Home » Vrasja e gazetarit investigativ, dorëhiqet kryeministri sllovak

Vrasja e gazetarit investigativ, dorëhiqet kryeministri sllovak

Vrasja e gazetarit investigativ ka ‘tronditur’ themelet e qeverisë Sllovaki.

Dy ditë parë dha dorëheqjen ministri i Brendshëm Robert Kalinak, e ndërsa sot ka njoftuar se do japë dorëheqjen edhe kryeministri Roberto Fico.

Ky vendim vjen tre javë pas vrasjes gazetarit Jan Kuçiak dhe fejuarës tij. martën, partitë e opozitës sllovake, kishin dorëzuar një mocion mosbesimi kundër qeverisë koalicionit drejtuar nga Fico.

Ky i fundit ia ka bërë ditur vendimin presidentit Andrej Kiska gjatë një takimi. Kreut shtetit do t’i duhet formojë qeverinë e re, por pa shkuar zgjedhje parakohshme.

Fico me dorëheqjen e tij, rrëzon kështu edhe koalicionin qeverisës. Sipas kryeministrit, e drejta për emëruar kreun e ri qeverisë, i takon partisë tij (Social-Demokrate), fitues zgjedhjeve parlamentare vitit 2016.

s.a/dita

Reklama

Lexo më shumë