Home » Xhaferi: Gruevski s’e pranonte faktin që shumica e votonte Ligjin për Gjuhën

Xhaferi: Gruevski s’e pranonte faktin që shumica e votonte Ligjin për Gjuhën

Kryetari i Kuvendit Republikës Maqedonisë, Talat Xhaferi, ka thënë se miratimi i Ligjit për Gjuhët është një fitore e gjithë shqiptarëve.

Ndërsa ka folur për Info Magazine ai ka komentuar edhe momentin kur situata u tensionua Kuvendin e Maqedonisë.

Sipas Xhaferit, ajo ndodhi për shkak se opozita maqedonase nuk e pranonte faktin se shumica po e votonte ligjin për gjuhën shqipe, njofton Klan Kosova.

Është fitore për qytetarët e Maqedonisë përgjithësi, për shqiptarët është një fitore e padiskutueshme”.

”Pamje tilla parlament janë pazakonta dhe panevojshme, por ai tensionim (me Gruevskin) ndodhi sepse opozita s’mund ta pranonin se shumica do ta votonin Ligjin”.

”Gruevski pretendonte duhet ketë ndërprerje procedurale. Unë u zotova nuk do jem pjesë e skenarëve tyre”.

Për mua nuk ka elemente frike për punën time përditshme, jam një Kryetar Parlamenti”./KLANKOSOVA.TV

Tensionohet situata në Kuvend, Gruevski tenton ta godasë Xhaferin

Reklama