Home » Serbia nis manovrat ushtarake, shpalosje force pas tensioneve në rritje me Kosovën

Serbia nis manovrat ushtarake, shpalosje force pas tensioneve në rritje me Kosovën

Serbia zhvilloi manovra ushtarake shtunën për shënuar 100 vjetorin e përfundimit Luftës Parë Botërore, një shpalosje dukshme forcës mes tensioneve rritje me Kosovën, raporton Zëri i Amerikës.

Manovrat, titulluara “Shekulli i Fituesve”, përfshinin 8,000 ushtarë, 100 tanke dhe avionë luftarakë MiG-29 furnizuar nga Rusia.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili ishte i pranishëm gjatë manovrave, tha se vendi i tij kishte përmirësuar ushtrinë për pasur një “efekt parandalues” mbi sulmet e mundshme kundër tij.

 

v.l/ Dita

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = ‘https://connect.facebook.net/fr_FR/sdk.js#xfbml=1&version=v3.2’; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, ‘script’, ‘facebook-jssdk’));

Serbi, manovra ushtarake

Serbia zhvilloi manovra ushtarake shtunën për shënuar 100 vjetorin e përfundimit Luftës Parë Botërore, një shpalosje dukshme forcës mes tensioneve rritje me Kosovën.Manovrat, titulluara “Shekulli i Fituesve”, përfshinin 8,000 ushtarë, 100 tanke dhe avionë luftarakë MiG-29 furnizuar nga Rusia.Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, i cili ishte i pranishëm gjatë manovrave, tha se vendi i tij kishte përmirësuar ushtrinë për pasur një “efekt parandalues” mbi sulmet e mundshme kundër tij.

Publiée par VOA – Zëri i Amerikës sur Samedi 10 novembre 2018

Reklama

Lexo më shumë