Home » LAJMI I FUNDIT: SHBA goditi Sirinë me raketa të njëjta që e sulmoi Serbinë. Kaq kushtuan ato

LAJMI I FUNDIT: SHBA goditi Sirinë me raketa të njëjta që e sulmoi Serbinë. Kaq kushtuan ato

SHBA-të dhe aleatët e saj, Britania e Madhe dhe Franca ndërmorën sulme ajrore kundër bazave ushtarake siriane, duke hedhur shumë se 100 raketa.

Këto sulme pasuan përdorimin e armëve kimike nga regjimi i Assadit ndaj civilëve Duma javën lamë pas, ku mbetën vrarë dhjetëra civilë, mesin e tyre edhe shumë fëmijë.

Po çfarë raketa përdori Amerika për sulmuar uzinat ushtarake siriane ku prodhoheshin armët kimike?(Kliko mbi link dhe shiko pamjen e plotë ⤵⤵⤵)

Sipas vlerësimeve ekspertëve ushtarakë, SHBA-ja sipas gjitha gjasave kundër Sirisë ka përdorur raketa quajtura “Tomahawk”, shkruan lajmi.net.

Kjo raketa e cila lëshohet nga anijet luftarake udhëton me shpejtësinë e aeroplanëve komercial dhe mund bartë koka shpërthyese deri 330 kilogramë.

“Tomahawk”-at janë arsenalin e SHBA-ve nga viti 1980, kurse për herë parë janë përdorur “Luftën e Gjirit”.

Ato janë përdorur edhe sulmet e NATO-s ndaj forcave serbe gjatë luftës vitit 1999 për çlirimin e Kosovës.

Fluturojnë lartësi ekstreme ulëta, kurse deri sot janë përdorur shumë se 2300 sulme. Pra kjo statistikë tregon se sa efikase janë këto raketa.

Vitin e kaluar SHBA ka shkrepur 59 raketa “Tomahawk” bazën ajrore Shajrat, Sirisë, kundër ISIS-it.

Secila raketa kushton 1.4 milion dollarë dhe mund arrijë caqe nga 1300 deri 2400 kilometra.

Ajo këtë raketë e bënë edhe me vdekjeprurëse është fakti se ajo mund riprogramohet gjatë fluturimit, pra mund t’i ndryshohet destinacioni.

Reklama