Home » 11 të vdekur nga zjarret në Kaliforni

11 të vdekur nga zjarret në Kaliforni

paktën 11 persona kanë humbur jetën dhe shumë tjerë janë lënduar nga zjarret kanë përfshi Kaliforninë.

Zjarrfikësit kanë bërë ditur se 6.700 shtëpi dhe biznese janë shkatërruar nga zjarri, ngjarje kjo e cila cilësohet si një ndër shkatërrueset historinë e SHBA-ve.

Shefi departamentit Policisë Los Anxhelos, John Benedict, gjatë një konference për shtyp kë raportuar se numri i viktimave është rritur nga nëntë 11.

Zjarri ka përfshi pjesën veriore Kalifornisë, ndërsa qindra-mijëra qytetarë janë detyruar t’i lëshojnë shtëpitë e tyre, për t’u shpëtuar flakëve.

Zjarrfikësit janë duke luftuar për mposhtjen  zjarreve, cilat janë favorizuar nga erërat e fora.

The post 11 të vdekur nga zjarret në Kaliforni appeared first on Gazeta Online INSAJDERI.

Reklama