Home » Jeremiq tha se Kosova do të hyjë në OKB, e pabesueshme kjo që i bëjnë atij serbët

Jeremiq tha se Kosova do të hyjë në OKB, e pabesueshme kjo që i bëjnë atij serbët

Kryetari i Partisë Kombëtare Serbi, Vuk Jeremiq tha sot gjatë ditës, se presidenti serb ua ka premtuar amerikanëve ulësen e Kosovës OKB.

“Amerikanët kërkojnë nga Vuçiq lejojë Kosova futet OKB, madje ata i kanë bërë presion atij pranojë nënshkruajë ashtuquajturën marrëveshje për normalizimin gjithëpërfshirës marrëdhënieve me Prishtinën. Rusia ka thënë se praktikisht nuk do ta bllokojë Kosovën Këshillin e Sigurimit OKB-së”, tha Jeremiq.

E kjo deklaratë e Jeremiqit ka shkaktuar reagime ashpra Serbi.(Shtyp mbi linkun e mëposhtëm dhe shiko pamjen e plotë ⤵)

Lëvizje Socialiste shtetin serb e ka akuzuar Jeremiqin e ka poshtëtruar Serbinë, transmeton lajmi.net.

Ai u akuzua se po gënjen për këtë çështje.

“Jereqmi po gënjen duke thënë se Vuçiqi ka premtuar anëtarësimin e Kosovës OKB. Është pikërisht Jeremiq është paguar për atë”, thuhet reagimin e socialistëve serbë.

Ai nuk e kupton se Vuçiqi kurrë nuk do jap tokën serbe, për para”, përfundon njoftimi.

Ndryshe, Vuk Jeremiq ka qenë edhe ministër i jashtëm Serbi.

Reklama