Home » Shteti i Vuçiqit që përkrahë mercenaret e rrezikshëm, maltreton deputetin e moderuar serb

Shteti i Vuçiqit që përkrahë mercenaret e rrezikshëm, maltreton deputetin e moderuar serb

Shteti i Serbisë udhëhiqet nga Aleksandar Vuçiq vazhdon maltretojë çdo kënd kundërshton idetë e tij. Viktima e fundit e tyre është deputeti serb i Kuvendit Kosovës, Slobodan Petkoviç. Ai është maltretuar dhe torturuar sot për orë tëra Merdar, raporton Insajderi.

Por vet lideri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq i kishte dhënë përkrahje mercenarit serb rrezikshëm, i cili i ndihmoi Rusisë për luftuar Ukrainë.

Vuçiq nuk nguroi as fotografohet me mercenarin e rrezikshëm Dejan Vujiq i cili luftoi për Rusinë ta aneksojë Krimenë.

Fotoja që dëshmon afërsinë e Vuçiqit me luftëtarët mercenarë serb

Deputeti Petroviç gjatë ditës sotme ka sqaruar se është ndaluar Merdare për katër orë tëra duke u marrë pyetje nga policia serbe dhe pas edhe nga Agjencinë e Inteligjencës Serbisë (BIA).

Ai tha se u ndalua nga policia serbe kur ishte duke shkuar tek familjarët e tij Beograd me motrën e tij. Tha se nuk u lirua deri sa u intervistua nga anëtarët e BIA-s cilit sipas tij e pyeten rreth deklaratave tij dhënë medieve.

Unë jam i shokuar, nuk e di pse mbajtën për katër orë, a ishte arrestim apo ndonjë gjë tjetër. Kjo është hera e parë ka ndodhur”, deklaroi ai.

Po ashtu Petroviç pas iu ndalua futet Serbi. Sipas asaj shkruan Radion Kim, Petroviç u detyrua kthehet Graçanicë.

Por shteti serb kishte pasur sjellje krejt tjetër ndaj një mercenari kishte luftuar Ukrainë. Aleksandar Vuçiq kishte qenë këshilltar i kryekriminelit serb, Sllobodan Millosheviq kishte qenë i afërt me mercenarët serb.

Ishte fotografuar me mercenarin Dejan Vujic i cili ka luftuar Ukraine duke i ndihmuar Rusisë aneksojë Krimenë. Vujiç njihet si një nga mercenarët famkeq Ukraninë dhe ka bërë bujë botë.

Kryetar i Partisë Pavarur Liberale, Petkoviç, njihet si nga serbët e moderuar Kosovë. Ai kohë parë ishte deklaruar kundër idesë ministrit Brendshëm serb, Ivica Daçiq.

Kishte thënë se ideja për ndarjen e mundshme Kosovës do shkaktonte luftë. Ide ngjashme kishte dhënë edhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, vetëm se vend ndarjes e ka quajtur korrigjim kufijve.

“Njëra ndër arsyet tjera se përse nuk mund realizohet plani për ndarjen e Kosovës është se çdo ndryshim i territorit Kosovës dërgon një konflikt”, kishte thënë Petroviç.

Lidhur me maltretimin e tij kufi ka reaguar Kuvendi dhe Qeveria e Kosovës. njoftimin për media, Qeveria thotë se veprimet e tilla kanë qenë edhe kaluarën ndaj komunitetit serb dhe veçanti ndaj atyre punojnë institucionet e Kosovës.

“Qeveria e Republikës Kosovës me shqetësim ka pranaur sot informatën se vendkalimin kufitar Merdare, është ndaluar deputeti i Republikës Kosovës, z. Slobodan Petroviq, nga policia serbe, pa asnjë arsye dhe se i njëjti është mbajtur për orë tëra këtë vendkalim”.

“Qeveria e Republikës Kosovës deklaron se kjo nuk është hera e parë qytetarët e Republikës Kosovës, posaçërisht ata komunitetit serb, punojnë nëpër institucionet e Kosovës e janë subjekt i hetimeve, keqtrajtimeve dhe fyerjeve nga autoritetet serbe”, thuhet reagimin e dërguar nga  Qeveria e Kosovës.

/Insajderi.com

Qeveria e Kosovës reagon ndaj keqtrajtimit në kufi të deputetit nga policia serbe

The post Shteti i Vuçiqit që përkrahë mercenaret e rrezikshëm, maltreton deputetin e moderuar serb appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Reklama