Home » Këshilli i Sigurimit nuk miraton rezolutën ruse për Sirinë

Këshilli i Sigurimit nuk miraton rezolutën ruse për Sirinë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve Bashkuara ka dështuar adaptojë një draft rezolutë iniciuar nga Rusia e cila kuronte dënohej “agresioni i SHBA-ve dhe aleatëve saj kundër Republikës Arabe Sirisë dhe shkeljen e ligjit ndërkombëtar”, njofton Klan Kosova.

Veç Rusia, Kina dhe Bolivia votuan pro draftit rezolutës.

Tetë vende votuan kundër ndërsa katër abstenuan.

një rezolutë kalojë nevojitën paku nëntë vota pro dhe mos ketë veto nga Rusia, Kina, ShBA-ja Britania, apo Franca.

 

 

klankosova.tv

Reklama