Home » SHBA uron zyrtarisht marrëveshjen për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”

SHBA uron zyrtarisht marrëveshjen për “Republikën e Maqedonisë së Veriut”

SHBA ka përcjellë urimin zyrtar për arritjen e marrëveshjes emrit “Republika e Maqedonisë Veriut” mes Shkupit dhe Athinës.

“Shtetet e bashkuara urojnë kryeministrat Aleskis Cipras dhe Zoran Zaev dhe përshëndesin marrëveshjen historike për zgjidhjen e çështjes emrit”, thuhet njoftimin e Departamentit Amerikan Shtetit, pas publikimit Shkup dhe Athinë për arritjen e marrëveshjes, shkruan faktor.mk, përcjell Klan Kosova.

Kjo do jetë interes dy vendeve dhe do forcojë sigurinë dhe prosperitetin rajonal. Kryeministrat Zaev dhe Cipras treguan vizion, guxim dhe këmbëngulje për gjetjen e një zgjidhje pranueshme për dy palët. gjithashtu përshëndesim edhe përkushtimin e ndërmjetësuesit MEthju Nimic dhe këmbëngulja e tij për zgjidhjen e këtij problemi ekziston me dekada. Jemi gatshëm mbështesim këtë marrëveshje, siç kërkuan dy vendet”, thuhet tej njoftimin e DASH.

Reklama