Home » Uncategorized

Kategori: Uncategorized

Sable’s alien desert is a central figure in its story

Screen-Shot-2018-06-22-at-11.21.05-AM Sable’s alien desert is a central figure in its story


The open-world exploration game Sable has an extraordinary art style, appearing as a kind of living science-fiction graphic novel. But the eponymous character’s journey is common in the world, a coming-of-age ritual that will urge her to cross massive sand dunes and explore palatial ruins. Developer Shedworks teamed up with publisher Raw Fury…Read MoreScreen-Shot-2018-06-22-at-11.21.05-AM Sable’s alien desert is a central figure in its story

The Guardian: Dy kosovarë – kundër një stadiumi të mbushur rusë e serbë

Media prestigjioze The Guardian i ka bërë një përshkrim jashtëzakonshëm ndeshjes Zvicrës kundër Serbisë dhe momenteve pivotale Xherdan Shaqirit e Granit Xhakës, njofton Klan Kosova.

Guardian shkruan se Xhaka e Shaqiri nuk po luanin vetëm kundër disa kundërshtarëve fushë – por për diçka shumë madhe.

Nga gjithë njerëzit, duhet ishin ata. minutën e fundit Xherdan Shaqiri po vraponte, serbët po e ndiqnin, por s’po mund ta zinin dhe fund ai lëshoi topin lehtë nën këmbët e portierit Vladimir Stojkoviq”.

Ishte goli mposhti Serbinë dhe e vuri një pozicion shumë mirë Zvicrën për vazhduar tutje raundin tjetër, por ishte edhe shumë shumë se kaq”.

Ai u kthye duke bërtitur, hoqi fanellën, tregoi muskujt dhe festoi duke bërë shqiponjën dykrenore, si rikrijim i flamurit shqiptar. Krah tij, Granit Xhaka, bëri njëjtën – për dytën herë tashmë”.

“Xhaka shënoi golin e barazimit, gjuajtje nga 30 metra, kurse Shaqiri golin e fitores. Dy kosovarë, dy golashënues, një stadium ku rusë e serbë ishin mbledhur bashku, duke përkrahur ekipin Shaqiri e Xhaka nuk e shihnin veç si kundërshtarë fushë”.

“Shaqiri ka edhe flamurin e Kosovës stampuar atletet e tij. Babai i Xhakës ishte i burgosur dhe i rrahur ish Jugosllavi sepse angazhohej për pavarësinë e Kosovës, ndërsa vëllai i Grantit, Taulanti luan për Shqipërinë”.

“Bashkë me Valon Behramin, ata fishkëlleheshin nga turma bërtiste “Serbia – Rusia, Serbia – Rusia”, bashkë me një baner thoshte se dy vendet janë vëllazëruara”.

 

 

Kurti: Urime Xhakës e Shaqirit – paraqitja e tyre na dhuron nga pak dinjitet gjithë ne, shqiptarëve

Albin Kurti ka uruar Granti Xhakën e Xherdan Shaqirin për golat e shënuar dhe lojën e bukur kundër Serbisë, njofton Klan Kosova.

Ai ka shkruar se paraqitja e tyre u dhuron dinjitet gjithë shqiptarëve.

 

Ky është postimi i plotë i Kurtit:

Dy shqiptarë talentuar, Xhaka e Shaqiri ia dhuruan sot fitoren ekipit kombëtar Zvicrës, fitoi 2 me 1 përballë Serbisë, Kupën e Botës.

Dy mendime shpejta dua t’i ndaj me juve.

I pari: Shqiptarët, si çdo popull, kanë mundësi nxjerrin talente nivelit botëror. Por terrenin për zhvillim deri sot këto talente e kanë gjetur vetëm tokë huaj, mërgim. Jemi ne, është Lëvizja ajo ka detyrën krijojë terrenin e përshtatshëm për zhvillimin e talenteve. Sa i përket sporteve, detyra jonë ka për qenë ndërtimi i hapësirave bashkëkohore për stërvitje e lojë, masivizimi i sportit amatorial dhe specializimi serioz sportin profesional, dhe kujdesi për talentet. E sigurisht, aspektin politik, do përpiqemi punojmë për bashkimin e kampionateve me Shqipërinë, me synim përfundimtar edhe njësimin e kombëtareve. Vetëm ashtu do mbërrijmë t’ua mundësojmë talentëve tanë ta përjetojnë atë sukses e atë gëzim edhe për atdheun e vet.

dyti: Shumë politikanë bëjnë politikë pazaresh dhe kontrabandë me Serbinë, kanë dëmtuar vazhdimisht Kosovën me pjesëmarrjen negociatat pa parime, sot po ekzaltohen pse kombëtarja e Serbisë humbi lojën. Kinse patriotë? Hipokrizi.

Megjithatë, urime Xhakës e Shaqirit, për ndeshje bukur – paraqitja e tyre na dhuron nga pak dinjitet gjithë ne, shqiptarëve.

 

Kuriozitet: EDHE BRED PITI XHIROI NË ADË

The-Dark-Side-of-the-Sun-300x225 Kuriozitet: EDHE BRED PITI XHIROI NË ADËPara saktësisht 30 vitesh, aktori tashmë i njohur Bred Pit, kishte angazhimin e tij parë serioz filmik. Dhe atë Adë.

Piti, atëherë 25-vjeçar, xhiroi skenat e filmit “Ana e errët e diellit” („The Dark Side of the Sun“), nën regjinë e regjisorit njohur Bozhidar – Bota Nikoliq.

Xhirimi i këtij filmi përgjatë bregdetit malazez zgjati shtatë javë. Filmi u ndërpre për shkak luftës dhe u transmetua vitin 1997.

Want to make your name as a streamer? Work on your GIF game

ninja Want to make your name as a streamer? Work on your GIF game


GUEST: After Nintendo revealed that it would be bringing Fortnite to its Switch console during its presentation at E3 2018, it picked up over 2 million downloads in about 24 hours. Epic Games, the creators of the battle royale hit, also announced that Fortnite had picked up 125 million players since its launch just under a year ago. Most notably am…Read Moreninja Want to make your name as a streamer? Work on your GIF game

Horoskopi, 23 qershor 2018

Demi

Jupiteri shenjë ju këshillon mos nxitoheni marrjen e iniciativave ndryshme. Mundohuni kuptoni se ç’ju intereson shumë. Kujdes marrëdhëniet me familjen dhe tjerët.

 

Binjakët

Spostimi i Marsit shenjën e Bricjapit mund t’ju sjellë probleme paparashikuara karakterit ekonomik. Gjithashtu probleme do keni nëse jeni udhëtim. dashuri do bëni një “Boom” vërtetë.

 

Gaforrja

Evenimente shkëlqyera mund t’i japin një superioritet imazhit tuaj profesional dhe t’ju sjellë lehtësime dëshirueshme. shkëlqyera duket edhe marrëdhëniet me miqtë tuaj.

 

Luani

Klima punë mund bëhet pak e rëndë si pasojë e Marsit shenjë. Mos humbni kohë duke kërkuar gabimet tuaja. Mos harroni se këto tensione zgjasin pak. Bëni kujdes me shëndetin.

 

Virgjëresha

Qielli është duke ju ftuar një sfidë s’duhet ta injoroni. Duhet t’i jepni shumë mundësi vetes dhe shihni përtej aparencës disa fakteve. Zënka vogla dashurie.

 

Peshorja

punë mund nënvizohen disa fakte rëndësishme do t’ju ndihmojnë marrjen e një vendimi. Dashuria do konstituojë për ju një elikzir do t’ju bëjë harroni çdo kundërshtim.

 

Akrepi

Ide, mendime dhe prospektiva ardhshme profilohen totalisht ndryshe nga ato prezente. Hidhërimet e vogla këtyre kohëve fundit do zëvendësohen nga sodisfaksione merituara.

 

Shigjetari

Me largimin e Marsit nga shenja juaj shumë tensione duhet zhduken prej jush. Afërdita u sjell lehtësime atyre kohët e fundit kanë patur probleme dashurie apo shëndeti.

 

Bricjapi

Ardhja e planetit kuq shenjë mund sjellë lajme rëndësishme. Priten mundësi mira premtuara veçanërisht nga Urani. Një telefonatë e largët ju bën kujtoni miqtë e vjetër.

 

Ujori

Dita e sotme do karakterizohet nga një qetësi tepër kërkuar. Një ditë ideale kjo për shijuar pak shumë jetën. jetën dashurore do përjetoni momente me vërtetë magjike.

 

Peshqit

Puna është qendër vëmendjes nga Merkuri. Prospektivat dhe impenjimet muajt e ardhshëm mund mos jenë si tani (gjithnjë vantazhin tuaj). Një vizitë shëndetësore ju këshillohet.

Lexo më shumë

Foto e mahnitshme e Shaqirit e bërë nga The Guardian

Fotografët profesionist botëror, gjegjësisht fotografi Dan Mullan i prestigjiozes The Guardian, kamerën e tij ka kapur një moment hatashëm Shaqirit momentin final, kur përmbysë rezultatin e Serbisë e cila avancoi nga minuta e 5 e takimit, përcjell portali Veriu.info.

Kjo foto është momenti kur pas një depërtimi vetjak nga mesi i fushën Xherdan Shaqiri, mënyrë mjeshtërore futë kurth mbrojtësin dhe portierin serbë.

Shaqiri Foto e mahnitshme e Shaqirit e bërë nga The Guardian

Përveç kësaj fotoje, prestigjiozja britanike The Guardian, pas fitores Zvicrës ku vendimtare ishte loja dhe golat e kosovarëve luajnë dhe jetojnë atje, ka shkruar për mënyrën e festimit Xhakës dhe Shaqirit.

Po ashtu shkrimin për lojën fjalë flitet edhe për jetën e familjeve Xhakës dhe Shaqirit, duke u ndërlidhur me rrethanat politike kishin shtyrë familjet e tyre migrojnë nga Kosova Zvicër. /Veriu.info/

Dy fëmijë nga Kosova shtrinë Sërbinë për toke (FOTO)

Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin nga agresioni institucional serb viteve i 90-ta, ishin detyruar me familjet e tyre emigrojnë Zvicër.

Lexo lajmin e plotë Insporti

Dy fëmijë nga Kosova shtrinë Sërbinë për toke

The post Dy fëmijë nga Kosova shtrinë Sërbinë për toke (FOTO) appeared first on INSAJDERI.

Gazetari zviceran i quan Xhakën e Shaqirin “trullana” – se festuan me shqiponjë

Kryeredaktori i sportit gaztën madhe zvicerane Blick, Felix Bingesser, ka çuar qiell lojën e Granit Xhakës e Xherdan Shaqirit, por ka kundërshtuar mënyrën se si i festuan ata golat, njofton Klan Kosova.

Ai ka shkruar një shkrim me titull “Xhaka dhe Shaqiri janë trullanë gjenialë”, pasi, sipas tij si futbollistë janë shkëlqyeshëm, por festën e bën prej budallenjsh.

Ky provokim kundër këtij kundërshtari është vetëm një gjë; i panevojshëm dhe budallallëk”.

“Sporti dhe futbolli duhet na lidhin dhe bashkojnë”, ka shkruar ai.

Ai ka shtuar se me siguri FIFA do ta fillojë një hetim për mënyrën se si festuan Xhaka e Shaiqir.

azfazefsef Gazetari zviceran i quan Xhakën e Shaqirin “trullana” – se festuan me shqiponjë

klankosova.tv