Home » Barcelona e mposht Valencian për ta thyer rekordin historik në La Liga

Barcelona e mposht Valencian për ta thyer rekordin historik në La Liga

Barcelona e ka mposhtur 2-1 Valencian shtunën pasdite duke iu afruar edhe shumë titullit kampion La Liga, si dhe duke e ruajtur epitetin e skuadrës pamposhtur ligë 39 ndeshjet e fundit, gjë përbën rekord historik ligen elitare spanjolle.

Barcelona ka thyer sot rekordin e Real Sociedadit për ecurinë gjatë si skuadër e pamposhtur 38 ndeshje ligë nga viti 1980. Skuadra katalane tani është skuadër e pamposhtur 39 ndeshje La Liga.

Skuadra e Ernesto Valverdes, mesjavë përjetoi tronditje duke u eliminuar nga Liga e Kampionëve pas humbjes 3-0 ndaj Romës, vuajti fillim ndeshjes por ishte ajo shënoi për epërsinë 1-0, kur Suarez shënoi pas një super asisti nga Coutinho minutën e 15-të.(Kliko mbi link dhe shiko pamjen e plotë ⤵⤵⤵)

Valencia vazhdoi krijoi shumë raste por pa arritur shënojë, krejt kjo si pasojë e pritjeve jashtëzakonshme Marc-Andre ter Stegen. kaq u mbyll pjesa e parë e ndeshjes javës 32-të La Ligës.

Barcelona u fut vrullshëm pjesën e dytë dhe pas vetëm gjashtë minutave gjeti golin e dytë, kur Samuel Umtiti shënoi me kokë pas një rivënie nga këndi.

Edhe vazhdim ndeshja ishte mjaft e hapur dhe me raste nga dy skuadrat. Valencia arriti ta ngushtojë epersinë e Barçës 2-1, pas golit Dani Parejos nga penalltia minutën e 83-të.

Tani kanë mbetur vetëm edhe gjashtë javë deri përfundim kampionatit, Barcelona është liderë me 82 pikë, 14 shumë se Atletico Madridi vendin e dytë, por me një ndeshje pak zhvilluar.

Valencia mbetet vendin e tretë me 65 pikë, një shumë se Real Madridi vendin e katërt.

Reklama