Home » Albin Kurti reagon për sulmin e SHBA-ve në Siri

Albin Kurti reagon për sulmin e SHBA-ve në Siri

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka reaguar pas sulmeve ajrore Shteteve Bashkuara Amerikës, Britanisë Madhe dhe Francës, Siri pas përdorimit armëve kimike ndaj popullit sirian nga Bashar Al-Assadi, shkruan Insajderi.

Kurti ka thënë se dëshiron paqe dhe nuk i gëzohet asnjë lufte, por sipas ti agresioni mizor ndaj civilëve nuk mund ta lërë boten indiferente, me theks veçantë Kosovën e ka pësuar nga një agresor i tillë.

“Duam paqen, e nuk gëzohemi për asnjë luftë, mirëpo agresioni mizor ndaj civilëve nuk mund na lërë indiferentë, sidomos neve e kemi parë e pësuar vetë, Kosovën tonë. Dëshira jonë do ishte zgjidhja përmes rrugëve paqësore, përmes diskutimit e bashkëpunimit, por etja e diktatorëve për pushtet nuk i lejon këto. Prandaj ishte e nevojshme ndërhyrja, paku për t’i ndalur kapacitetet e tyre luftarake po i përdorin për masakruar popullin e vet”, ka shkruar Kurti llogarinë e tij Facebook.

Ai tej ka thënë se shpreson sa shpejt përfundojë katastrofa njerëzore Lindjen e Mesme, duke pasur sa pak viktima.

“Urojmë marrë fund sa shpejt katastrofa njerëzore Lindjen e Mesme, dhe shpresojmë, me sa pak viktima. Diktatorët duhet lëshojnë udhë – e vetmja mënyrë e politikëbërjes kombëtare e ndërkombëtare duhet jetë demokracia sepse ajo i bën popujt sovranë”, ka përfunduar Kurti./Insajderi.com

The post Albin Kurti reagon për sulmin e SHBA-ve në Siri appeared first on INSAJDERI.

Reklama