Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Reklama

Home » “Zemra mal”, si po e presin qytetarët, prindërit e të afërmit protestën e studentëve

“Zemra mal”, si po e presin qytetarët, prindërit e të afërmit protestën e studentëve

Prej disa ditësh përpara Ministrisë Arsimit, studentët protestojnë. Edhe këtë shtunë ata ndodhen përpara institucionit lartë arsimit me po njëjtat kërkesa. Bashkë me ta pjesë e protestëts janë bërë qytetarë ndryshëm, por edhe prindër dhe afërm tyre, cilët janë shprehur se kërkesat e tyre janë drejta.

90-n kam dalë kam qenë 36 sot jam 64 dhe akoma them Shqipëria si gjithë Europa. Është turp e faqja e zezë. Kështu si ka arritur Shqipëria. Po nuk u bashkuam me rininë ne kemi vdekur”, u shpreh një qytetare.

Kemi ardhur me u bashkuar gjithë si popull. Kam edhe unë gocën studente. Këta marrin lekë. Këta për një vërtetim duhet mua për shkollë marrin katër mijë lekëshin. Imagjino gjërat tjera kërkon studenti, librat, gjëra ka shkolla, taksat paguajmë për shkollë. I lypin gjitha lekët përnjëherë se nuk i ndajnë dy këste”, tha një prind.

“Mbështes komplet studentët. Unë kam dy vajza studente. Janë akumuluar prej kohësh probleme gjitha viteve”, tha një tjetër.

Sa jam kthyer nga jashtë Shqipëri. Mendova se gjithë ishin gjumë, por tërhoqi zëri i studentëve, duket shumë i fortë dhe kam pak shumë shpresë nuk paska vdekur gjithë zëri. Paska zë akoma”, u shpreh një qytetare.

“Jam tezja e një studenti dhe po njësoj vij t’i mbështes. bëhet zemra mal kur shikoj ngrihen dhe protestojnë për drejtat e tyre”, tha një e afërme.

Reklama
Këtë e pëlqejnë %d blogues: