Britani, ish-spiuni Sergei Skripal del nga spitali

Autoritetet britanike shëndetësisë kanë njoftuar se pasi u plagos rëndë një sulm me agjent nervor muajin mars Angli, ish-spiuni rus Sergei Skripal është larguar nga spitali, raporton Anadolu Agency (AA).

Është një lajm fantastik Sergei Skripal është mjaft mirë për dalë nga Spitali i Qarkut Salisbury”, tha drejtoresha e spitalit, Cara Charles-Barks, një deklaratë pas shumë se dy muaj kur ndodhi sulmi.

Ne kemi qenë gjendje ta lëshojmë Sergei Skripal-in. Kjo është një fazë e rëndësishme rimëkëmbjen e tij, e cila tani do ndodh larg spitalit”, tha Lorna Wilkinson, drejtoreshë e infermierisë.

Ish-agjenti rus, 66-vjeçari Sergei Skripal dhe vajza e tij 33-vjeçare Yulia, u gjetën pa vetëdije Salisbury Anglisë dhe u dërguan spital. Britania ka akuzuar Rusinë për helmimin e Skripal, gjë cilën presidenti rus Vladimir Putin e mohoi kategorikisht.

“Zoti Skripal dhe vajza e tij u helmuan me një agjent ushtarak nervor një lloji zhvilluar nga Rusia, veçanërisht nga grupi Novichok”, tha kryeministrja britanike, Theresa May.

Skripal-it iu dha strehim Mbretërinë e Bashkuar pas një shkëmbimi spiunësh vitit 2010 midis SHBA-ve dhe Rusisë. Ai ishte dënuar për “tradhti lartë formën e spiunazhit” nga një gjykatë ushtarake e Moskës vitin 2006 dhe u dënua me 13 vjet burg pasi kishte pranuar se rrjedh informacione për shërbimet sekrete britanike.

Julia Skripal, vajza e ish-spiunit rus, poashtu doli nga spitali i njëjtë muajin prill.

Nick Bailey, një oficer lokal i policisë i cili gjithashtu ishte prekur nga agjenti nervor duke dhënë ndihmën e parë për Sergei-n dhe Julia-n, doli herët nga spitali.

Pasi autoritetet arritën përfundim se Rusia meshumë mundësi” ishte përgjegjëse për sulmin, 23 diplomatë rusë u dëbuan nga Britania e Madhe dhe mbi 120 diplomatë rusë mbarë botën. Duke mbështetur Britaninë, NATO dhe BE-ja bashku kanë dënuar sulmin.

Reklama