Opozita, protestë më 26 maj/ Basha: Të çlirojmë Shqipërinë nga qeveria e krimit

Pas mbledhjes me aleatët, Basha doli një deklaratë për mediat, duke u bërë thirrje qytetarëve bashkohen protestë, për cilën tha se do mbahet 26 maj Tiranë.

Opozita e Bashkuar i fton gjitha qytetarët shqiptarë, demokratë e socialistë, bashkohemi protestën madhe. Ju ftoj protestojmë për largimin nga pushteti kriminelëve. I ftoj qytetarët protestojmë bashku për largimin e Fatmir Xhafajt. I ftojmë protestojmë për largimin nga policia atyre ndihmojnë kriminelët si Agron Xhafaj, Habilajt, Balilajt.

Ne do t’i themi ndal procesit zëvendësimit kriminelëve i shërbenin Tahirit me ata i shërbejnë Xhafajt. Sot duhet kemi një Ministri Brendshme dhe një polici i shërben njerëzve. Jo një polici rrëmben mes natës Zaganin dhe kuksianët e pafajshëm, ndërkohë i nënshtrohet Artan e Moisi Habilajt dhe Agron Xhafajt. Ne duam një polici ku vetingu fillojë nga Ministri i Brendshëm tek polici i thjeshtë.

Ka nuk ka asnjë lidhje me krimin dhe me kriminelë as polici i thjeshtë dhe as Ministri i Brendshëm. Ne i ftojmë qytetarët për protestuar për drejtësi vërtetë dhe jo fallso. Për drejtësi barabartë për gjithë. Për drejtësi nuk kursen asnjë politikan. gjithë ne pavarësisht kujt parti i përkasim, pavarësisht se ku jetojmë, pavarësisht se çfarë besojmë, jemi radhë parë shqiptarë. Mbi gjitha ne duam Shqipërinë. Një Shqipëri pa krim, një Shqipëri pa drogë.

Një Shqipëri europiane. Një Shqipëri ku ka mundësi dhe dinjitet për gjithë. Tani është momenti mos e shtyjmë . Ne nuk mund humbasim kohën dhe energjitë tona çdo ditë duke u marrë me kriminelin e radhës politikë. Është koha t’u themi sot ndal gjithë politikanëve lidhur me krimin. Është koha mbyllim një herë e mirë kapitullin e krimit Shqipëri. hapim kapitullin e shëndetësisë, arsimit, investimeve huaja, punësimit”, tha Basha.

Basha tha se protesta do mbahet shtunën e 26 majit.

o.j/dita

Reklama

Lexo më shumë