Home » Skënderbeu fiton përballë Laçit, çon Superkupën në Korçë

Skënderbeu fiton përballë Laçit, çon Superkupën në Korçë

E mbylli me trofe karrierën e lavdishme si futbollist dhe njëjtën mënyrë filloi eksperiencën e re si trajner. Bëhet fjalë për Orges Shehin, i cili orientoi Skënderbeun drejt triumfit Superkupën e Shqipërisë, përballë Laçit, falë fitores me rezultatin 3-1.

Pas një pjese parë përfunduar barazim pa gola dhe ku u regjistruan shumë pak tentativa portat respektive, 45-minutëshi i dytë nisi me një tjetër ritëm.

Fillimisht ishin laçianët e Mergjyshit kaluan avantazh, minutën e 49’, falë golit Lushkjas, i cili përfitoi nga një hutim i mbrojtjes korçare. Gjithsesi reagimi i Skënderbeut erdhi menjëherë dhe minutën e 55-të ishte mbrojtësi i Kosovës, Fidan Aliti, shënoi portën e Selmanit dhe riktheu baraspeshën.

Goli i avantazhit për korçarët erdhi minutën e 68′, kur Gjergji Muzaka ekzekutoi saktë një 11-metërsh akorduar nga arbitri Juxhin Xhaja, pas një faulli Sefgjinajt dëm Bregut. Vetëm katër minuta pas, vjen radha e vlonjatit shënojë golin e tretë për Skënderbeun, pas një topi marrë zonë.

Laçi rihapi takimin edhe njëherë minutën e 84-t, pas golit shënuar nga talenti premtues Redon Xhixha, por vetëm kaq, pasi skuadra e Mergjyshit nuk arriti t’i prishë festën e triumfit korçarëve.

Sfida e luajtur “Selman Stërmasi” i hap udhën sezonit ri Kategorisë Superiore, do startojë premten stadiumin “Skënderbeu”, me sfidën mes korçarëve dhe Partizanit.

s.a/dita

Reklama

Lexo më shumë