Analisti befason: Tahiri, Xhafaj dhe Llalla mund të hedhin në erë cilindo politikan në Shqipëri

njejtën kohë, Tahiri, Xhafaj dhe Llalla, janë tre nga njerëzit informuar Shqipëri, njerëzit specializuar dhe pasurit çështje dosjesh, cilat mund hedhin erë, cilindo politikan Shqipëri, duke filluar nga jeta private dhe deri te dokumentat komprometuese natyrës politike dhe natyrës ekonomike”, shkruan analisti Artur Zheji duke komentuar situaten e krijuar pas denoncimeve te PD per lidhje te qeverise me krimin e organizuar.

Nga Artur ZHEJI

Trekëndëshi i Bermudës, është një hapësirë e frikshme Karaibe, ku cunamet dhe forcat magnetike negative, kanë krijuar një mister trishtueshëm dhe shumë legjendar, si trekëndëshi i humbjes pa nam e nishan…
Duket sikur, mënyrë ngjashme edhe politikën e sotme shqiptare, Tahiri, Xhafaj dhe Llalla, po shndërrohen koordinatat e një furtune shkatërrimtare, do përcaktojë shtatorin e ardhshëm, maksimumin e goditjes vet.
njejtën kohë, Tahiri, Xhafaj dhe Llalla, janë tre nga njerëzit informuar Shqipëri, njerëzit specializuar dhe pasurit çështje dosjesh, cilat mund hedhin erë, cilindo politikan Shqipëri, duke filluar nga jeta private dhe deri te dokumentat komprometuese natyrës politike dhe natyrës ekonomike.

Lufta kundër Adriatik Llallës përshembull, do ketë shpejt si përfundim parë, nxjerrjen treg shumë dosjeve lidhen me korrupsionin e qeveritarëve dhe ministrave Ramës, cilat Llalla disponon. Nëse nuk nënshtrohet, “raprezalja” e ish Prokurorit përgjithshëm do mund jetë shkatërrimtare për kryeministrin dhe sepse do jetë padyshim një proces jo i kontrollueshëm. Urtësia dhe qetësia e ish kryeprokurorit është vetëm aparencë dhe lidhjet me shpresën se gjërat mund marrin për mirë, do thotë zgjidhen përmes kompromisit.

Tanimë Adriatiku shquhet si njeri deri dje ka qenë besimplotë negociatat e fshehta me dërguarit e Ramës, bindën largohet urtë e butë nga posti i lartë, pritje një portofoli ministror si shpërblim.

Dhe shpërblimi erdhi: Llalla është sot një pozitë shumë vështirë për lirinë e tij personale.

Rasti i Tahirit është i qartë. Edhe ai gjendet sot kufirin e besimit e mosbesimit, ku fijet e ardhmes tij, janë varura po te kryeministri, shkallë shkallë po e çon me këmbët e veta shkallën fundit para greminës.

Nuk do ishte habi përpara shtyrjes fatale drejt greminës, kërkohet nga Tahiri bërtasë me madhe: Rroftë Partia Socialiste dhe rroftë udhëheqësi Rama!

Pastaj bëhet i famshëm duke dërguar letra nga burgu!

Rasti i ministrit Xhafaj, është shpërthim, duket qartazi e ka burimin nga vetë kupola drejtuese e Ps dhe ndoshta edhe nga vetë Tahiri, ka shpresën dhe iluzionin e rremë, se duke shtyrë parë ministrin e sotëm brendshëm, do jetë ai, Fatmir Xhafaj pra, koka e kurbanit do ti dërgohet tepsi zonjës Merkel.

Dhe duket se Partia Demokratike, po i jep një dorë mirë këtë drejtim edhe Tahirit edhe Ramës, mezi e duron Xhafën dhe autoritetin e tij sponsorizuar nga amerikanët.
Mirëpo pas gjithë kësaj, vërtetë po gatuhen gjitha elementët e duhur, për një shpërthim madh skandalesh, do ketë një rreze shkatërrimtare 360 grade dhe ndoshta do ta shpëtojë Shqipërinë, nga pjesa e madhe e kësaj klase politike, ska me se çthotë e ska se çtë bëjë…
Pikërisht si trekëndëshi vrastar i Bermudës.

Reklama