Home » Ja me kënd pritet të takohet Veseli, pas vizitës që bëri në kampet e njohura ushtarake amerikane

Ja me kënd pritet të takohet Veseli, pas vizitës që bëri në kampet e njohura ushtarake amerikane

Visita e Kryetarit Kuvendit Kosovës, Kadri Veselit Amerikë po vazhdon.

Kryetari i Kuvendit Kosovës, Kadri Veseli, pas vizitës kampet e njohura ushtarake amerikane ku ka parë nga afër pajisjet ushtarake, shumë prej cilave do jenë pjesë e Ushtrisë Kosovës, tani ka udhëtuar drejt Uashingtonit për takime politike.

Ai do ketë aty takime me zyrtarë lartë shtetit amerikan.

Veseli pritet ketë takime Shtëpinë e Bardhë, pastaj Pentagon si dhe Kongres.

Vizitën e tij ShBA ai e ka nisur duke qëndruar Iowa ku ka takuar drejtues Gardës Kombëtare Iowas nga cilët ka marrë përkrahje për ushtrinë.

Gjatë vizitës zyrtare SHBA, Veseli do qëndrojë edhe Nju Jork ku do këtë takime me komunitetin shqiptar.

Vizita e Veselit SHBA vjen një kohë ndjeshme marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, pas vendosjes taksës prej 100 për qind, si dhe prag vendimit Kuvendit Kosovës për formimin e Ushtrisë.

The post Ja me kënd pritet të takohet Veseli, pas vizitës që bëri në kampet e njohura ushtarake amerikane appeared first on Veriu.info.

Reklama