Home » Serbia i frikësohet transformimit të FSK’së në Ushtri

Serbia i frikësohet transformimit të FSK’së në Ushtri

Zëvendësdrejtori i ashtuquajturës Zyrë për Kosovën Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, e ka quajtur provokim Prishtinës çështjen e transformimit FSK-së Ushtri.

Duke folur për mediat Beograd, Petkoviq ka thënë se sipas tij, autoritetet kosovare po duan shmangin ndryshimet kushtetuese me rastin e formimit Ushtrisë,

Madje sipas Petkoviq, Kosovës nuk i duhet Ushtria kur aty është KFOR-i.“Shqiptarët e Kosovës po duan ta formojnë ushtrinë sipas tyre do jetë multietnike. Lista Serbe e ka bërë qartë qëndrimin kundër kësaj force. Pse duhet ketë Ushtri Kosovës kur atje tashmë është KFOR-I”, ka thënë Petkoviq.

Kujtojmë se agjendën e Kuvendit për javën e ardhshme, ndër pikat e rendit ditës është projektligji për ushtrinë.

Ndërkohë, zyrtarë lartë shtetit Kosovës kanë deklaruar se procesi i transformimit FSK-së po bëhet koordinim dhe mbështetje plotë Shteteve Bashkuara Amerikës

The post Serbia i frikësohet transformimit të FSK’së në Ushtri appeared first on Veriu.info.

Reklama