Griezmann-Neymar, dueli i së ardhmes

Antoine Griezmann dhe Neymar janë, sipas moshës dhe gjendjes, dy lojtarët duken destinuar startojnë duelin e ardhshëm madh historinë e futbollit. dhjetë vitet e fundit, Cristiano Ronaldo dhe Leo Messi kanë fituar gjithë “Topat e Artë”: pesë për portugezin dhe pesë për argjentinasin.
Me shumë mundësi, një prej dyve, Griezmann dhe Neymar, do ngjitet podium (vendi i tretë) për çmimin individual prestigjioz për vitin 2018, por është e qartë se për vendin e parë, Ronaldo dhe Messi mbeten pakonkurrueshëm.
E ardhmja e Neymar dhe Griezmann, gjithsesi, është temë kryesorë e merkatos kësaj vere. Braziliani përflitet për një transferimim mundshëm te Real Madridi, ku do luante përkrah Ronaldos, ndërsa francezi mund t’i bashkohet Messit te Barcelona. Nëse ndodh kështu, dy sulmuesit do jenë rivalë për t’u ngjitur fronin e mbretit futbollit për vitet e ardhshme.
Griezmann është 27 vjeç, ndërsa Neymar vetëm 10 muaj e 10 ditë i vogël. Praktikisht kanë njëjtën moshë për rivalizuar kokë kokë si për trofetë e skuadrave, ku do luajnë, edhe për ato individualë. këtë sezon, sulmuesi aktual i Atletico Madrid ka shënuar 29 gola 48 ndeshje, ndërsa Neymar ka një mesatare mirë, 28 gola 30 ndeshje. Këto shifra, gjithsesi, mbeten inferiore me ato Messit dhe Ronaldos. Argjentinasi i Barcelonës ka shënuar 45 gola 53 ndeshje, ndërsa portugezi i Real Madridit 43 gola 42 ndeshje. Palmaresi i Neymar për momentin është i kompletuar se i Griezmann. Sulmuesi brazialin ka fituar një herë Kupën e Konfederatave, Championsin, Superkupën e Europës, Superkupën e Amerikës Jugut, Kupën e Brazilit, Ligue 1, Kupën e Francës, Kupën e Ligës; 3 herë Kupën e Mbretit dhe 2 herë Superkupën e Spanjës. Ndërsa francezi “colchoneros” ka ngritur lart vetëm një Suerkupë Spanjës dhe fundmi “Europa League”, teksa finale ndaj Marseille ishte protagonist absolut me një dygolësh. “Rusia 2018” do jenë pranishëm dy, me kombëtaren e Brazilit dhe Francës. Nëse shkëlqejnë dhe triumfojnë Botërorin e kësaj vere, atëherë mund ndërfuten këtë vit duelin mes Messit dhe Ronaldos për “Topin e Artë.”

Reklama