Home » Ze Maria e mbyll me Tiranën: Uroj të isha problemi, nuk hedh baltë mbrapa!

Ze Maria e mbyll me Tiranën: Uroj të isha problemi, nuk hedh baltë mbrapa!

Trajneri i Tiranës, Ze Maria, ka mbërritur me vonesë “Selman Stermasi”, sallën e konferencave, teksa pritej ajo niste orën 12:00, por është shtyrë për shkak se ish-mbrojtësi është vonuar, bashkë me stafin e tij.

Ai është prezantuar bashkë me shoqen dhe gjithë pjestarët e tjetër bashkëpunues. Menjëherë, sapo konferenca ka nisur, ka qenë presidenti Refik Halili ai ka mbajtur fjalën e parë, duke lajmëruar edhe atë dihej: “Sot po bëjmë mbylljen e marrëveshjes kemi pasur me trajnerin Ze Maria”.

Edhe tekniku bardheblu, është dukur mjaft i qeshur, mbajti një diskutim:

Mirëdita. E mbyllim ashtu si e nisëm. Një vit e 6 muaj parë u takuam këtu. Është e drejtë largohem duke folur sërish me gjithë, pa zgjedhur njërin apo tjetrin për intervistë. Sot jam i juaji, mund bëni pyetjet dëshironi. Ndërkohë falënderoj klubin, ju gazetarët, ishte një periudhë rritjeje karrierën time, kam njohur njerëz duan mirën e këtij klubi. Jam i kënaqur kam qenë pjesë e kësaj familjeje dhe si çdo familje, ka pasur probleme, gjëra mira e jo mira. Si një martesë, kur ajo nuk shkon mirë kërkohet zgjidhje dhe ndonjëherë divorci është i domosdoshëm dhe tani momenti erdhi.

Një falënderim veçantë për tifozët, vjen keq nuk i kemi pasur gjithnjë ë stadium, për probleme tjera. Uroj shihemi shpejti, nuk e di ku. Shpresoj kem lënë gjurmë pozitive Shqipëri.

Para një jave fola me presidentin, vendosëm luanim ndeshjet kundër Kastriotit dhe Laçit, pastaj do shihnim si ecin gjërat. Duke parë rezultatet nuk po vinin dhe skuadra nuk po rritej ashtu si doja unë, nuk ka kuptim trajneri vazhdojë. Është zgjedhja e mirë për gjitha palët.

vjen keq, sepse unë jam një person ambicioz dhe nuk dua largohem këtë mënyrë. Rezultatet nuk janë pasqyrë e asaj kemi bërë këtë kampionat. Ju e dini mirë si funksionon futbolli, rezultatet janë kryesore.

Nuk e di çfarë do ndryshoja nëse do kthehesha pas, nuk ka shumë vlerë, edhe pse e di ju doni unë t’i drejtoj gishtin dikujt. Kam kërkuar gjithnjë t’i zgjidh problemet brenda grupit, nëse pastaj dilnin jashtë nuk ishte faji im. Do ndryshoja vetëm përgatitjen gjatë verës, po kisha mundësi.

Uroj Tirana përmirësohet pas largimit tim. Ndodh kudo ketë ndryshim dhe shpresoj problemi ketë qenë trajneri, mënyrë skuadra përmirësohet rezultate.

Problemet? Nuk ka nevojë unë hedh baltë tani po largohem, nuk mund flas keq për klubin ku kam punuar, mos prisni vjell vrer ndaj klubit, skuadrës apo presidentit.

Mungesa e rezultateve? Nuk do ndryshoj asnjë presje nga ato kam thënë. Skuadra ka pasur një lloj bllokimi, lidhet me rënien nga kategoria dhe nuk është e lehtë ringrihesh. E kam parë grupi e vuan psikologjikisht luajturit Superiore dhe rinjtë duhet ta kuptojnë peshën e fanellës, historinë e këtij klubi. Është fanella e rëndësishme Shqipëri, me gjithë respektin për ekipet e tjera, ndaj lojtarët duhet japin gjithnjë diçka shumë krahasim me atë kërkon trajneri.

Presioni për sukses? Presioni është normal, këto nivele duhet gjithnjë sukses. Kur drejton Tiranën, apo Partizanin, këtu Shqipëri, është si drejtosh Juventusin Itali, presioni është normal. Kam folur me presidentin dhe le themi mbase unë nuk kam qenë ta çoj skuadrën aty ku duhej.

Largimi kaq i shpejtë, befasi? Unë kisha kërkuar disa lojtarë cilësorë nuk erdhën, për arsye ndryshme, ndoshta për arsye financiare. Erdhën disa tjerë ndoshta nuk ishin ata doja dhe nuk kishin karakteristikat kisha mendje, ndaj disa vështirësi i kam hasur. Sidomos pjesën e parë përgatitjeve nuk kisha lojtarë, vetëm 11 ishin. Këto janë probleme serioze për një trajner, por pasi nisi kampionati nuk mund ankohesha. Jam i zhgënjyer nga rezultatet, jo nbga puna e përjavshme kemi bërë, sepse gjatë javës gjërat ndoshta ishin perfekte, por ndeshje nuk ndodhte ashtu. Aty pyesja veten ku ishte problemi, ku gabuam. Ky është zhgënjimi, do thotë trajneri nuk diti fuste mendjet e lojtarëve ato bëhen gjatë javës duhen zbatuar fushë.

Një këshillë për Halilin, për pasuesin? Nuk mund jap asnjë këshillë, unë kam gabuar dhe nuk kam drejtë flas. Pasuesi im duhet bëjë detyrën e tij.

Kthim Shqipëri, si për shembull te Partizani? Kam refuzuar parë klube tjera mëdha Shqipëri, para Tiranës. Edhe tani kam marrë oferta dhe kam refuzuar, sepse nëse do qëndroja Shqipëri, do tregoja mungesë respekti për Tiranën. Shpresoj mos kem armiq klubet e tjera, por unë identifikohem me ngjyrat bardheblu, ndaj është shumë e vështirë shkoj ndonjë klub tjetër Shqipëri.

Eksperienca bardheblu me një fjalë? E vështirë gjej vetëm një fjalë. Emocionese, do thosha. Këtu duhet vrashës një luan çdo ditë, është si Afrikë. Nëse nuk e bën një ditë, ditën tjetër ke dy luanë përballë. Gjithsesi, është një eksperiencë ka rritur, si person dhe si trajner.

Pas Ze Marias, fjalën e ka marrë presidenti i Tiranës, Refik Halili…

“Këtu e nisëm dhe këtu po e mbyllim, po ndahemi pa probleme, sepse klubi ynë dëshiron punojë dhe ndahet mirë me çdo punonjës. Kam 16 muaj nuk flas, jam shumë i impenjuar gjithë kohën, asgjë nuk bëhet pa miratimin tim klub dhe unë di gjithçka për gjithçka ndodh klub. Është normale një drejtues klubi dijë gjithçka ndodh klub.

Përsa i përket ndarjes me trajnerin, kishim një projekt për cilin kishim biseduar shumë gjatë dhe Ze Maria ishte i impenjuar maksimum për bërë diçka madhore, duke punuar edhe me ekipin e Akademisë, ndërsa ne si klub kemi dashur bëjmë investime infrastrukturë, pasi nuk kemi terrene sportive mjaftueshme. Megjithatë, jemi Shqipëri dhe duhet pak punë dhe ndihmë, klubi shkojë aty ku duhet.

Për sa i përket trajnerit, është një trajner shumë profesionist e korrekt, nuk kemi pasur thyerje disipline nga askush. Kemi qenë shumë korrektë me gjitha, duke nisur nga faza përgatitore dhe fund jemi ndarë. vjen keq, nuk është mirë as për klubin dhe as për ne, sepse kemi shpenzime shtesë, por rezultatet na detyrojnë ta mbyllim këtë marrëveshje.

Kemi folur javë pas jave, trajneri ka pasur ankesa për lojën fushë, ndërsa për sa i përket informacionit kërkojnë mediat, ju them nuk na ka mbajtur lidhur kontrata, siç pretendojnë gazetarët. Nuk na ka lidhur pjesa ekonomike, Ze Maria ka qenë person shumë korrekt dhe tolerant, ndryshuam edhe kontratën 1+1 pas ngjitjes Superiore, duke prishur kontratën e parë dhe duke firmosur një kontratë re, me kushte reja. Kontratë 2-vjeçare, ku klubi kishte drejtë rinovonte apo jo për vitin e dytë.

Kam vlerësuar shumë përpjekjet e vazhdueshme Ze Marisë për çuar skuadrën përpara. Dikush ka thënë klubi nuk dëshironte ta prishte marrëveshjen, është e vërtetë. Mund ta kishim larguar trajnerin para 10 ditësh, por pritëm, ndërsa tani jemi detyruar nisim gjithçka nga e para, duke marrë përsipër shumë siklete.

Për sa i përket anës financiare, raporti ka qenë shumë i qartë, gjithçka është mbyllur për 5 minuta, diçka nuk do e bënte askush veç Ze Marisë.

shpejti do publikohen edhe dokumentet, shihni nuk janë vetëm fjalë, por gjithçka ka qenë transparente dhe e ndershme, me marrëveshje miqësore, ndryshe nga çka ndodhur me tjerë shkuarën, me persona kanë përfunduar gjykatave. E falënderoj Ze Marinë, ka një emër madh dhe jam i bindur do ecë përpara karrierë. Jam treguar shumë i kujdesshëm me , sepse është një emër i madh botë.

 

Reklama

Lexo më shumë