Home » LAJMI I FUNDIT: Këshilli i Sigurimit merr vendim për rezolutën ruse për Sirinë

LAJMI I FUNDIT: Këshilli i Sigurimit merr vendim për rezolutën ruse për Sirinë

Një rezolutë e propozuar nga Rusia Këshillin e Sigurimit Kombeve Bashkuara ku dënohen goditjet e ndërmarra sot mëngjes nga tre aleatë perëndimorë ndaj objektivave siriane nuk ka marrë mjaftueshëm vota.

Drafti rus i kërkonte SHBA’ve dhe aleatëve saj “menjëherë ndalin agresionin kundër Republikës Arabe Sirisë”.

Vetëm Rusia, Kina dhe Bolivia votuan favor draft rezolutës.(Kliko mbi link dhe shiko pamjen e plotë ⤵⤵⤵)

Tetë vende votuan kundër, derisa katër tjera kanë abstenuar.

Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania ndërmorën sulme ajrore shtunën mëngjes, duke lëshuar 105 raketa mbi tre objekte siriane armëve kimike, një Damask, dy tjerë pranë Homsit afërsi kufirit me Libanin.

Reklama