Home » Vazhdojnë tensionet: Po përgatitet lufta mes Izraelit dhe Iranit

Vazhdojnë tensionet: Po përgatitet lufta mes Izraelit dhe Iranit

Izraeli është duke u përgatitur për një sulm hakmarrës nga Irani pas bombardimeve një baze ajrore Siri javën e kaluar, me ç’rast u vranë shtatë ushtarë iranianë.

Izraeli zyrtarisht nuk ka konfimuar e as mohuar sulmin, por një burim i Forcave Mbrojtjes Izraelit tha për New York Times se ata ishin përgjegjës për bombardimet e 9 prillit.

Tani, Izraeli është duke u përgatitur për një sulm direkt nga Irani, nisur nga Trupat e Gardës Revolucionare vendit, për t’u hakmerrë për shtatë ushtarët e vdekur, transmeton lajmi.net(Shtyp mbi linkun e mëposhtëm dhe shiko pamjen e plotë ⤵)

IDF thuhet se beson për një sulm nga ushtria iraniane do niset nga një prej bazave nëpërmjet cilave ata kontrollojnë Sirinë – dhe kanë paralajmëruar Teheranin kundër çdo veprimi.

“Izraeli do reagojë fuqishëm ndaj çdo veprimi iranian nga brenda Sirisë,” tha burimi për Sky News.

Izraeli, shpesh ka goditur vendet e ushtrisë siriane gjatë luftës civile shtatëvjeçare fqinjit, nuk e ka mohuar e as nuk e ka pranuar një gjë tillë. Por zyrtarët izraelitë kanë pranuar tërthorazi se nuk do ishte e pranueshme prezenca e armikut Izraelit Siri.

Pra, tani mund flasim për një konflikt i cili mund përshkallëzohet ndërmjet Iranit dhe Izraelit. Irani një superfuqi e cila është radhitur anën e diktatorit Bashar Al-Assad luftën civile Siri, ndërsa Izraeli një superfuqi tjetër krahun e SHBA-ve dhe e koncentruar për siguruar integritetin territorial dhe sigurinë e saj nga armiqtë.

Reklama