Home » Uncategorized

Kategori: Uncategorized

Prokurori i Tiranës, Shpëtim Kurti në vetting, KPK: Tendencë të jetë pjesë e krimit

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka zhvilluar seancën dëgjimore me prokurorin e Prokurorisë Tiranës, Shpëtim Kurti.

Prokurori, i cili është njëkohësisht edhe kandidat për KLP do t’i nënshtrohet filtrit vettingut sa i përket anës profesionale, pasurisë dhe integritetit. Trupa gjykuese e KPK përbëhet nga Lulzim Hamitaj, Brunilda Bekteshi dhe Roland Ilia.

Sipas ILDKPKI, Prokurori Shpëtim Kurti s’ka bërë deklarim saktë pasurisë dhe ka kryer fshehje saj.  Gjithashtu KPK duke iu referuar DSIK thotë se prokurori Kurti është i papërshtatshëm për vijuar detyrën sepse ka kontakte me persona përfshirë krim dhe tendencë jetë pjesë e krimit.

Sipas DSIK, subjekti është i pa përshtatshëm për vijuar detyrën, pasi ka kontakte me persona përfshirë krim dhe dyshohet se ka tendencë jetë pjesë e krimit. Ai ka kontakte papërshtatshme shumë se një rast dhe Drejtoria e Sigurimit te Informacionit te Klasifikuar (DSIK) mund vihet nën presionin e krimit”- thotë KPK.

Prokurori Shpëtim Kurti e ka filluar karrierën vitin 2002 dhe nga ajo kohë ka shërbyer Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë. herët, ka mbajtur postin e Zv.drejtuesit  Prokurorisë Tiranës.

o.j/dita

Reklama

Ahmetaj: 4.5% rritje ekonomike për vitin 2019

Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj deklaroi nga seanca plenare e enjtes se rritja ekonomike ka ardhur si pasojë e rritjes investimeve publike dhe relaksimit fiskal.

Nëse do përkufizoja dy tiparet e buxhetit 2019, ka një ngjyrë intensive konsolidimit social, përshpejtimit rritjes ekonomike por mbi gjitha rritjes investimeve dhe uljen e mëtejshëm borxhit publik. dyti, ka një profil konsoliduar tejet social bazuar politikat e reja rritjes pagave dhe rritjes vazhdueshme relaksimit fiskal”, tha ai.

Sipas tij, shifrat tregojnë rritjen ekonomike janë dukshme pasi vetëm 4 vite janë punësuar 35% e totalit vendeve punës.

Për vitin 2018, rritja ekonomike ka vazhduar e përshpejtuar përgjatë këtij viti. Rritja është tek 234 mijë punësuar rinj dhe 4 vite mbi 35% e totalit vendeve punës. Rritja po shkon drejt 4.5% dhe këtë vit do jetë rreth 4.3%. Kjo rritje ekonomike gjysmën e parë 2018 është gjeneruar kryesisht nga kërkesa e brendshme”, -tha Ahmetaj.

 

o.j/dita

Lexo më shumë

LDK-ja akuzon Shpend Ahmetin për keqqeverisje

Grupi i këshilltarëve LDK-së Kuvendin Komunal Prishtinës, adresoi kritika ndaj qeverisjes Shpend Ahmetit këtë mandat.

Sipas kryesuesit Kuvendit Komunal, Halim Halimit, kjo vjen si pasojë e keqqeverisjes pesëvjeçare.

“Qeveria 2 e Shpend Ahmetit është qeveria e dobët ka pasur ndonjëherë Komuna e Prishtinës. Kjo del si rezultat i keqqeverisjes pesëvjeçare. 100 premtimet e dhëna nga kryetari janë vetëm mashtrim i opinionit, sepse ato nuk do realizohen”.

Halimi kritikoi edhe ndërrimin e shpeshtë drejtorëve brenda komunës dhe akuzoi Ahmetin për mospjesëmarrje seancat e kuvendit.

Ai këtë konferencë për medie ka folur edhe për ndërtimet pa leje dhe problemet arsim.

“Ndërtimet pa leje sa vijnë e shtohen, gjendja arsim është duke u rënduar, sepse nuk ka investime bazike, dhe këtë fushë po zbatohen politika nepotiste. Ka rreth 3 vjet nuk arrijnë t’i zgjedhin drejtorët e shkollave. Janë 15 shkolla kanë ushtrues detyre drejtorit. Këtë e bën me qëllim vijë deri te militantët e vet partiakë”.

Vushtrri: Djali sulmon fizikisht prindërit, përfundon në spital psikiatrik

Vushtrri, Policia e Kosovës ka arrestuar një dyshuar i cili ka sulmuar fizikisht prindërit e tij si dhe ka demoluar shtëpinë, njofton Klan Kosova

I dyshuari është arrestuar nga policia pasi i njëjti kishte aktvendim nga gjykata dërgohet spitalin psikiatrik për shërim periudhë gjashtë mujore”, thuhet komunikatën e Policisë.

Gorani: Politika e jashtme është pasqyrë e gjendjes sonë të brendshme

Deputeti i PSD-së, Dukagjin Gorani, ka thënë se rast se Kosova nuk avancon përbrenda, politika e jashtme nuk do jetë asgjë tjetër pos objekt i talljes nëpër zyrat e qeverive botës dhe material për shpotitje për mediat ndërkombëtare.

Këto komente Gorani i bëri sot seancën e Kuvendit ku po mbahet për ‘skandalet politikën e jashtme’ me kërkesë LDK-së.

Gorani ka theksuar se politika e jashtme varet nga ajo se çfarë u ofrohet tregjeve mëdha botërore.

Ai tha se përkundër orientimit pro-perëndimor e pro-evropian, qytetarët e Kosovës janë shoqëria e fundit Ballkan, e cila vazhdon jetojë ankthin primitiv viteve 90-ta, shkruan KP.

“Kurrë se kuptuam e as duam ta kuptojmë, se gjitha politikat, e shumti ajo e jashtme, janë pasqyrë e gjendjes brendshme. Andaj, gjithë këto vite shpenzuara gënjime elektorale vetes, po na hakmerren sot një nga një. Jemi izoluar se kurrë, përkundër gjithë sukseseve tona diplomatike, jemi mospërfillur se kurrë përkundër gjithë fotografive me liderë botëror. Jemi vetmuar se kurrë, edhe pse tash e sa muaj i kemi qitë shitje kufijtë e shtetit dhe tokat e popullit”.

Gjatë fjalës tij, ai tha po ashtu se lobimi për njohje nënkupton vetëm mënyrë zhvlerësimit shtetësisë deri nivel një transaksioni financiar ndonjë shitblerjeje.

Kjo sipas tij, gjithmonë duke shpresuar efektin e miqësive trilluara private e personale.

Pse e ktheu Guardiola Muriqin në Manchester City?

Nga një lojtar i huazuar te NAC Breda dhe jo shumë i njohur, te Manchester City dhe tashmë ka debutuar edhe me fanellën e Kosovës – Arijanet Muriqin e pret karrierë e artë. Portieri i ri i Kosovës, gjatë verës u kthye nga huazimi te NAC Breda me kërkesë klubit, pas lëndimit […]

The post Pse e ktheu Guardiola Muriqin në Manchester City? appeared first on UlpianaPress.

Anne Hathaway bëhet flokëkuqe!

Anne Hathaway ka qenë gjithmonë shumë e guximshme për ndryshuar pamjen, për rolet filmat e saj.

Aktorja 36 vjeçare, fundmi, ka ndryshuar flokët ngjyrë kuqe ndezur.

Ky ndryshim i Hathaway vjen për shkak rolit filmin e saj ardhshëm The Last Thing He Wanted in Puerto Rico”, cilën ajo ka punuar qysh nga stina e verës.

Fotografët e kanë kapur Hathaway një ditë xhirimi derisa po ecte shumë e buzëqeshur rrugëve New Yorkut.

Aktorja kishte veshur një pallto ngjyrë rozë, një bluzë ndritshme ngjyrë ari dhe një fund mesatarisht gjatë ngjyrë verdhë, transmeton Klan Kosova.

1-197 Anne Hathaway bëhet flokëkuqe!

Hathaway ishte parë me ngjyrën e saj natyrale flokëve, brune, ceremoninë e ndarjes çmimeve për filmin Hollywood.

Nëse ndryshimi i ngjyrës flokëve aktores është i vërtetë, atëherë kjo nuk është hera e parë Hathaway e ka bërë një ndryshim madh pamje, për hir rolit.

Kur aktorja kishte rolin e Fantine, “Les Miserables”, vitin 2012, kishte rruar gjithë flokët – një gjë ajo e kishte pranuar nuk ishte aspak e lehtë.

1-197 Anne Hathaway bëhet flokëkuqe!

Hathaway gjithashtu ka bërë ditur se për role caktuara filmike është dashur edhe shtojë peshë, duke “goditur” kështu ata e kritikuan se kishte shtuar peshë.

 

 

 

Artisti që krijon piktura me anë të parasë (VIDEO)

Artisti amerikan, Mark Wagner, ka vite ka filluar krijon piktura origjinale dhe rikrijon piktura famshme botërore me anë parave.

Ai zakonisht përdorë dollarët amerikan për krijuar pikturat si Mona Lizën, portretin e presidentit Abraham Lincoln dhe presidentëve tjerë si Barack Obama apo Donald Trump.

wagner_01 Artisti që krijon piktura me anë të parasë (VIDEO)

wagner_01 Artisti që krijon piktura me anë të parasë (VIDEO)

wagner_01 Artisti që krijon piktura me anë të parasë (VIDEO)

wagner_01 Artisti që krijon piktura me anë të parasë (VIDEO)

 

Wagner shprehet se puna e tij do ju shërbejë njerëzve tjerë zbusin obsesionin ndaj parasë.

Këto piktura ai i shet online e disa herë mund jenë me zbritje.

 

Libri i muzikës për nxënësit shqiptarë, pa asnjë autor shqiptarë (DOKUMENT)

 

Libri i muzikës për nxënësit shqiptarë klasës katërt për shkollat fillore Maqedoni është me përmbajtje skandaloze. gjitha këngët janë autorëve maqedonas, ndërsa ajo është skandaloze se këngët janë shkruara edhe maqedonisht, edhe pse libri dedikohet për nxënësit shqiptarë, informon INA.

Pjesë e përpilimit këtij libri janë redaktorë maqedonas, por  janë nënshkruar edhe emra muzicientëve dhe gjuhëtarëve shqiptarë, cilët kanë marrë honorarë për përgatitjen e tyre nga maqedonishtja shqip. Një këngë e përzgjedhur është shqipe dhe bëhet fjalë për një këngë vjetër popullore, tepër ngjason me elemente fetare bektashiane. Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka bërë ditur se do rishqyrtojë disa  botime tilla janë kontestuese dhe injorojnë elementin e pasur shqiptarë. (INA)

libri-muzikes2 Libri  i muzikës  për nxënësit shqiptarë, pa asnjë autor shqiptarë (DOKUMENT)libri-muzikes2 Libri  i muzikës  për nxënësit shqiptarë, pa asnjë autor shqiptarë (DOKUMENT)

Libri i muzikës për nxënësit shqiptarë, pa asnjë autor shqiptarë (DOKUMENT)

 

Libri i muzikës për nxënësit shqiptarë klasës katërt për shkollat fillore Maqedoni është me përmbajtje skandaloze. gjitha këngët janë autorëve maqedonas, ndërsa ajo është skandaloze se këngët janë shkruara edhe maqedonisht, edhe pse libri dedikohet për nxënësit shqiptarë, informon INA.

Pjesë e përpilimit këtij libri janë redaktorë maqedonas, por  janë nënshkruar edhe emra muzicientëve dhe gjuhëtarëve shqiptarë, cilët kanë marrë honorarë për përgatitjen e tyre nga maqedonishtja shqip. Një këngë e përzgjedhur është shqipe dhe bëhet fjalë për një këngë vjetër popullore, tepër ngjason me elemente fetare bektashiane. Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka bërë ditur se do rishqyrtojë disa  botime tilla janë kontestuese dhe injorojnë elementin e pasur shqiptarë. (INA)

libri-muzikes2 Libri  i muzikës  për nxënësit shqiptarë, pa asnjë autor shqiptarë (DOKUMENT)libri-muzikes2 Libri  i muzikës  për nxënësit shqiptarë, pa asnjë autor shqiptarë (DOKUMENT)