Home » Shpallen “Qytetarë Nderi” tre të vrarët në Mat, Bashkia mbulon shpenzimet

Shpallen “Qytetarë Nderi” tre të vrarët në Mat, Bashkia mbulon shpenzimet

 

Tre personat tw cilwt mbetwn tw vrarw ditwn e djeshme nw Mat, janw pwrcjellw sot pwr nw baneswn e fundit,.

Dy prej vikimave janw punonjws tw bashkisw, dhe njw i tretw banorw i zonws.

ceremoninë e varrimit mori pjesë gjithë stafi i bashkisë Mat si dhe drejtues lokal.

Sakaq Bashkia e Matit ka vendosur mbulojë shpenzimet e funeraleve, vlerën prej 10 milionë lekë vjetra. Ndërkohë Bashkia i shpalli ndjerët “Qytetar Nderi”.

Ceremonitë funerale janë zhvilluar fshatrat Shëlli, Burgajet dhe Zenisht.

Krimi ndodhi mesditën e enjtes fshatin Shëlli Matit, dhe gjithçka duket se ka nisur për një shpullë.

Punonjësit e bashkisë Matit, ishin duke punuar për shtrimin e rrugës fshatit, kur një banor i zonës, Kujtim Hoxha, 54 vjeç u konfliktua me ta.

Rezulton se gjithçka ka nisur rreth orës 12:30, kur Hoxha ka qenë lokalin e fshatit dhe aty kanë ardhur punonjësit e bashkisë për ngrënë drekë.

një moment ai është drejtuar drejt tyre dhe konkretisht drejt Erzen Aliaj, duke i kërkuar llogari se pse nuk e shtrojnë rrugën deri afër shtëpisë tij, por shtrojnë vetëm një pjesë.

Kështu Aliaj është çuar nga tavolina dhe ka debatuar me Hoxhën ambientet e jashtme lokalit, dhe këtë moment e ka goditur me një shpullë fytyrë.

atë moment kanë ndërhyrë punonjësit e tjerë për ti ndarë, pasi Hoxha nuk ka kursyer sharjet, duke qenë dukshëm gjendje dehur.

Pas kësaj ai ka shkuar banesë, ku ka marrë një automatik, dhe ka shkrepur armën me breshëri, drejt punonjësve bashkisë.

tej ai u fsheh pyllin e fshatit Burgajet, ku pas afro një ore u vu prangat e policisë, ku 40 efektivë zbritën terren.

Nga shtënat gjeti vdekjen e menjëhershme 36-vjeçari Mentor Hoxha, shofer fadrome me banim fshatin Burgajet, dhe u plagosën rëndë punonjësi tjetër Erzen Aliaj 49 vjeç, banues Burrel dhe Hamit Buçi 43 vjeç shofer kamioni, banor i fshatit Shëlli, cilët gjetën vdekjen pak vonë spital.

l.h/ dita

Reklama

Lexo më shumë