Home » Lajme

Kategori: Lajme

Lajme

Ja çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike (FOTO)

Dhe tashmë e dini…parfumet e identifikojnë një person!

Shumë njerëz botë, pothuajse gjithë, përdorin aromat e tyre pëlqyera, parfumin i cili u ka pëlqyer shumti.

Por, a doni ta dini çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike?

Disa prej njohurve kanë zgjedhur Maison De Parfum i cili gjendet qendrën Royall Mall Prishtinë, aty ku mund ta bëni zgjedhjen mirë…

poshtë ua sjellim listën e disa prej fytyrave tona publike cilët zgjodhën vendin ideal për aromat mira, prandaj, nxitoni Maison De Parfum, për ta gjetur parfumin e keni kërkuar shumë kohë./Prive.al

Ledri Vula

44374291_215381642736656_8942819357126295552_n Ja çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike (FOTO)Sabri Fejzullahu 

44374291_215381642736656_8942819357126295552_n Ja çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike (FOTO)

Liberta Spahiu

44374291_215381642736656_8942819357126295552_n Ja çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike (FOTO)

Kaci Lleshi 

44374291_215381642736656_8942819357126295552_n Ja çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike (FOTO)

Alaudin Hamiti 

 

44374291_215381642736656_8942819357126295552_n Ja çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike (FOTO)

Ermal Fejzullahu 

44374291_215381642736656_8942819357126295552_n Ja çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike (FOTO)

Adelina Tahiri

44374291_215381642736656_8942819357126295552_n Ja çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike (FOTO)

Sellma Kasumoviq 

44374291_215381642736656_8942819357126295552_n Ja çfarë parfume përdorin disa nga fytyrat tona publike (FOTO)

Reklama

Pоеma dramatike Gjergj Kastrioti Skёnderbeu shfaqet me 10 nёntor nё Londёr

10 nëntor Londër do shfaqet poema dramatike e Gjergj Kastrioti- Skënderbeu “Tabernacle Theatre” Londër duke filluar nga ora 20:00. Shfaqja realizohet nga Teatri Shqiptar Amerikë. Aktorë rolin e Skënderbeut do jetë Xhevat Limani, narracioni do bëhet nga Merita Çoçoli ndërsa Donika do jetë Era Hoxha.

“Xhevat Ljmanj ёshtё nјё Lorens Oliver shqiptar. Ai ёshtё nјё aktor magjepёs рёr tё gjjthё shqiptarёt, qoftё nё SНВA, nё Shqjpёrj dhe gjetiu.” – Vanesa Redgrave, aktore angleze.

“Xhevat Ljmanj kolosi i skenёs, filmit dhe ekranit. Artistin karizmatik strugan е njoh qё moti. Е njoh рёr lojёn е tij brilante nё skenё, timbrin hyjnor tё zёrit, tё folmen е bukur shqipe, guximin dhe diciplinёn skenike. Xhevati atdheun е ka nё mendje, nё zemёr, nё shpirt, nё gjak. Kur hip Xhevat Ljmani nё skenё spektatori dёshiron qё аi tё mos zbresё. Kur aktron Xhevat Limani skena dridhet, ekrani pёlcet nga ај shikim i рараrё me dashuri oqeani, me аtё shpёrthim uragan qё di tё vdes si askush me secilёn fjalё dhe bindje nё secilin rol. Nёse ka njeri qё artin е konsideron profesion tё shenjtё, padyshim ky ёshtё Xhevat Limani. Ndjenjat е tij јаnё tё fuqjshme, tё zёshme, misjonare, рёr dikё edhe tё frikshme se аi nuk di tё gёnјејё, ndaj kam bindjen se Xhevat Limani kurrё nuk do tё zbresё nga skena. Tani па ka sjellё tё gjallё kryeheroin tonё kombёtar Gjergj Kastriotin Skёnderbeun. Le ta shijojmё me dinjitet dhe krenari kombёtare kёtё kryerol antologjik tё artistit tё madh Xhevat Limani.” – Shaqir Foniqi, gazatar arti.

“Xhevat Limani e ringjalli Skënderbeun skenë me një aktrim brilliant dhe mjeshtri artistike, i paparë edhe skenat kroate. këtë realizim fantazmagorik shkëlqeu edhe soprano Era Hoxha me tingullin e saj kristalor performancën e shpinte drejt kulmeve dhe perfeksionit artistik. Publiku i duartrokiti gjatë artistët dhe nuk desh lëshonte sallën pa u përshëndetur me artistët e mëdhenjë shfaqjen e sollën atë formë mos mbetet kush pa e kuptuar, as edhe huajt. Kjo ngjarje kulturore ishte tepër se një shfaqje teatrore.” – Slavica Sharoviç./ KultPlus.com

skenderbeu Pоеma dramatike Gjergj Kastrioti Skёnderbeu shfaqet me 10 nёntor nё Londёr
Biletat janë £16.83 pёr person(afati i fundit për rezervim është me 5 nëntor 2018):
https://www.eventbrite.co.uk/e/gjergj-kastriot-skenderbeu-tickets-51330899101

The post Pоеma dramatike Gjergj Kastrioti Skёnderbeu shfaqet me 10 nёntor nё Londёr appeared first on KultPlus.

Historia e dhimbshme: Pse Fjolla Morina u përlot në Prive? (VIDEO)

Për herë parë, Fjolla Morina rrëfeu një histori shumë dhimbshme një intervistë për Prive.

Këngëtarja tregoi shumë gjëra rreth karrierës por foli edhe për jetën personale.

një moment, Fjolla shpërthen lot pasi zbuloi për herë parë një gjë dhimbshme ekran.

Për ta kuptuar çfarë përjetoi Fjolla, shikojeni videon e mëposhtme./Prive.al

A është në lidhje KIDDA? (VIDEO)

KIDDA, shpejti do ta publikojë këngën re për cilën ka thënë se është e mira deri tani.

Artisti rrëfeu shumë gjëra një intervistë për Prive, madje tregoi a është lidhje.

Këngëtari i hitit ‘Flakë’ pati shumë për thënë, gjitha detajet ua sjell videoja e mposhtme./Prive.al

Për çfarë arsye do donte Skivi ta kthente grupin Skillz? (VIDEO)

Skivi, ishte rubrikën ‘Çitja pikën’ emisionit Prive.

Reperi i kompletoi fjalitë mënyrë shumë interesante madje na dha edhe një arsye se pse do donte kthehej grupi Skillz, aty ku bënte pjesë vetë bashkë me Ledri Vulën.

Ky grup pasi u nda s’u kthye asnjëherë, mirëpo ardhmes nuk i dihet.

Shikojeni videon e mëposhtme e cila ua jep përgjigjen./Prive.al

Haxhi Gjoni do sjellë ekspozitën “Pullë postare”

Ekspozita e radhës do sjellë Galeria e Ministrisë Kulturës është ajo e artistit Haxhi Gjoni, titulluar “Pullë postare”, shkruan KultPlus.

25 tetor 2018, ora 19:00, Galerinë e Ministrisë Kulturës – Qafa, bëhet ceremonia e hapjes ekspozitës “Pullë Postare”, e autorit Haxhi Gjoni.

Me anë kësaj ekspozite e cila do përmbajë rreth 25 punime, skulpturë, autori shpërfaq kreativitetin e profilit vet skulpturor, bërë me tehun e daltës. Kuratori i ekspozitës është Naser Shatrolli./ KultPlus.com

44349861_1892649057439194_891941643681267712_n Haxhi Gjoni do sjellë ekspozitën “Pullë postare”

The post Haxhi Gjoni do sjellë ekspozitën “Pullë postare” appeared first on KultPlus.

Pas arrestimit të Stresit, flasin prindërit e tij

Sali Lushaj dhe bashkëshortja e tij Shpresa, kanë rrëfyer sot, për emisionin “Kjo javë” News 24, se si e mësuan arrestimin e djalit tyre.

E kam mësuar përmes avokatit. Ishim shtëpi na ka bërë një telefonatë. Shkova tek Drejtoria pashë Stresin, komunikova. Shkuam tek Drejtoria e Policisë por nuk na thanë se për çfarë e kanë arrestuar”, u shpreh Sali Lushaj.

Edhe unë si bashkëshorti e mësuam përmes avokatit. Avokati e ka mësuar krejt rastësisht pasi ai ndodhej te drejtoria për një klientin e tij. Një arrestim i bujshëm me shumë maska, ku mes tyre avokati ka dalluar Stresin, i cili i ka thënë ‘lajmëro prindërit kanë arrestuar”.

Ajtene Qamili e pasuroi thesarin shkencor albanologjik me “Perla gjuhësore”

hapësirat e Shtëpisë Kulturës, “Koço Racin” Shkup, mbrëmë u promovua libri “Perla gjuhësore” nga studiuesja dhe profesoresha universitare Ajten Hajdari – Qamili, si rezultat i punës dhe hulumtimit disavjeçar, e cila rezultoi me prurje reja fushën e albanologjisë.

Libri është i ndarë gjashtë kapituj dhe shtjellohen çështje drejtshkrimore, dialektologjike, leksikore, çështje ndërndikimeve gjuhësore, probleme sociolinguistikës e psikolinguistikës si dhe kritika e recensione. këtë libër sillen analiza, shpjegime dhe tëhollime me interes për gjuhësinë shqiptare, sepse ka shumë risi identifikuara drejtpërdrejt terren. Prandaj titulli i kësaj përmbledhjeje është “Perla gjuhësore”, aludon pikërisht këto copëza vogla, por rëndësishme nxjerra nga thellësia e detit (terreni).
Promotori i librit, profesori universitar Haki Ymeri, vlerësoi me nota larta librin, duke theksuar se vepra fjalë është hulumtim shkencor serioz me prurje albanologji, e cila është realizuar si rezultat i një pune gjatë.

“Punimi i Ajtenes është i mirë pasi nuk është bërë për 1 muaj 2, apo 3-4, por me vite tëra, vazhdimisht duke prezantuar nëpër simpoziume ndryshme. gjitha punimet i ka mbledhur këtë botim me vërtetë janë perla. Mund konstatoj se vepra fjalë përmban hulumtime shkencore serioze me prurje albanologji”, vlerësoi profesori Ymeri, i cili është pension, por për nder angazhimit profesoreshës, kishte pranuar ftesën për qenë pjesë e promovimit.

44315853_258248054878686_7818065626731118592_n-222 Ajtene Qamili e pasuroi thesarin shkencor albanologjik me “Perla gjuhësore”

Përpara pranishmëve, fjalim mbajti edhe recensenti i veprës, profesori universitar, Asllan Hamiti, i cili tha se ky libër dëshmon formimin e gjerë dhe shëndoshë autores, ndërkaq theksoi gjithashtu se i njëjti do shërbejë si burim referimi për studiuesit e tanishëm dhe ardhshëm.

“Vepra fjalë përmban hulumtime shkencore serioze, me prurje reja fushën e albanologjisë. Duke lexuar shkrimet e saj, jo vetëm njihemi me vërtetat shkencore për shqipen, por ato do shërbejnë edhe si burim referimi për studiuesit e tanishëm e për brezat do vijnë. Teksti përshkohet nga një stil shkencor, e një shqipe standarde kulluar. Një punë e tillë, dëshmon formimin e gjerë e shëndoshë teorik, praktik dhe metodologjik autores”, tha profesori Hamiti, duke falënderuar profesoreshën Ajten për veprimtarinë e frytshme e jep edukimin dhe arsimimin e gjeneratave, studimet albanologjike si dhe përparimin dhe qytetërimin e përgjithshëm popullit shqiptar.

44315853_258248054878686_7818065626731118592_n-222 Ajtene Qamili e pasuroi thesarin shkencor albanologjik me “Perla gjuhësore”

Fjalë miradije dhe falënderim për ndihmën i jep kulturës shqiptare, i shprehu edhe drejtori i Shtëpisë Kulturës Koço Racin, i cili tha: “profesoreshën kam pasur nderin ta njoh para 6 viteve dhe prej atëherë kemi bashkëpunuar dhe na ka ndihmuar shumë për realizuar projektet kulturore shqiptare. Profesoresha është punëtore e vyer dhe një vepër si kjo do na shërbejë gjithëve”.
Sfida dhe dashuri për “perlat”

“Dashuria është reciproke, reflektohet, pra është e dyanshme. Nëse mbjell dashuri padyshim do korrësh dashuri dhe e di këtë sallë ndihem aq e rehatshme, aq e lumtur, sepse e di gjithë ju jeni këtu vërtet doni dhe vërtetë ju dua”, me këto fjalë, autorja i përshëndeti dhe falënderoi pranishmit e zbukuruan dhe madhëruan promovimin e botimit saj.

44315853_258248054878686_7818065626731118592_n-222 Ajtene Qamili e pasuroi thesarin shkencor albanologjik me “Perla gjuhësore”

Këtë libër pari desha ta titulloj Dromca gjuhësore, për shkak modestisë dhe për aluduar kontributin e vogël, megjithatë mora kritika nga miqtë e mi cilët thanë mjaft e shkele veten, jepja meritën e ka ky libër. Atëherë thashë përsëri do qëndroj te modestia ime, do ta emërtoj perlë, sepse perlat janë gjëra shumë vogla, por anën tjetër janë gjëra shumë vlefshme. Por jo vetëm kjo, puna është edhe te vështirësia, për arritur deri te perlat, meqë e dimë se duhet zhytemi thellë nëpër detëra dhe oqeane dhe me shumë vështirësi për t’i nxjerrë ato. Këto vështirësi i kam hasur unë gjatë gjithë këtyre viteve, jo vetëm gjatë hulumtimit, meqë një pjesë e madhe e punimeve kanë qenë nga terreni, pastaj punë krahasimi, analize dhe mbi gjitha është dashur ndonjëherë bie ndesh me arritjet gjuhësore deritanishme dhe për thënë ndryshe nga ajo është thënë deri tani. Për marrë këtë guxim duhen fakte dhe unë jam përpjekur nxjerr këto fakte. Gjatë jetës sonë kemi shumë vështirësi, sidomos për gjininë femërore, sepse për qenë edhe prind, edhe familjar, edhe mësimdhënës, edhe shkencëtar, është vërtetë sfidë dhe vështirësi e madhe. Edhe unë për t’i nxjerrë këto perla dhe gjitha arritjet e mia e për qenë sot kjo jam para jush, kam përjetuar dhe përballuar stuhira ndryshme, por barkën time nuk e ka shembur asnjë stuhi”, tha përpara pranishmëve profesoresha./ KultPlus.com

44315853_258248054878686_7818065626731118592_n-222 Ajtene Qamili e pasuroi thesarin shkencor albanologjik me “Perla gjuhësore”

The post Ajtene Qamili e pasuroi thesarin shkencor albanologjik me “Perla gjuhësore” appeared first on KultPlus.

“Delegacioni” i regjisorit Bujar Alimani shpallet fitues në Varshavë

“Delegacioni“ me skenar Artan Minarolli e me regji Bujar Alimani ëdhtë shpallur fitues konkurencën ndërkombëtare festivalin e kategorise A “Warsaw Film Festival”.

“Tetor 1990, regjimi komunist Shqipëri po përpiqet mbajë pushtetin. Një delegacion evropian vjen Tiranë për monitoruar zbatimin e reformave qeverisë – një parakusht i madh Shqipëria pranohet OSBE. Leo është marrë fshehurazi nga një burg i largët dhe është sjellë kryeqytet. Ai ka qenë një i burgosur politik për 15 vjet. Tani ai është bërë jashtëzakonisht i vlefshëm për qeverinë. Delegacioni evropian udhëhiqet nga një shok i shkollës vjetër Leo’s. Detyra e tij është kontrollojë progresin e drejtave njeriut Shqipëri. Leo mund ta bindë atë se gjithçka është rregull. Por asgjë nuk shkon siç është planifikuar.“

DF742712-C8C2-4DEF-AA6C-38643BA73BE3 “Delegacioni” i regjisorit Bujar Alimani shpallet fitues në Varshavë

Ky film është bashkëprodhim mes Shqipërisë (Art Film shpk), Kosovës (Bleri Production), Francës (Zorba production) dhe Greqisë (Graal Films). film luajnë aktorët: Viktor Zhusti, Xhevdet Ferri, Ndriçim Xhepa, Richard Sammel, Kasem Hoxha, ndërsa nga Kosova film paraqiten aktorët Bislim Muçaj, Selaman Lokaj, Avdullah Gjikokaj, Fatlume Bunjaku, Armend Ismajli, Gani Morina, Artan Selimi, Imer Loshi./KultPlus.com
DF742712-C8C2-4DEF-AA6C-38643BA73BE3 “Delegacioni” i regjisorit Bujar Alimani shpallet fitues në Varshavë

The post “Delegacioni” i regjisorit Bujar Alimani shpallet fitues në Varshavë appeared first on KultPlus.

Distopia evropiane në një ironi tronditëse

Nga Ardona Bullatovci. “Dymbëdhjetë tregime pelegrine” nga Gabriel Garcia Marquez.

T’i lexosh këto tregime kaplon ndjesia e një avanture shtegtare, njësoj siç mund fitohet përshtypja fillestare nga vet cilësori ‘pelegrine’ i vënë titull. Tregimet bëjnë pelegrinazh Evropës pasluftës Dytë Botërore. Bashkë me tregimet niset edhe lexuesi atë udhëtim kryvendeve Botës, qyteteve ëndërruara nga shumëkush.

Tregon autori parathënie se u deshën shumë vjet, nga viti 1974 deri vitin 1992, këto tregime gdhenden nga ideja fillestare deri te forma përfundimtare e botimit. Kjo kohë 18 vjeçare ishte ironike dhe plot peripeci si edhe vet përmbajtja e tregimeve. Marquezi duke rrëfyer për procesin krijues, tregon njëherësh edhe sa i vështirë e i ankthshëm është ai për një shkrimtar. Tregimet udhëtuan disa herë nga letra koshin e plehrave, pastaj përsëri letër, e disa edhe u zhdukën përgjithmonë. Ky autor, e ka dert kualitetin estetik shkrimeve veta, ndaj i rishkruan vazhdimisht derisa t’i botojë, por kurrë pas botimit, se nuk i pëlqen merret me variante. Rrëfen se gjitha tregimet kanë bëjnë me ëndrra, kujtime e nostalgji kahershme, derisa vendosi ato t’i transformojë letrarisht te personazhet e veta. Për paralajmëruar kështu se kanë bëjnë me fate e ngjarje vërteta, ose paktën shumë afër vërtetës.

Parathënia ai e shkruan me shumë kujdes, është një hyrje magjepsëse veprën prej dymbëdhjetë tregimeve. Poioumenon i Marquezit e përgatit letrarisht lexuesin dhe e informon tepër për procesin krijues se si u realizuan ato.

Ironia e fatit

gjitha tregimet kanë një përbashkët, kanë një vend dhe kohë caktuar zhvillimit ngjarjeve, cilat përputhen me kohë dhe vende reale. Personazhet e Marquezit janë pothuajse gjithë amerikano-jugorë nisen drejt Evropës si drejt tokës premtuar, për ëndrra e dëshira, duke pritur se do preknin vendin e realizimit ëndrrave.

Gjeneva, Roma, Parisi, Vjena, Barcelona, Napoli, Sicilia, Madridi janë këto topvendet zëmadhe evropiane, dëshiruara, supozohet se kanë vend për gjithë mysafirët. Është një Evropë e messhekullit XX, e sapodalë nga lufta e tmerrshme, përballet me diktate e sisteme reja ka rrëzuar e ngritur ideologji pas ideologjie. Amerikano-jugorët vazhdojnë ta lakmojnë e ta shohin si strehimin përrallor, ndoshta edhe njerëzit e tjerë prej kontinenteve tjera.

Një politikan i rënë nga vakti, prej një vendi nga Karaibet bëhet mishërimi i parë i ironisë mprehtë fati ua rezervon njërëzve me famë. Ai do ik Gjenevë, për jetuar i harruar, i plakur, i sëmurë dhe i vetmuar, ‘E keqja e madhe e vendit tim ishte se u bëra unë president’ thotë ai, pas refleksionit i jep vjeshta e jetës tij. Politikanët e uzurpojnë nderin s’e meritojnë. Si rrjedhojë i pret shpagimi herët a vonë.
Ironia e zhgënjimit i shoqëron edhe besimtarët latinë, kapërcejnë oqeanin me dëshirën ta shohin Papën, e bisedojnë me . Qoftë edhe kur kanë argumente fetarie, duket se askush s’i merr seriozisht.

Njerëzit e shkurajuar, merren me çfarë t’u kujtohet për ta mposhtur kotësinë. Një Frau Frida prej Kubës, e pushton Vjenën me zanatin e fallxhores kushtimisht sheh ëndrra dhe i interpreton, para se vdes dëshpërim.
Italia dhe Spanja s’kanë si paraqiten ndryshe pos si rraskapitura nga diktaturat. Pjesa e madhe e tregimeve vendosen këto dy vende. Spanja e shfytyruar nga regjimi i Francos, do personifikohet personazhe vijnë nga ajo. Ka personazhe kolektivisht janë çmendur e e kanë humbur arsyen. Ka edhe njerëz shëndoshë përfundojnë mbyllur çmendinë.

Ka pleq vetmuar, vetminë e qyteteve mëdha, presin vdekjen si mysafirin dashur. Kurse Madridi i palumë dhe i padet, shpërfaqet edhe si i padritë. Realizmi magjik markezian e metaforizon përhapjen e dritës me vërshimin e ujit, njerëzit tmerrohen se ka vërshuar drita!

Distopia e këtyre tregimeve është e rreptë dhe e pakompromis. Nuk kapet me asnjërin vend veçanti, është përgjithësuese dhe megjithatë njerëzore. Urtësia e dalë nga këto andralla bën mendosh se këtë distopi e përjeton çdo njeri gjendet për herë parë një vend huaj, largët, e mbi gjitha ku ndihet i vetmuar dhe i anashkaluar. Është ndjesia e zgjimit nga ëndrra realitet.

Kulmi krejt i mprehtë arrihet me distopinë romantike Barcelonës dhe Parisit. Qytetet simbole dashurisë, muajve përrallorë mjaltit, ku kanë lindur e janë kurorëzuar kaq dashuri. Por ironinë markeziane Barcelonë e Paris dashuritë vetëm vdesin. Tegimi i fundit “Gjurmët e gjakut tënd mbi dëborë” është perlë vete e gjithë këtij krijimi letrar. Një rrëfim konform realizmit magjik tipik autorial, do ironizojë romantikën përrallore duke e sjellë një realitet dhimbshëm. Dy rinj nisen nga Amerika e Jugut drejt qyteteve evropiane, pikun e acarit dimëror. Nusja, pa dramatizim, vdes Paris, nga humbja e gjakut, pasi e therri një gjemb i një trëndafili Madrid.

Parisi e krejt vendet tjera mëdha e zhurmshme, pastaj bëhen shumë trishta, urrejtura, e shtrenjta për huajt, për humburit, për vetmuarit.

Atmosfera e zymtësisë dhe shembja e mitit zëmadh evropian, gjithmonë ngjyroset mirë edhe me metaforën e motit dhe me veçoritë sezonale stinëve. Ose është zheg plasë, detyron izolohesh, ose është shi rrëbesh aq tepër struk vetmi. Ose është erë shkatërrimtare si Tramundana e Barcelonës bën mos duash as ia dëgjosh emrin Barcelonës. Ose është acar e i ftohtë dimri, i ngrin edhe ndjenjat e fundit ngrohtësisë njerëzore, i ngrin edhe lotët e vetmisë, e dhimbjeve i kanë njerëzit e tëhuajsur./ KultPlus.com

The post Distopia evropiane në një ironi tronditëse appeared first on KultPlus.