Home » Fillon mbledhja urgjente e Këshillit të Sigurimit, ky është propozimi i Rusisë

Fillon mbledhja urgjente e Këshillit të Sigurimit, ky është propozimi i Rusisë

Këshilli i Sigurimit i OKB-së është takuar sot orën 17:00 sipas kohës evropiane me kërkesë Rusisë, pasi forcat amerikane, britanike dhe franceze kryen sulme ajrore ndaj Sirisë ku u përdorën shumë se 100 raketa, raporton Reuters.

SHBA, Britania e Madhe dhe Franca mbrëmë kryen sulme ajrore ndaj Sirisë, ku u goditën tri zona cilat prodhoheshin armët kimike.

Sulmet u krye perëndim Damaskut dhe afër kufirit me Libanin.(Kliko mbi link dhe shiko pamjen e plotë ⤵⤵⤵)

anën tjetër, Rusia sot ka propozuar projektrezolutën Këshillin e Sigurimit OKB-së me cilën “dënohet agresioni i SHBA-ve dhe aleatëve saj kundër Republikës arabe Sirisë për shkak shkeljes drejtës ndërkombëtare dhe kartën e OKB-së”.

Reklama