë me djemtë nën moshën 33 vjeç.

Mjekja nga Neë York, Jane Greer, e cila shkroi librin “Çfarë me mua? Le t’ua shkatërroj lidhjen egoizmi” bie dakord disi me Jenniferin.

“Burrat kanë bërë karrierën e tyre deri moshën 30-vjeçare dhe kanë stabilitet financiar, prandaj ata janë sigurt jetën pas 30. Kjo është arsyeja pse ata kanë pjekurinë vjen me arritjet, përvojën dhe suksesin”, thotë ajo.

Si i morën armët e Skënderbeut austriakët

vitin 1605, kështjella “Ambrar” u ble nga perandori i Austrisë dhe armët iu lanë atij. vitin 1806, reliket u mbartën Vjenë dhe vitin 1888 u kaluan ndërtesën e re Muzeumit Vjenës, ku ndodhen edhe sot

Ato janë vetmet objekte origjinale heroit tonë kombëtar, ruhen deri sot dhe ato ruhen Austri Muzenë e Vjenës. Historia e tyre lidhet me jehonën e emrit dhe famës Skënderbeut Evropë atë kohë e pas. vitin 1567, djali i dytë i perandorit Austrisë Ferdinandi rindërtoi kështjellën “Ambrar” kryeqytetin e Tirolit, Insbruk dhe u mor me mbledhjen e sendeve artistike me vlerë e relikeve.
Sekretari i tij Shrenke mblodhi kryesisht armë dhe i ruajti kështjellën “Ambrar”. Ai u shkroi letër personaliteteve shquara kohës dhe trashëgimtarëve atyre kishin vdekur, t’i dërgonin veshje luftarake, armë, mjete lufte, piktura e biografi, sepse do t’i ekspozonte armëtoren e tij Kështjellën “Ambrar”.
Objektet e grumbulluara, Shrenkeja i sistemoi dhe i inventarizoi gjatë viteve 1585, 1593, 1596 dhe vitin 1601 botoi latinisht veprën: “Figura krejt vërteta perandorëve august, mbretërve e shumë ndriturve arqidukë, princave gjithashtu kontëve, baronëve, fisnikëve dhe përshkrime bëmave tyre, armët e cilëve ndodhen armëtoren e kështjellës “Ambrar”. Kjo vepër bëri mundur njihet përkatësia e armëve dhe historia e çuarjes tyre atje. vitin 1605, kështjella “Ambrar” u ble nga perandori i Austrisë dhe armët iu lanë atij. vitin 1806, reliket u mbartën Vjenë dhe vitin 1888 u kaluan ndërtesën e re Muzeumit Vjenës, ku ndodhen edhe sot.
Armët e Skënderbeut i janë dorëzuar Ferdinandit ndërmjet viteve 1588-1593 me anën e Dukës Urbinjos dhe atij Areskotit. inventarin e vitit 1596 Shrenker, me numër 71 është shënuar përkrenarja dhe me numër 92 dhe 345 dy shpatat. veprën e Shrenken botuar vitin 1601, paraqitet dhe një gravurë e Skënderbeut pozicion këmbë, duke mbajtur dorën e djathtë shpatën (nr 345) dhe pranë këmbëve përkrenaren. Armët e vizatuara gravurës ngjasojnë me ato origjinale Muzeumit Vjenës.

Këtë e pëlqejnë %d blogues: