Home » Negociatat, Basha: Deputetët gjermanë janë skeptikë

Negociatat, Basha: Deputetët gjermanë janë skeptikë

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, përshëndeti rekomandimin për hapjen e negociatave për Shqipërinë, por këmbëngul se disa vende kryesore BE-së janë skeptike.

Mes tyre ai rendit Gjermaninë.

Disa nga vendet kryesore Europiane janë skeptikë për Shqipërinë dhe kërkojnë arritje dhe prova vërteta, veçanërisht shtetin e drejtës, luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Një nga këto vende është Gjermania, parlamenti i cilës është ende i pavendosur për qëndrimin ndaj Shqipërisë”, ka shkruar ai rrjetet sociale.

Basha thotë se loboi tek djathtët Bundestag për hapjen e negociatave, shkruan Top Channel.

“Zhvillova seancë dëgjimore me deputetët e grupit madh parlamentar gjerman CDU/CSU, dhe me anëtarët Komisionit për Çështjet Europiane dhe Politikës Jashtme. Pata takime veçanta me Johann Wadephul, Nënkryetar i Grupit Parlamentar CDU/CSU dhe Kryetar i Grupit Punës për Ballkanin, me Gunther Krichbaum, Kryetarin e Komisionit për Çështje Europiane; me Raporterin e CDU/CSU për Shqipërinë Thorsten Frei, me Këshilltarin e Grupit CDU/CSU për punët e Jashtme dhe sigurinë Joachim Falenski”.

“Takime rëndësishme zhvillova edhe me përfaqësues lartë qeverisë dhe kancelarinë gjermane ku u prita nga Këshilltari i Kancelares Merkel për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë Dr. Jan Hecker”.

fund, ai tha se shpreson këto takime kenë kontribuar sadopak qeveria gjermane dhe Bundestagu mbështesë dhe votojë pro hapjes negociatave, duke i hapur rrugën votës pro Gjermanisë qershor.

“Sikurse shpresoj edhe Franca dhe Holanda do përqafojnë aspiratën e madhe shqiptarëve për qënë pjesë e BE-së”, mbyllet reagimi i Bashës Facebook.

 

Reklama