Home » Belgjika dënon terroristin e sulmeve të Parisit

Belgjika dënon terroristin e sulmeve të Parisit

I dyshuari si i mbijetuari i vetëm i sulmeve terroriste Parisit vitin 2015, është dënuar nga drejtësia belge.

Salah Abdeslam u shpall fajtor për shkëmbimin e zjarrit me oficerët e antiterrorit belg, 4 muaj pas sulmeve gjakatare kryeqytetin francez.

Shkëmbimi i zjarrit ndodhi momentin kur policia u paraqit për kontrolluar apartamentin e tij, lagjen Molenbek Brukselit.

Vetë Abdeslam mbahet i burgosur Francë, ku do gjykohet për sulmet e nëntorit 2015 Paris, ku u vranë 130 qytetarë dhe 7 nga tetë autorët e dyshuar.

o.j/dita

Reklama

Lexo më shumë