Home » Jong-un pranon ftesën e Trump për vizitë në SHBA

Jong-un pranon ftesën e Trump për vizitë në SHBA

Udhëheqësi i Koresë Veriut, Kim Jong-un ka pranuar ftesën e Presidentit amerikan Donald Trump, për vizituar Shtetet e Bashkuara Amerikës.

Jong-un dhe Trump realizuan martën takimin e tyre historik, parë i nivelit tillë pasi SHBA dhe Koreja e Veriut ishin armiq për shumë vite, njofton Klan Kosova.

Derisa Jong –un pranoi ftesën e Trump, sipas medieve huaja pritet shpejti ai jetë SHBA.

Presidenti Donald  Trump zgjodhi flas edhe përmes Twitter rreth takimit djeshëm pati me Kim Jong-un, derisa tha se morën një vendim rëndësishëm për shmangur katastrofën e mundshme bërthamore.

”Bota ka marrë një hap madh prapa nga katastrofa e mundshme bërthamore! Nuk ka raketa, testime nukleare apo kërkime! Pengjet janë kthyer shtëpi me familjet e tyre. Faleminderit Kryetarit Kim, dita jonë bashku ishte historike!”, ka thënë Trump, njofton Klan Kosova.

Reklama