Home » 14 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

14 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

Një tragjedi ka tronditur Kosovën 14 vjet parë, ku 15 maturantë shkollës mesme “Abdyl Frashëri”, tani Gjimnazi “Hamdi Berisha” nga Malisheva kanë humbur jetën gjatë një ekskursioni po bënin Shqipëri.

Ngjarja kishte ndodhur kur autobusi po barte 49 maturantë, u rrokullis dhe ra humnerë Fushë Arrëz Pukës, me ç’rast 34 nxënësit e tjerë u lënduan rëndë. Pas identifikimet trupave shteti shqiptar i përcolli mënyrë dinjitoze nga ushtria shqiptare deri kufirin me Kosovën, prej nga TMK-ja i solli lokalet e gjimnazit “Abdyl Frashëri” Malishevës.

Varrimi i tyre u 16 tetor, te “Lëndina e Lotëve”, lagjes Gurit.Në një vjetorin e ngjarjes tragjike, Qeveria shqiptare ka ngritur një obelisk përkujtimor tek vendi i ngjarjes Fushë-Arrëz, kurse përkujtimin e dy vjetorit kësaj ngjarjeje, filloi ndërtimi i kompleksit memorial varrezave maturantëve edhe nga Qeveria e Kosovës, qytetin e Malishevës.

autobusi-fushearrez-5369_1539499940-8212627 14 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës

The post 14 vjet nga tragjedia e maturantëve të Malishevës appeared first on INSAJDERI.

Reklama