Home » Serbia do të kërkojë shpjegime nga Mogherini për Kosovën

Serbia do të kërkojë shpjegime nga Mogherini për Kosovën

Serbia do kërkojë nga shefja për politikë jashtme e BE-së, Federica Mogherini, një shpjegim për falënderimet e pranuara nga Prishtina Raportin e Progresit Komisionit Evropian për faktin se siç tha drejtori i ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Marko Gjuriq  “ata po planifikojnë një Asociacion komunave serbe”.

Ai theksoi se pesë vjet kanë kaluar nga nënshkrimi i Marrëveshjes Brukselit dhe se komuniteti ndërkombëtar donte formohej Asociacioni tgjë do duhej ndodhte deri tani, transmeton Klan Kosova.

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini do qëndrojë sot për vizitë Serbi ku do takohet me kreun e këtij shteti, Aleksandar Vuçiq, transmeton Klan Kosova.

Reklama