Home » Putin dhe Merkel bisedë telefonike për Sirinë

Putin dhe Merkel bisedë telefonike për Sirinë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kancelaren gjermane, Angela Merkel, ku kanë diskutuar për çështjen e Sirisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një deklarate nga Kremlini, Putin dhe Merkel bisedën telefonike kanë diskutuar mënyrë detajuar situatën Sirinë dhe rajonin përreth.

Sipas deklaratës Putin bisedë ka theksuar seveprimi agresiv vendet perëndimore kanë kryer kundër Sirisë është shkelje me rregullat e drejtës ndërkombëtare dhe Kartën e Kombeve Bashkuara dhe se ka dëmtuar procesin e zgjidhjes paqësore krizës Sirisë”.

deklaratë, thuhet se dy liderët kanë tërhequr vëmendjen për rëndësinë Misioni i Organizatës Ndalimit Armëve Kimike Siri kryejë një punë paanshme.

Gjithashtu theksohet se dy palët janë gatshëm ofrojnë ndihmë për rifillimin e përpjekjeve diplomatike dhe politike duke u përfshirë edhe platformat e Astana-s dhe Gjenevës dhe se këtë kuadër do vazhdojnë kontaktet dypalëshe.

Bëhet e ditur se Putin dhe Merkel kanë shkëmbyer pikëpamjet edhe lidhje me projektin e tubacionit gazit natyror Rrjedha Veriore-2.

Reklama