Home » Barcelona përmbysë Sevillan dhe fiton Superkupën e Spanjës

Barcelona përmbysë Sevillan dhe fiton Superkupën e Spanjës

Katalanët kanë arritur finalen e zhvilluar Maroku mposhtin Sevillan me rezultat 2:1, duke përmbysur rezultatin.
Fillimi i ndeshjes i takoi Sevillas, minutën  nëntë përmes Sarabia shënoi për 0-1.
Barcelona vuajti shumë për arritur barazimin.
U desh pritej minuta e 42’, dhe Gerard Pique shënoi për 1:1.
Barcelona përmbysjen e rezultatit e arriti minutën e 82′, kur Ousmane Dembele shënoi një gol bukur nga distanaca.
minutën e 90′, Sevilla kishte një mundësi artë për barazuar rezultatin, por portieri Ter Stegen bëri punën e heroit duke i pritur penalltinë Ben Yedderit.
Me triumfin këtë finale, Barcelona siguron titullin e 17-të Superkupës Spanjës./Lajmi.net/

Reklama