Home » Kaos tek Spanja para Botërorit, presidenti kërkon shkarkimin e Lopeteguit

Kaos tek Spanja para Botërorit, presidenti kërkon shkarkimin e Lopeteguit

 

E ardhmja e Julen Lopetegui si trajner i Spanjës është fije perit.

Ngjarjet janë duke ndodhur me një ritëm rrezikshëm nga goditje e orës 5 pasdite ditës djeshme, kur ue ditur se Real Madridi ka arritur marrëveshje me kreun aktual stolit “La Roja”.

Ndërkohë, nga ora dhjetë e darkës martës askush nga Federata Spanjolle e Futbollit nuk guxonte siguronte Lopetegui do ulet stolin e kombëtares iberike “Socchi Stadium”, kundër Portugalisë.

Luis Rubiales ndihet i tradhëtuar nga ana e teknikut dhe zemërimi i tij po rritet me kalimin e orëve. Pas mbërritjes Krasnodar, ku është e grumbulluar për Botëror kombëtarja spanjolle, ai kërkoi shkarkimin e trajnerit, por disa anëtarë federatës u përpoqën për ta qetësuar presidentin e plagosur nga ajo e konsideron mungesë takti nga trajneri.

Presidenti Rubiales, i mërzitur dhe i hutuar, tha me mbërritjen e tij rezidencën e Krasnodar: “Kjo nuk është koha për folur, por ne do marrim një vendim i përshtatet mirë kombëtares. Ne do bëjmë gjëra përgjegjshme”.

Disa nga njerëzit e besuar presidentit u përpoqën për ta qetësuar presidentin dhe i kërkuan mirëkuptim fund një dite, do mbahet mend historinë e Kupës Botës, por mund jetë çdo gjë, edhe lamtumira e mundshme e trajnerit. Megjithatë, edhe nëse Lopotegui qëndron për këtë fazë finale “Rusia 2018”, çfarëdo ndodhë, besimi duket i prishur te Spanja, një nga favoritet për ta fituar trofeun e madh.

a.s/dita

Reklama

Lexo më shumë