Home » Muzeu i Afisheve në New York, plot thesare interesante

Muzeu i Afisheve në New York, plot thesare interesante

paktë janë ato muzeume mund mburren se kanë 500 mijë artifakte ekspozim. Muzeu i Afisheve New York është një prej tyre.

Ky muze u krijua 1973 nga një koleksionist i apasionuar dhe tani ka katalogun madh afisheve botë. Korrespondentja e Zërit Amerikës Olga Loginova ka përgatitur reportazhin.

Vështirë besohet, por këtë hapësirë vogël ka mbi gjysmë milion afishe. Muzeu i Afisheve është fluks vazhdueshëm. Çdo gjë këtu mund shitet. Pronari, Philip Williams është gjithmonë kërkim një thesari ri. Por ai nuk kënaqet lehtë. Muzeu 45-vjeçar ka vepra origjinale nga artistë njohur si Jules Chéret, Toulouse-Lautrec, Matisse, Chagall dhe Dalí.

Kjo është nga Chéret, shitja e llambës me vaj nuk mbante erë dhe lëshonte dritë bukur. Ky është një punim interesant nga Le Juif Laurent, fakt kjo është një afishe anti-jezuite,” shpjegon pronari.

Për Philip Williamsin, vendimi për hapur një muze nuk ishte i lehtë. Dikur ai punonte ndërtim, por fund viteve 1960 e la punën dhe vendosi bëhej pronar biznesi.

“Kisha mbetur pak a shumë pa para. Bleva gjitha gjërat përmbante kati përdhes i një hoteli po rinovohej. Bleva tre baule me artikuj. Brenda tyre gjeta letra nga vëllezërit Wright”, thotë ai.

Ato i shita për 1,200 dollarë ishin goxha para 45 vjet parë”.
auto_afishet1534103940 Muzeu i Afisheve në New York, plot thesare interesante
Me këto fonde ai jo vetëm arriti ruajë biznesin, por iu dha mundësia udhëtonte për gjetur objekte tjera unike.

Prej kohësh unë njihem si një ndër blerësit kryesorë afisheve politike, sidomos atyre ruse. Kam blerë mijëra afishe shumë interesante ruse”.

Gazetarja: “Sa kushtojnë këto?”

“Këtu ke me çmim nga 4 deri 900 dollarë”.

Afishja e lirë kushton 20 dollarë, por ka klientë shpenzojnë mijëra dollarë për një ekzemplar rrallë. Williams thotë se ia vlen si investim. Pjesa e madhe e afisheve rriten vlerë me kalimin e kohës. Williams ka pasur një koleksion me afishe nga artistja Cassandra, janë shitur me nga 500 mijë dollarë secila.

Alexandra Ortiz ka ardhur për gjetur një afishe nga vendlindja e saj:

E zbulova rastësisht këtë dyqan dhe vendosa shoh nëse ka diçka nga Porto Riko nga vitet 1960, periudhën e protestave. pëlqejnë ngjyrat, formati i shkronjave, dua diçka nga viti kur kam lindur, 1969. Gjeta tre tilla. Janë shumë shtrenjta por pëlqejnë shumë,” thotë klientja.

katin përdhes muzeut fshihen sekrete tjera. Këtu Williams dhe ekipi i tij restaurojnë afishe vjetra.

Ishte copë-copë, por duke përdorur procesin e përshtatjes ngjyrave i shtuam këtë pjesë i mungonte. E gjitha kjo i mungonte, po ashtu edhe kjo tjetra,” thonë ekspertët e restaurimit.

Megjithë klientelën besnike dhe artifaktet unike, galeria do detyrohet gjejë vend tjetër. Kontrata e qerasë mbaron shpejti dhe Williams thotë se nuk e përballon çmimin e kontratës re. Por, ai nuk bëhet pishman. Si pak tjerë, ai ka pasur fatin e madh ndjekë karrierën i donte zemra, shkruan VoA. /KultPlus.com

The post Muzeu i Afisheve në New York, plot thesare interesante appeared first on KultPlus.

Reklama