Princi saudit Muhammad bin Salman nuk është shfaqur që nga sulmi i 21 prillit në pallatin mbretëror

Mediat ndërkombëtare spekulojnë se Princi i Kurorës Saudite Muhammad bin Salman është zhdukur nga sulmi i 21 prillit pallatin mbretëror Rijad, raporton Daily Times, transmeton “Zëri.info”.
Besohet se ai ishte plagosur sulm dhe u zhvendos një vend fshehtë nga rojet e tij.

Për gati një muaj, ku është ai?, askush nuk e di zyrtarisht, siç raportohet nga mediat ruse dhe iraniane.

Siç thekson TV Press, faqet zyrtare saudite nuk kanë publikuar ndonjë foto re bin Salman për disa javë shkuara. Princi i Kurorës dyshohet se u godit nga dy plumba gjatë sulmit. Sipas raporteve medias lokale, bin Salman u evakuua një bunker aty pranë një bazë ushtarake për sigurinë e tij.

Zhdukja e gjatë e bin Salman ka ngritur spekulime rreth shëndetit tij. Megjithatë, asnjë deklaratë zyrtare lidhur me zhdukjen nuk erdhi nga Arabia Saudite.

Disa burime pohuan se sulmi pallatin mbretëror ishte pjesë e një grushti shteti udhëhequr nga familja mbretërore saudite cilët janë kundër Mbretit Salman, ndërsa autoritetet saudite e kanë hedhur poshtë pretendimin duke thënë se incidenti thjesht përfshinte rojet e sigurisë pallatit duke gjuajtur me një avion dyshohet se po fluturonte gjithashtu afërsi pallatit./Zeri

Reklama