Platini rrëfehet pas 20 vitesh: Si e trukuam Botërorin ’98

një rrëfim vjen pas 20 vitesh nga Kupa e Botës 1998, Michel Platini pranon se ajo ishte e trukuar mënyrë Franca dhe Brazili mos ndesheshin me njëra-tjetrën asnjë fazë përveç se finale.

atë kohë kryetar i komitetit organizativ Boterorit, Platini thotë sot se ka ndërhyrë short për siguruar vendi i tij shmangte kampionët fuqi.

Sipas mediave huaja, një intervistë radiofonike, Platini pranoi: “Kur organizuam kalendarin bëmë një truk vogël”.

Sipas rregullores FIFA-s, vendi organizator i Botërorit e ka sigurt vendin e parë vazon e parë para hedhjes shortit grupeve, ndërsa shtatë kokat e tjera grupeve zgjidhen automatikisht.

Brazili dhe Franca u vendosën pa short grupin A dhe C respektivisht, e duke qenë se kalendari deri finale ishte i organizuar parë, përballja ishte shmangur. “Nëse ne e mbyllnim grupin vend parë dhe Brazili gjithashtu, atëherë nuk do mund ndesheshim përveç se finale. Mendoni se tjerët nuk e bjënë këtë Botërorët e tyre? Franca kundër Brazilit finale, ishte ëndrra e gjithëve”.

o.j/dita

Reklama

Lexo më shumë