Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Reklama

Home » Pse disa njerëz nuk ngrohen kurrë

Pse disa njerëz nuk ngrohen kurrë

Shkencëtarët kanë gjetur arsyen pse disa njerëz nuk mund ngrohen kurrë, ndërkohë tjerët nuk ndiejnë ftohtë.

Kjo për shkak se disa receptorë qelizave nervore ndodhen thellë brenda trupit dhe ato nuk stimulohen nga temperatura, por nga sinjale ndryshme nuk kanë bëjnë me temperaturën, shkruan Medicalnewstoday.

Këto qeliza kurrë nuk vijnë kontakt me mjedisin sepse ato nuk janë vendosura pranë lëkurës, por janë mbushura me receptorë ndikohen nga hormonet, proteinat dhe komponimet e tjera biokimike brenda trupit.

Journal of Neuroscience nga Universitetit i Floridës ka gjetur arsyen se pse menopauza, depresioni dhe ethet ndonjëherë shkaktojnë dridhje njëjtën kohë kur trupi ka temperaturë lartë.

Ajo ne po mundohemi kuptojmë është roli filozofik dhe patologjik i këtyre receptorëve dhe pse disa njerëz mund ndiejnë ftohtë apo dhimbje, pavarësisht nga stimujt e jashtëm”, ka thënë neuro-shkencëtari Jianguo Gu, i cili është hulumtues Kolegjin e Stomatologjisë.

Kjo mund shpjegojë arsyen pse ju dhe unë mund ulemi njëjtën hapësirë dhe njëri mund ta ketë ftohtë ndërsa tjetri jo, kur temperatura e mjedisit është e njëjtë për dyja palët”, ka shtuar Gu.

The post Pse disa njerëz nuk ngrohen kurrë appeared first on XL Press – Communications Media.

Reklama
Këtë e pëlqejnë %d blogues: