Home » Hurmet – ushqim i mrekullueshëm

Hurmet – ushqim i mrekullueshëm

Ne kemi diçka për ju treguar rast se ju jeni po kërkoni ushqimin me shumti përfitime shëndetësore.

Ne ju rekomandojmë provoni hurmet. Ato përmbajnë shumë përbërës shëndetshëm cilët ndikojnë eliminimin ose zbutjen e disa problemeve shëndetësore, si sulmet e zemrës dhe trurit, nivelin e kolesterolit gjak dhe problemet me hipertensionin ose shtypjen e lartë gjakut.

njëjtën kohë, konsumimi i tyre ndikon forcimin e metabolizmit trupit, sepse hurmet kanë sasi mëdha ushqyesve, transmeton Klan Kosova.

poshtë janë disa nga rekomandimet kryesore pse ju duhet përfshini hurmet menynë tuaj ushqimore dhe pse ato janë kaq shëndetshme.

Hurmet janë pasura me hekur

Hurmet përmbajnë sasi mëdha hekurit, i cili është veçanërisht i dobishëm për ata njerëz vuajnë nga anemia, për fëmijët dhe për gratë shtatzëna.

Është e mjaftueshme konsumohen 100 gram hurme ditë e përmbajnë 0.9 mg hekur dhe është rreth 11% e sasisë ditore rekomanduar hekurit.

Hekuri ka efekt dobishëm qelizat e kuqe gjakut dhe hemoglobinës, kryesisht duke mbështetur rrjedhën e oksigjenit nëpërmjet gjakut.

Hurmet ndihmojnë me diarrenë (barkqitjen)

Hurmet gjithashtu përmbajnë sasi mëdha kaliumit, është një mineral esencial lehtëson dhe eliminon diarrenë.

Hurmet ndihmojnë për kapsllëkun

Hurmet përpos ndihmojnë për diarrenë, ato ndihmojnë edhe për problemet me kapsllëkun.

Për këtë fundit, ju duhet vendosni një sasi hurmeve qëndrojnë ujë gjatë gjithë natës dhe pas këtë ujë ta konsumoni mëngjes, transmeton Klan Kosova.

Kjo do ndihmojë një tretje shumë mirë, me efekte pastruese për organizmin.

Ato ndihmojnë kontrollimin e peshës trupore

Nëse dëshironi eliminoni peshën e tepërt, ju duhet konsumoni hurmet mëngjes, stomak zbrazët.

Kështu ju do kontrolloni peshën tuaj trupore. Pavarësisht hurmet nuk përmbajën kolesterol, duhet keni parasysh ato përmbajnë shumë sheqer andaj mos e teproni me konsumimin e tyre.

Hurmet rregullojnë nivelin e kolesterolit gjak dhe forcojnë zemrën

Hurmet janë shumë mira për ulur nivelin e kolesterolit gjak, sepse ato pastrojnë enët e gjakut dhe parandalojnë mpiksjen e gjakut.

Për pasur një zemër sa fortë, vendosni hurmet ujë gjatë natës. pas mëngjes kulloni ato, dhe largoni farat. pas ose mund t’i hani farat ashtu, ose mund t’i vendosni mikser (blender).

Hurmet rregullojnë shtypjen e gjakut dhe parandalojnë sulmet zemër

Personat vuajnë nga hipertensionin, duhet konsumojnë shumë hurme sepse ato përmbajën kalium dhe nuk kanë natrium. 5-6 hurme përmbajnë 80 mg magnez është mineral shumë i rëndësishëm për qarkullimin e gjakut, transmeton Klan Kosova.

Siç u tha edhe lartë, hurmet përmbajnë sasi mëdha kaliumit, është një mineral i rëndësishëm përmirëson ndjeshëm sistemin nervor dhe gjithashtu parandalon sulmet e zemrës dhe trurit.

Prandaj, qoftë se ju merrni 400 mg kalium ditë, ju nuk keni arsye për t’u shqetësuar rreth shëndetit tuaj.

Reklama