Home » Presidenti i Venezuelës do ta pranonte ndihmën e FBI-së në hetimin e atentatit ndaj tij

Presidenti i Venezuelës do ta pranonte ndihmën e FBI-së në hetimin e atentatit ndaj tij

Presidenti i Venezuelës, Nicolás Maduro i cili akuzon rregullisht SHBA-në se e duan rrëzimin e tij, ka befasuar me deklaratat e tij duke thënë se do pranonte ndihmën e FBI-së hetimin e atentatit ndaj tij.

Nëse qeveria amerikane konfirmon ofertën e saj, bashkëpunimin e FBI-së për hetuar rastin, unë do ta pranoj atë”, tha ai.
Këto komente presidentit Maduro vijnë një javë pas atentatit bërë ndaj tij, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Presidenti fjalë beson se njerëzit e përfshirë këtë tentim-vrasje kanë ikur Florida, Peru dhe Kolumbi.

SHBA-ja ndonëse ka treguar se do bashkëpunojë për hetimin e rastit fjalë, nuk ka bërë ditur ndonjë ofertë për një përfshirje mundshme FBI-së.

dy vendet ka kohë kanë pasur marrëdhënie tensionuara. Kur Maduro u rizgjodh si president maj, SHBA-ja rriti sanksionet e saj ndaj Venezuelës, duke thënë se votimi nuk ishte i drejtë.

 

Reklama