Home » Trukimi i Botërorit 1978, Jose Velasquez rrëzon perden e misterit

Trukimi i Botërorit 1978, Jose Velasquez rrëzon perden e misterit

Kjo është një prej ndeshjeve inkriminuara historinë e futbollit dhe gjeneron intriga pavarësisht se kanë kaluar shumë se 4 dekada.

Misteret rreth fitores famshme Argjentinës botërorin e vitit 1978 janë pasuruar me një kapitull ri, pasi dyshimet po gjejnë vend te një prej protagonistëve ndeshjes.

Suksesi 6-0 i Argjentinës ndaj Perusë, i dha mundësinë Selesion shkonte finalen e madhe ku pas fitoi me meritë ndaj Holandës. Jose Velasquez, ish futbollisti peruan shpjegoi një intervistë për përditshmen Trome manipulimin e rezultatit nga 6 lojtarë ekipit tij.

U vendos gjithçka tavolinë dhe nisi nga një takim i presidentëve dy shteteve Morales Bermudez dhe Jorge Videla, dy krye dy fiktaturave ushtarake. pas erdhi akordi mes dy stafeve kombëtareve dhe një grupi lojtarësh” tha ish futbollisti peruan.

Argjentina duhej fitonte me paktën 4 gola diferencë për shkuar finale, dhe pikërisht kjo ndodhi. Diktatura ushtarake Argjentinë synonte titullin kampion bote për legjitimuar disi qeverisjen sytë e shteteve tjera.

“Ndodhën shumë gjëra çuditshme dhe ishin veprime dinake. Kujtoj Videla erdhi dhomat tona dhe na tha vendet tona kishin bashkëpunuar gjithmonë. Ishte një kërcënim helmues. Portieri ynë me origjinë argjentinase nuk do luante, por një orë para ndeshjes u konfirmua formacion. Gjashtë lojtarë e shitën ndeshjen fushë” tha Jose Velasquez.

s.a/dita

Reklama

Lexo më shumë