Home » Arabia Saudite e gatshme të dërgojë trupa në Siri

Arabia Saudite e gatshme të dërgojë trupa në Siri

Ministri i Jashtëm saudit, Adel al-Jubeir ka ritheksuar sot gatishmërinë e vendit tij për dërguar trupa Siri, si pjesë e përpjekjeve udhëhiqen nga Shtetet e Bashkuara për stabilizuar gjendjen vendin e përfshirë nga konflikti.

 “Ne jemi bisedime me Shtetet e Bashkuara prej fillimit krizës Siri për dërgimin e forcave brenda Sirisë”, tha Jubeir gjatë një konference përbashkët për shtyp me shefin e OKB-së, Antonio Guterres.

Komentet vijnë përgjigje një shkrimi gazetën Wall Steet Journal, ku thuhej se presidenti amerikan, Donald Trump po kërkon bëjë bashkë forcat nga vendet arabe, përfshirë këtu trupa nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, për ndihmuar stabilizimin e Sirisë.

Shtetet e Bashkuara 14 prill, bashku me Britaninë dhe Francën kryen sulme Siri, kundërpërgjigje ndaj një sulmi dyshuar kimik qytetin Duma, ku u vranë dhjetëra persona.

 Jubeir ka theksuar se propozimi i Arabisë Saudite për dërgimin e trupave Siri “nuk është i ri”, duke shtuar se një gjë e tillë është propozuar edhe gjatë kohës kur Barack Obama ishte president i Shteteve Bashkuara.

 

 

Reklama