Home » Federica Mogherini: Bisedimet me Serbinë po shkojnë keq

Federica Mogherini: Bisedimet me Serbinë po shkojnë keq

Takimi i fundit kuadër fazës finale dialogut me Serbinë ndërmjet dy presidentëve, përkatësisht mes Hashim Thaçit dhe Aleksandër Vuçiqit, ishte i tensionuar, ku asnjëri nuk dhanë shenja mira për arritjen e një marrëveshjeje paqësore ndërmjet dyja vendeve.

Madje, një video publikuar faqen e Bashkimit Evropian para takimit me zyrtaren e lartë BE-së, Federica Mogherini, dy Presidentët derisa prisnin për realizuar një foto përbashkët nuk e përshëndesin njëri tjetrin.

Ndërsa, pas takimit Thaçi tha se diskursi i Vuçiqit ishte agresiv dhe arrogant, ndërsa Vuçiq u pa i tensionuar duke thënë se shqiptarët nuk po i respektojnë marrëveshjet.Ish-negociatorja e dialogut, Edita Tahiri vlerëson se tash për tash dialogu është duke shkuar keq sepse po përmendet prekja e kufijve.

Nuk është me rendësi kur përfundon dialogu, por si do te përfundoj ky dialog. Tash për tash dialogu po shkon keq, për faktin se po përmendet prekja e kufijve”, ka thënë Tahiri.

Ajo ka shtuar se BE-ja duhet dalë kundër ndryshimit kufijve për vendosur rrugë drejtë dialogun.

Sipas saj, kështu si po zhvillohet dialogu, do dërgojë jostabilitet me pasoja negative për mbarë rajonin.

Për ta vendosur rrugë drejtë këtë dialog, i takon zonjës Mogherini dhe BE-së qe dalin me qëndrim kundër ndryshimit kufijve dhe mbrojtje parimeve evropiane për fqinjësi mirë mes shteteve, Kosovës dhe Serbisë, duhet te rezultojë me njohje reciproke mes tyre, si çelës për një paqe qëndrueshme Ballkan dhe Evropë. Kështu, siç po zhvillohet ky dialog tani dërgon jostabilitet me pasoja negative për mbarë rajonin”, ka thënë ish-negociatorja e dialogut.

Ndërsa, politologu Donik Sallova beson se pas presioneve nga ndërkombëtarët dyja palët do vazhdojnë negociatat, sepse sipas tij kjo është vullnetin e palëve dhe interes Bashkësisë ndërkombëtare.

Kjo gjë shumë se ne vullnetin e palëve është interesin e bashkësisë ndërkombëtare e cila do qe ta përfundojë këtë kontest historik dhe armiqësor ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. A do shtohet presioni ndaj Serbisë mos jetë kushtëzuese dialog apo do shtohet presioni ndaj Kosovës mos ndërmarrë veprime qe e tensionojnë situatën ne ketë fazë dialogu, kjo mbetet për tu parë”, ka thënë Sallova.

Mirëpo, Sallova beson se letrat do hapen nga java javë dhe se palët do detyrohen për një kompromis.

Ai thotë se këtë gjë do ta merr përsipër ShBA-të dhe shtetet evropiane.

Por, unë besoj qe letrat do hapen nga java javë dhe do shohim palët do detyrohen për kompromis, por unë besoj qe kjo gjë do merret përsipër nga ShBA dhe shtete përkatëse evropiane, sepse Mogherini dhe teknokracia e Brukselit si duket nuk ka kapacitet për ushtruar presion, veçanërisht mbi Serbinë. Dështimi i pritur i anëtarësimit Kosovës Interpol do te jetë një formë presioni se pa marrëveshje me Serbinë, gjendja e status-quos, me propagandën anti-njohje Serbisë, vetëm sa do ta izolojë edhe e shume Kosovën ne planin ndërkombëtar”, ka përfunduar Sallova.

Dialogu me Serbinë ka vite ka nisur dhe nuk dihet se kur do përfundoj dhe me çfarë marrëveshje do shënohet finalja e tij./Indeksonline/

The post Federica Mogherini: Bisedimet me Serbinë po shkojnë keq appeared first on Veriu.info.

Reklama