Rama përplaset me gazetaren: Pyet pronarin a jep llogari për vëllanë e tij

 

Konferenca për median e kryeministrit Rama aeroportin Nënë Tereza është mbyllur me nervozizëm pas një përplasjeje tij me një gazetare Fax News.

Pyetja e gazetares: Si ndiheni kur dy persona u keni besuar ministrinë rëndësishme, i pari arrest shtëpie për trafik droge, dhe i dyti akuzohet se ka mbrojtur vëllain. A nuk ka PS përfaqësues nuk kanë kushërinj ose vëllezër merren me trafik droge mund ta drejtonin këtë ministri?

Edi Rama: pari, janë dy gjëra krejtësisht ndryshme. dyti pyet pronarin se dhe ai ka një vëlla. A do ishte i gatshëm ai pronari juaj, jepte llogari për vëllanë e tij. (Pronari i FaxNews është Kasem Hysenbelliu, ndërsa vëllai i tij është Irfan Hysenbelliu, pronar mes tjerash i Neëws 24 dhe gazetës Panorama).

Rama: falni, nuk jemi duke bërë debat. Ju bëtë pyetjen, unë po ju jap përgjigjen. Ju kërkoni përgjigje nga unë dhe përgjigjja ime është kjo: Pyesni pronarin tuaj dhe thuajini a ka ai vetë ndonjë përgjegjësi për vëllain, se janë edhe njëjtën fushë dy.

Gazetarja: Pronari im nuk ka lidhje me rendin dhe qeverisjen e vendit. Nuk e gjej krahasimin tuaj me vend. Unë ju pyeta se pse duhet jetë kaq e diskutueshme një Ministri, pse duhet kemi gjithmonë Ministra implikohen këtë çështje për shkak se është nga Ministritë rëndësishme vendit. Kështu nuk e gjej krahasimin tuaj me vend për pronarët e televizioneve nuk lidhen me qeverisjen e vendit.

Rama: Kurse unë e gjej krejt pa etikë ju vini këtu gazetare për bërë pyetje dhe merrni mikrofonin për bërë propagandë. Kjo është pa etikë.

Gazetarja: Nuk është propagandë se kemi dy ministra akuzuar për trafik droge… nuk mund pranoj thoni se është propagandë.

Rama: Hajde këtu bëj konferencën e shtypit…

a.s/dita

Reklama

Lexo më shumë