Home » Lajme nga Shëndetësia

Etiketë: Lajme nga Shëndetësia

Kështu e vesh djalin e saj Adelina pak para gjumit

Këngëtarja e njohur shqiptare, Adelina Tahiri, tash e ca muaj ka fituar statusin e qenit nënë, ngase lindi një djalë cilin e emëroi ‘Jon’.

prej martesës me biznismenin maqedonas, ajo ka qenë qendër vëmendjes tek mediet rozë, duke mos rreshtur publikuari fotografi nga ajo kohë e deri tani, kur tashmë është një nënë, shkruan Gazeta Shneta.

Sido jetë, Adelina është mjaft aktive rrjetin social “Instagram”, andaj ka vendosur ndajë edhe diçka krejtësisht private sajën.

Ajo ka treguar edhe çfarë rrobash i vesh Jonit vogël pak para se ta gjumë. Adelina duket jetë një nënë e kujdesshme, duke mos e lënë ftohtit depërtojë as kokën e djalit saj!/Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

Joni Kështu e vesh djalin e saj Adelina pak para gjumit

The post Kështu e vesh djalin e saj Adelina pak para gjumit appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Reklama

E tregon shkenca përfundimisht: Inteligjenca e fëmijës vjen nga ky prind

Gjenetika e nënës përcakton se sa zgjuar janë fëmijët e saj, sipas studiuesve, dhe babai nuk luan rol këtë.

Gratë kanë shumë gjasa transmetojnë gjenet e inteligjencës tek fëmijët e tyre, sepse ato mbahen kromozomin X dhe gratë kanë dy prej tyre, ndërsa meshkujt kanë vetëm një, transmeton Gazeta Shneta.

Por përveç kësaj, shkencëtarët tani besojnë se gjenet për funksionet njohëse avancuara janë trashëguar nga babai mund çaktivizohen automatikisht.

Një kategori e gjeneve njohura si “gjene kushtëzuara” mendohen funksionojnë vetëm nëse vijnë nga nëna disa raste dhe babai raste tjera. Inteligjenca besohet jetë midis gjeneve kushtëzuara duhet vijnë nga nëna.

Studimet laboratorike përdorin minj modifikuar gjenetikisht zbuluan se ata me një dozë shtesë gjeneve nënës zhvilluan kokë dhe tru madh, por kishin trupa vegjël. Ata me një dozë shtesë gjeneve atërore kishin trurin e vogël dhe trupat mëdhenj.

Megjithatë, hulumtimi gjithashtu e bën qartë se gjenetika nuk është përcaktimi i vetëm i inteligjencës – vetëm 40 deri 60 përqind e inteligjencës vlerësohet jetë trashëguese, duke lënë edhe mjedisin ndikueshëm./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post E tregon shkenca përfundimisht: Inteligjenca e fëmijës vjen nga ky prind appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Si të kujdeseni për flokët në vjeshtë, që të mos thahen

Njëjtë sikurse lëkura, edhe flokët dëmtohen verë si pasojë e rrezeve forta diellit apo ujit detit ose pishinës. Për t’i rikthyer gjendjen optimale, me shkëlqim, mëndafshta dhe plot me energji, duhet tregoni kujdes dhe vëmendje, si dhe t’i trajtoni me produktet e duhura kozmetike.

1.Riparoni majat e dëmtuara

Era, uji i detit dhe dielli janë armiqtë kryesorë flokëve verë, veçanërisht qoftë se keni flokë gjatë. Nëse flokët kanë maja ashpra, përdorni një produkt ristrukturon dhe ushqen fibrat e flokëve.

2.Luftoni rënien e flokëve

Rënia e flokëve është mjaft e natyrshme. Madje ne humbasim çdo ditë 50-100 fije floku. Përtej kësaj, ne duhet kujdesemi dhe ta parandalojmë atë. Humbja e flokëve mund jetë për arsye hormonale, apo një diete paekuilibruar, stresit apo lodhjes, depresionit apo tronditjeve emocionale ose thjesht ndryshimit stinëve.

3.Luftoni tharjen

Flokët e thatë kanë shumë nevojë për kujdes vjeshtë. Është thelbësore ushqehen mënyrë jenë rezistente. Këshillojmë përdorimin e maskave ushqyese dhe rigjeneruese. Është ideale aplikoni flokë vaj riparues.

4.Shampo i përshtatshëm

Për flokë butë dhe me shkëlqim, përdorni shampo pasur me proteina dhe një balsam mirë. Ai i ushqen flokët dhe i bën butë. Do arrini rezultat edhe mirë, nëse do aplikoni një serum për majat e thata flokëve.

6.Jepuni volum

Flokët pa volum janë problem për shumë femra. Për shmangur këtë shqetësim, ju këshillojmë përdorni produkte kanë efektin e rritjes volumit. Përdorni shampo u japin volum flokëve apo edhe llak./Living/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Si të kujdeseni për flokët në vjeshtë, që të mos thahen appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Fotografia që tregon se fëmijët e mëdhenj janë të dashur

Një fotografi kapi momentin kur vëllau u takua me motrën e tij vogël për herë parë është bërë virale, falë reagimit emocional djalit.

Për shumë prindër, angazhimi i fëmijëve tyre mëdhenj pasi lindin fëmijët tjerë është diçka paksa e vështirë, transmeton Gazeta Shneta.

Ata duhet sigurohen vëllai mos ndihet i lënë pas dore, duke kontrolluar gjithashtu duke i ofruar porsalindurit kujdesin i nevojitet.

Por kur Jordan Burch, një familjar dhe fotograf portretesh, arriti Spitalin Baptist Pensacola, Florida, për kapur momentin e veçantë kur një nënë e paraqiti foshnjën e saj te vëllait saj madh Xhekson, ai nuk priste reagimin e jashtëzakonshëm djalit.

Kuptoni reagimin e tij nëpërmjet fotos poshtë./Gazeta Shneta/

jordan2 Fotografia që tregon se fëmijët e mëdhenj janë të dashur

 

The post Fotografia që tregon se fëmijët e mëdhenj janë të dashur appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Prindërit duhet të praktikojnë këso sjelljesh, nëse duan fëmijë me nota të mira në shkollë

Sjellja prindërore tek fëmija ka ndikim madh nga ç’mund mendohet, andaj duhet keni shumë kujdes me sjelljen tuaj. Duke marrë parasysh fuqinë ka pasqyrimi i prindit tek fëmija, mund ta përdorni atë për ndikuar pozitivisht përvojat mësimore fëmijës.

Përcaktoni orare qëndrueshme

Vendosni limite kohore përbashkëta me fëmijët tuaj. Për shembull secili duhet mbarojë detyrat përkatëse një orë caktuar, mënyrë pasdite pini çaj bashkë, ose hani diçka. Duke parë ju jeni rregullt me oraret, fëmija merr një shembull sesi duhet veprojë edhe ai/ajo.

Mos lejoni teknologjinë t’ju kontrollojë

gjithëve na ndodh shpërqendrohemi nga rrjetet sociale ndërkohë duhet merremi me një punë tjetër. Kujdes mos e bëni këtë gjë prani fëmijës, sepse i jepni shembull jo mirë.

Tregohuni organizuar

Bëjini punët me radhë, duke i kushtuar secilës vëmendjen dhe kohën e duhur, mos u hallakatni duke humbur kohën me gjëra parëndësishme. Sa sistematikë jeni ju, aq ngjarë do kenë edhe fëmijët t’ju ndjekin./pernenat.al/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Prindërit duhet të praktikojnë këso sjelljesh, nëse duan fëmijë me nota të mira në shkollë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë

Ekzistojnë makina rezonuese mund tregojnë pamjen 4D fytyrës foshnjës sonë javën e 12-të. Pra, nëse nuk duhet presësh për 40 javë për kuptuar nëse do lindësh një djalë apo një vajzë, shumica e njerëzve nuk do ta bëjnë këtë.

Por, ndryshe nga kjo, Dara Crouch vendosi ndiqte “modelin e vjetër”. Gruaja 29-vjeçare nga Kolombi, Gjeorgji, donte linte gjininë e saj surprizë, transmeton Gazeta Shneta.

Askush anën e saj familjes nuk kishte lindur një djalë shumë se 50 vjet.

Kështu, reagimi i Dara, u kap nga mikesha e familjes dhe fotografja Neely Ker-Fox, e cila tha se kishte dëshmuar shumë se 100 lindje nëpërmjet fotografive, por diçka tillë nuk kishte parë kurrë parë./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

1-3 Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë 1-3 Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë 1-3 Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë 1-3 Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë 1-3 Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë 1-3 Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë 1-3 Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë 1-3 Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë

The post Fotografitë që tregojnë reagimin e mrekullueshëm të një nëne pasi lind djalë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Doni ta largoni urinën e fëmijës në shtrat shpejtë? Përdorni këtë metodë

Ndonëse panika mund jetë ekzistente, por heqja e urinës nga shtrati nuk është edhe aq e vështirë.

Pothuajse çdo fëmijë paku njëherë ka urinuar krevat, nëse jo edhe shumë herë. Për shumicën e prindërve kjo situatë është ankth i vërtetë, nëse nuk kanë vënë ndonjë mbrojtëse dyshek, prandaj shumica vendosin blejnë dyshek ri,  transmeton Telegrafi.

Ndonjëherë situatat e këtilla ndodhin edhe nëse diku jeni pushime me fëmijën apo te familjarët. Kjo është mënyra se si ta eliminoni këtë problem:

Përbërësit përfshijnë 1 shishe me spërkatës, sodë buke, peroksid hidrogjeni, detergjent enëve dhe vaj eterik livandeje.

Përgatitja:

Vendosni shishe përbërësit e lëngët dhe përbërësit formë pluhurit, mbylleni shishen mirë, mos e tundni, por spërkatni vendin e ndotur dyshek.

Lëreni një kohë ashtu përbërësit “ta bëjnë punën e vet”, pastaj qiteni dyshekun ajër thahet apo thajeni me thithëse me vakum.

Njolla do zhduket, si edhe aroma e pakëndshme e urnës, mirëpo do mbetet aroma e freskët e livandës. /Telegrafi/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Doni ta largoni urinën e fëmijës në shtrat shpejtë? Përdorni këtë metodë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Flori Mumajesi do bëhet baba? E tregojnë fotografitë

 ‘SevenBizz’ ka zbuluar nga burime sigurta se ylli i filmave për rritur, me prejardhje shqiptare, Alby Rydes, po pret fëmijën e kantautorit njohur.

Ajo është tashmë muajt e fundit shtatzënisë dhe vazhdimisht po publikon fotografi me barkun e fryrë. E burimet për ‘SevenBizz’ kanë thënë se fëmija ajo po pret është pikërisht i Flori Mumajesit, shkruan Gazeta Express.

Ndërkohë edhe artisti i njohur me emrin Loco, me anë një postimi ka uruar Albyn, duke shkruar: “Urime Alby, dëshiroj gjitha t’mirat po a s’pate mashkull ma t’mire me gjet veç Flori Mumajesi me ta fry barkun a”. Madje, rrjetin social Instagram, dytë po e ndjekin njëri-tjetrin dhe Flori është i vetmi artist shqiptar Rydes po ndjek.Ndërsa e njëjta gjë nuk po ndodh mes Florit dhe Libertës, me cilën ai ishte deri vonë një lidhje.

albyrydes_43517257_193597641537020_5753943132563444774_n Flori Mumajesi do bëhet baba? E tregojnë fotografitë

albyrydes_43517257_193597641537020_5753943132563444774_n Flori Mumajesi do bëhet baba? E tregojnë fotografitë

The post Flori Mumajesi do bëhet baba? E tregojnë fotografitë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Fotografia e “binjakëve” që fitoi çmim ndërkombëtar për një arsye të fortë

Përveç se kishin elegancë dhe kreativitet përkujtimin e binjakut tjetër, fotografitë e Lower Hutt arritën marrin edhe njohje ndërkombëtare.

Binjakët e Sarah Simmons nga “Charlie Horse Photography” u përzgjodhën nga fotografja Cherie Ayrton realizonin fotografi do qëndronin gjatë memorien e nënës, por vetëm muaj pas njëri nga binjakët ndërroi jetë.

Kështu, ai ideoi binjakut tjetër t’ia realizojë disa fotografi tjera, por pa e shkëputur nga vëllai i tij. Këto fotografi, mundësuara formë videoje, arritën fitonin çmim ndërkombëtar falë kreativitetit fotografit.

Çmimi u nda nga “Portrait Masters”, një kompeticion ndërkombëtar i fotografisë i mbajtur Shtetet e Bashkuara Amerikës./Gazeta Shneta/

Kliko këtu për t’u informuar me testin duhet ta bëjë secila nënë shtatzënë për konfirmuar se shëndeti gjenetik i foshnjës ardhje është rregull.

The post Fotografia e “binjakëve” që fitoi çmim ndërkombëtar për një arsye të fortë appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.

Pozicioni i ri në marrëdhënie që po “çmend” të gjitha çiftet

Ndërrimi i vendndodhjes është një mënyrë e thjeshtë për ndriçuar jetën tuaj dashurisë, transmeton lajmi.net.

Shtrirja dysheme – ose madje edhe dalja jashtë – janë mënyra mëdha për ndezur disa pasione.

Pozicioni Pogo është pozicioni i fundit i marrëdhënies intime çiftet janë po e duan.

Për ta kryer atë, një dashnor duhet mbështesë mur partneren e tij.

Përndryshe, ju mund përfundoni dyja këmbët rreth belit partnerit tuaj për ta bërë atë intime.

Për bërë Pogo edhe intensive, kap disa lubrifikant dhe vibrator tuaj preferuar.

 

The post Pozicioni i ri në marrëdhënie që po “çmend” të gjitha çiftet appeared first on Gazeta Shneta | Me rëndësi shneta.