Home » “Mitrovica e re” thellon përplasjen e Kadri Veselit me Agim Bahtirin

“Mitrovica e re” thellon përplasjen e Kadri Veselit me Agim Bahtirin

Projekti i propozuar nga kryetari i PDK-së, Kadri Veseli për zhvillimin e Mitrovicës, do dal si propozim seancën e parë Asamblesë komunale.

Këtë e kanë konfirmuar përfaqësuesit e partisë Veselit Kuvendin e Mitrovicës. Ata thonë projekti për “Mitrovicën e Re” është harruar nga PDK dhe parashikon zhvillimin e qytetit sipas standardeve bashkëkohore, raporton televizioni publik.

Raportimin e djeshëm RTK-së, lidhur me një projekt kryetarit PDK-së, Kadri Veselit për Mitrovicën, sot e ka konfirmuar shefi i grupit asamblistëve PDK-së Mitrovicës, Donjet Bislimi.

Sipas tij, ky projekt është ide e Veselit fund muajit do propozohet mbledhjen e asamblesë komunale.

Bislimi thotë se projekti fjalë ka muaj po punohet dhe nuk ka për qëllim tensionim raporteve mes Serbisë e Kosovë lidhur me veriun. Bislimi është shprehur optimist se gjitha subjektet politike Mitrovicë, pozitë e opozitë, do ta përkrahin këtë ide Veselit, mënyrë ky projekt jetësohet dy anët e lumit Ibër.

Nga ana tjetër, ka reaguar kryetari i Mitrovicës jugut, Agim Bahtiri, i cili thotë se Kadri Veseli fillimisht duhet ta publikojë planin se si e ka ndarë Mitrovicën.

një prononcim për Veriu.info, Bahtiri thotë se Kadri Veseli ia ka vjedhur projektin me qëllim fitojë poena politikë.

Unë projektin për zhvillimin e Mitrovicës përgjatë dy anëve lumit Ibër e kam nisur qysh mandatin e kaluar dhe i cili po jetësohet për çdo ditë. dy pjesët e lumit Ibër, veri dhe jug, janë shndërruar aktraksion turistik, por investimet nuk kanë mbetur vetëm aty, pasi ato po kryhet edhe pjesët e tjera qytetit”, ka thënë Bahtiri.

I pari i Mitrovicës i bën thirrje Kadri Veselit mos ta përdorë çështjen e Mitrovicës për poenë politikë, por fokusohet punën e tij si kryetar i Kuvendit, institucion për cilin thotë se është shndërruar objekt ‘cirku’ prej se e drejton kryetari i PDK-së.

“Kadri Veseli pari e ka për obligim ta publikojë projektin se si e ka ndarë Mitrovicën, sepse për zhvillim dhe bashkim qytetit tash flas unë, për shkak se qytetarët ma kanë besuar detyrën e kryetarit komunës. Duke e parë se për çdo ditë partia e tij po fundoset, ai po dëshiron sa shpejt ta dërgojë vendin zgjedhje parakohshme, për çka edhe po bën veprime tilla kota”, ka thënë Bahtiri për Veriu.info.

The post “Mitrovica e re” thellon përplasjen e Kadri Veselit me Agim Bahtirin appeared first on Veriu.info.

Reklama